۰۹۱۷۳۰۳۶۶۴۹
انتخاب برگه
آرتروز زانو

دکتر محمد علی قاسمی – فوق تخصص جراحی  لگن و مفصل ران

فلوشیپ تعویض مفصل و ارتروسکوپی از سویس

آرتروز زانو

با این که بالا رفتن سن، عامل اصلی بروز آرتروز زانو است اما افراد جوان نیز به این اختلال مبتلا می شوند. در برخی افراد، این بیماری می تواند زمینه ارثی داشته باشد. در برخی دیگر، آرتروز زانو می تواند در پی آسیب و صدمه، عفونت و یا اضافه وززن ایجاد شود.

آرتروز چیست؟

آرتروز که با عنوان آرتریت همراه با ساییدگی نیز شناخته می شود، شرایطی است که با تحلیل رفتن غضروف طبیعی ما بین مفاصل همراه می باشد. در چنین شرایطی، استخوان ها در تماس و ساییدگی بیشتر با هم قرار می گیرند و قابلیت ضربه گیری مفصل نیز کمتر خواهد شد. نتیجه آن بروز درد، تورم، کاهش دامنه حرکتی و بیرون زدگی استخوان می باشد.

آرتروز زانو

چه افرادی به آرتروز زانو مبتلا می شوند؟

آرتروز یکی از شایع ترین انواع آرتریت است و با این که در افراد جوان مشاهده می شود اما عمدتا در افراد بالای چهل و پنج سال تشخیص داده می شود. خانم ها بیشتر از آقایان در معرض آرتروز زانو قرار دارند.

علت بروز آرتروز زانو

بالا رفتن سن، یکی از شایع ترین علل بروز آرتروز زانو می باشد. تقریبا این گونه می توان گفت که افراد در نهایت به درجاتی از آرتروز زانو مبتلا می شوند. با این حال، فاکتورهای دیگری در بروز این اختلال دخیل هستند، از جمله:

–           وزن بالا

–           عوامل ارثی و ژنتیکی

–           جنسیت

–           وارد آمدن فشار تکراری به زانو

–           ابتلا به دیگر بیماری ها. افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید، دومین نوع شایع آرتریت، بیشتر در معرض آرتروز قرار دارند. افراد مبتلا به اختلالات متابولیکی نیز بیشتر در معرض می باشند.

علائم و نشانه های آرتروز زانو

از جمله علائم و نشانه های آرتروز زانو می توان به موارد زیر اشاره کرد:

–           دردی که به هنگام فعالیت شدت می گیرد و با استراحت بهبود می یابد

–           تورم

–           احساس حرارت در مفصل

–           سفت شدن زانو، به خصوص صبح ها بعد از بیدار شدن از خواب و یا بعد از نشستن های طولانی مدت

–           کاهش دامنه حرکتی زانو، سخت شدن انجام فعالیت هایی مانند بالا و پایین رفتن از پله ها و یا حتی راه رفتن

آرتروز زانو چگونه تشخیص داده می شود؟

آرتروز زانو با معاینه فیزیکی توسط فوق تخصص جراحی لگن و مفصل ران تشخیص داده می شود. پزشک هم چنین به بررسی سوابق پزشکی و علائم و نشانه های موجود می پردازد. هر آن چه که باعث تشدید و یا بروز درد می شوند، باید به پزشک گزارش داده شوند.

از دیگر تست های تشخیصی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

–           تست اشعه ایکس. که هر گونه آسیب غضروف را به خوبی نشان می دهد

–           تست MRI

–           آزمایش خون به منظور بررسی دیگر اختلالات مانند آرتریت روماتوئید

دکتر محمد علی قاسمی متخصص جراحی ارتوپدی و فوق تخصص جراحی لگن و مفصل ران و فلوشیپ تعویض مفصل در شیراز، آگاه به دانش روز دنیا،در زمینه جراحی ارتوپد، لگن و زانو آماده ارائه خدمات به شما کاربران گرامی می باشد.

لازم به ذکر است با مراجعه به  اینستاگرام دکترمحمدعلی قاسمی می توانید از مطالب علمی و کاربردی این صفحه آگاهی پیدا کنید.

درمان آرتروز زانو

هدف اولیه از درمان آرتروز زانو، تسکین درد و بازگشت دامنه حرکتی به حالت طبیعی و اولیه می باشد. درمان می تواند شامل ترکیبی از اقدامات زیر باشد:

–           کم کردن وزن، که باعث می شود از میزان فشار وارده به زانو و درد کاسته شود.

–           ورزش، تقویت عضلات زانو باعث می شود این مفصل ثبات و استحکام بیشتری پیدا کند. تمرینات کششی، انعطاف پذیری مفصل را بیشتر می کنند.

–           مسکن ها و داروهای ضد التهابی، مانند استامینوفن، ژلوفن و ناپروکسن. توجه داشته باشید این داروها نباید بیش از ده روز مصرف شوند.

–           تزریق کورتون و یا هیالورونیک اسید به زانو

–           استفاده از عصا و واکر هنگام راه رفتن

–           فیزیوتراپی.  افرادی که در انجام فعالیت های روزانه خود با مشکل روبرو می شوند، فیزیوتراپی برای شان در نظر گرفته می شود. فیزیوتراپی به تقویت عضلات و بهبود انعطاف پذیری مفصل زانو کمک می کند.

–           جراحی. در صورت عدم بهبود علائم، با اقدامات گفته شده، جراحی از سوی پزشک تجویز خواهد شد.

از جمله روش های جراحی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

–           آرتروسکوپی. این روش با استفاده از آرتروسکوپ و سایر ابزارهای جراحی و برش های کوچک انجام می شود. آرتروسکوپ، امکان مشاهده فضای مفصلی را برای پزشک فراهم می کند. بعد از برداشت غضروف آسیب دیده، سطح استخوان پاکسازی و ترمیم خواهد شد.

توجه داشته باشید که این روش جراحی در افراد جوان انجام می شود تا از بروز عوارض بعدی پیشگیری به عمل آید.

–           تعویض مفصل زانو. که با عنوان آرتروپلاستی زانو نیز شناخته می شود، روشی است که مفصل مصنوعی متشکل از مواد فلزی و یا پلاستیکی، جایگزین مفصل آسیب دیده می شود. این روش جراحی عمدتا در افراد بالای پنجاه سال و یا بیمارانی که از آرتروز شدید رنج می برند، انجام می شود.

–           استئوتومی. روش جراحی که با تغییر فرم استخوان ها، به همترازی بهتر مفصل زانو کمک می کند. اگر آسیب اولیه تشخیص داده شود، این روش از سوی پزشک تجویز خواهد شد. اگر زانو دچار شکستگی شده باشد و ترمیم نشود، استئوتومی زانو گزینه مناسبی می باشد.

نکته ای که باید به آن اشاره کنیم این است که استئوتومی، دائمی نیست و بعدها در صورت لزوم نیاز به جراحی بیشتر خواهد بود.

Source: https://www.webmd.com/osteoarthritis/ostearthritis-of-the-knee-degenerative-arthritis-of-the-knee

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره ویژگی ها و معیارات بهترین فوق تخصص ارتوپد در شیراز می توانید با کلیک بر روی لینک مربوطه اطلاعات خویش را در این زمبنه افزایش دهید.

با تشکر از حسن توجه شما عزیزان، مدیریت سایت: دکترمحمد علی قاسمی، متخصص جراحى ارتوپد و فوق تخصص جراحی لگن و مفصل ران و فلوشیپ تعویض مفصل از سویس.

برچسب‌ها

آسیب دیدگی رباط زانو آسیب های مفصل لگن آیا پرتس درمان دارد استوتومی لگن ایمپینجمنت لگن بهترین جراح ارتوپد در شیراز بهترین دکتر ارتوپد در شیراز بیماری پرتس بیماری پرتس در بچه ها بیهوشی عمل رباط صلیبی تشخیص بیماری پرتس تغذیه بعد از عمل تعویض مفصل زانو جراحى تعويض مجدد مفصل لگن درمان کشیدگی تاندون روی پا دوره نقاهت تعویض مفصل لگن دویدن بعد از عمل رباط صلیبی دکتر فوق تخصص جراحی زانو و لگن دکتر محمد علی قاسمی دکتر محمد علی قاسمی جراح ارتوپد در شیراز دکتر محمد علی قاسمی فوق تخصص جراحی زانو و لگن رانندگی بعد از عمل رباط صلیبی رباط صلیبی زانو ساییدگی لگن ودرمان سندروم ایمپینجمنت سیاه شدن سر استخوان ران علت سیاه شدن سر استخوان ران علل نکروز یا سیاه شدن سر استخوان عمل رباط صلیبی زانو لنگش لنگش در بچه ها محدودیت های بعد از تعویض مفصل لگن مراقبت های بعد از تعویض مفصل لگن مراقبت های بعد از جراحی تعویض مفصل ران مراقبت های تعویض مفصل مزایا و معایب تعویض مفصل زانو نشانه های آسیب دیدگی رباط زانو نکروز یا سیاه شدن سر استخوان ران هزینه تعویض مفصل لگن هزینه جراحی تعویض مفصل ران هزینه عمل رباط صلیبی زانو هزینه عمل پارگی رباط صلیبی ورزش های بعد از تعویض مفصل ران ورزش های مناسب بعد از عمل رباط صلیبی پارگی منیسک زانو گیر کردن مفصل ران

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − شش =

Call Now Button