۰۹۱۷۳۰۳۶۶۴۹
انتخاب برگه
آسیب های رباط زانو

دکتر محمد علی قاسمی – فوق تخصص جراحی  لگن و مفصل ران

فلوشیپ تعویض مفصل و ارتروسکوپی از سویس

آسیب های رباط زانو

زانو از چهار رباط اصلی تشکیل شده است. رباط ها، باندهای الاستیکی از بافت هستند که استخوان ها را به هم متصل می کنند و ساختار مستحکمی را برای مفصل فراهم خواهند کرد. چهار رباط اصلی در زانو، فمور را به تبیا متصل می کنند.

آسیب های رباط زانو

رباط های اصلی زانو

این چهار رباط عبارتند از:

 • رباط صلیبی قدامی : که در مرکز زانو واقع شده است و چرخش زانو و حرکت رو به جلوی تبیا را کنترل می کند.
 • رباط صلیبی خلفی : که در پشت زانو واقع شده است و حرکت رو به عقب تبیا را کنترل می کند.
 • رباط کلترال داخلی : که به حفظ استحکام قسمت داخلی زانو کمک می کند.
 • رباط کلترال خارجی : که به حفظ استحکام قسمت خارجی زانو کمک می کند.

مفصل زانو با یک کپسول محافظ احاطه شده است که اطراف آن را غشای مخاطی به نام غشای سینوویال فرا گرفته است. این غشا، مایع سینوویوم را تولید می کند که باعث می شود سطح لغزنده ای برای مفصل ایجاد شود.

عضلات و ماهیچه های موجود نیز از مفصل محافظت می کنند.

رباط صلیبی چگونه آسیب می بیند؟

ممکن است رباط دچار کشیدکی و یا پارگی شود. زمانی که فیبرهای نگه دارنده رباط ها دچار کشیگی و یا پارگی شوند، رباط پیچ خواهد خورد. پارگی رباط می تواند خفیف و یا شدید باشد.

 • رباط صلیبی قدامی، یکی از رباط هایی است که بیشتر در معرض آسیب و صدمه قرار دارد. این رباط در پی چرخش ناگهانی در حین فعالیت هایی مانند ورزش، آسیب می بیند و یا پاره می شود. پارگی رباط صلیبی قدامی عمدتا در خانم ها اتفاق می افتد. چرا که این رباط در خانم ها چندان قوی نیست و راحت تر آسیب می بیند.
 • احتمال آسیب دیدگی رباط صلیبی خلفی نیز وجود دارد. با این حال، این رباط در اثر وارد آمدن ضربه مستقیم به زانو مانند تصادفات آسیب می بیند. گاهی ممکن است در اثر زمین خوردن و یا خم شدن زانو، این رباط آسیب ببنید.

ممکن است آسیب دیدگی رباط صلیبی خلفی در ابتدا با علامتی همراه نباشد، اما بعد از گذشت مدتی، فرد با مشکلاتی هنگام راه رفتن و یا بالا و پایین کردن پله ها روبرو خواهد شد.

 • رباط صلیبی کلترال داخلی می تواند در هر رده سنی اتفاق بیفتد. آن هم زمانی که فشار مستقیمی به قسمت جلو و داخل زانو وارد شود.
 • آسیب رباط صلبی کلترال خارجی زمانی اتفاق می افتد که فرد روی پای خود می افتد و زانو در مسیر مخالف پیچ می خورد.

آسیب رباط صلیبی با چه علائم و نشانه هایی همراه است؟

معمولا آسیب دیدگی رباط صلیبی با درد همراه نیست. اما معمولا زانو هنگام ایستادن خم خواهد شد. با این حال، بروز علائم در هر فردی متفاوت خواهد بود.

علائم آسیب دیدگی رباط صلیبی می تواند مشابه سایر شرایط و مشکلات پزشکی باشد، به همین خاطر توصیه می شود در صورت هر گونه آسیب و صدمه، حتما به پزشک مراجعه شود.

در خصوص آسیب رباط های کلترال باید بگوییم، رباط های کلترال داخلی بیشتر از رباط های خارجی در معرض آسیب قرار دارند. وارد آمدن ضربه به قسمت خارجی زانو، در فعالیت های ورزشی مانند فوتبال، علت اصلی آسیب دیدگی و پاره شدن رباط های کلترال می باشد.

در این نوع آسیب دیدگی نیز ممکن است زانو قفل کند و یا هنگام انجام فعالیت ها خم شود، که در نهایت می تواند منجر به بروز درد و تورم شود.

توصیه ما این است که حتما جهت تشخیص و درمان به پزشک متخصص مراجعه شود.

آسیب رباط های زانو چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک متخصص  در ابتدا به بررسی و معاینه فیزیکی بیمار می پردازد و سوابق پزشکی را بررسی خواهد کرد. تست های تشخیصی نیز از سوی پزشک تجویز می شوند، که عبارتند از:

 • اشعه ایکس. این تست که با استفاده از انرژی الکترو مغناطیس انجام می شود، تصاویری از قسمت های داخلی بافت از جمله استخوان ها را در اختیار پزشک قرار می دهد و پزشک قادر به بررسی هر گونه آسیب دیدگی خواهد بود.
 • MRI. در این تست نیز تصاویری از ارگان ها و ساختارهای داخلی بدن از جمله استخوان ها و رباط ها در اختیار پزشک قرار می گیرد. پزشک با استفاده از این تست، می تواند هر گونه بیماری و آسیب استخوان ها، رباط ها و عضلات اطراف را تشخیص دهد.
 • آرتروسکوپی. روش تشخیصی کم تهاجمی که برای بررسی شرایط مفصل توسط پزشک انجام می شود. این روش، با ایجاد برشی کوچک در مفصل انجام می شود و پزشک قادر به ارزیابی هر گونه تغییر در مفصل خواهد بود.

دکتر محمد علی قاسمی متخصص جراحی ارتوپدی و فوق تخصص جراحی لگن و مفصل ران و فلوشیپ تعویض مفصل در شیراز، آگاه به دانش روز دنیا،در زمینه جراحی ارتوپد، لگن و زانو آماده ارائه خدمات به شما کاربران گرامی می باشد.

لازم به ذکر است با مراجعه به  اینستاگرام دکترمحمدعلی قاسمی می توانید از مطالب علمی و کاربردی این صفحه آگاهی پیدا کنید.

درمان آسیب های رباط زانو

درمان آسیب های رباط زانو با توجه به موارد زیر در نظر گرفته می شود:

 • سن بیمار
 • شرایط جسمانی و سابقه پزشکی
 • میزان آسیب وارده
 • میزان واکنش بدن به درمان های دارویی و سایر روش ها

اقدامات درمانی لازم برای بهبود وضعیت بیمار

درمان نیز شامل اقدامات زیر می باشد:

 • مصرف داروهایی مانند ایبوبروفن
 • تمرینات بدنی که به تقویت قوای عضلانی کمک می کنند
 • بستن زانو با آتل
 • استفاده از کمپرس یخ به منظور کاهش تورم
 • جراحی

مدت زمان ترمیم یافتن آسیب رباط زانو 

مدت زمان ترمیم آسیب دیدگی به شدت آسیب وارده بستگی دارد. گاهی ممکن است شش ماه طول بکشد تا شاهد بهبودی کامل باشیم، به خصوص اگر رباط صلیبی قدامی آسیب دیده باشد.

آسیب دیدگی رباط صلیبی خلفی می تواند دوره نقاهت نه تا دوازده ماه را به همراه داشته باشد و معمولا جراحی در نظر گرفته می شود.

آن چه که اهمیت دارد این است که بیمار باید تمام نکات درمانی ارائه شده از سوی پزشک را رعایت کند.

در پایان این که…

زانو از چهار رباط اصلی تشکیل شده است، که همگی به حفظ استحکام این مفصل کمک می کنند. هر یک از این چهار رباط می توانند آسیب ببینند و پاره شوند. وارد آمدن آسیب و ضربه مستقیم به مفصل، علت اصلی بروز آسیب است.

توصیه ما این است که در صورت بروز آسیب و یا پیچ خوردگی زانو حتما به پزشک متخصص جراحی ارتوپد مراجعه شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره ویژگی ها و معیارات بهترین فوق تخصص ارتوپد در شیراز می توانید با کلیک بر روی لینک مربوطه اطلاعات خویش را در این زمبنه افزایش دهید.

با تشکر از حسن توجه شما عزیزان، مدیریت سایت: دکترمحمد علی قاسمی، متخصص جراحى ارتوپد و فوق تخصص جراحی لگن و مفصل ران و فلوشیپ تعویض مفصل از سویس.

 

برچسب‌ها

آسیب دیدگی رباط زانو آسیب های مفصل لگن آیا پرتس درمان دارد استوتومی لگن ایمپینجمنت لگن بهترین جراح ارتوپد در شیراز بهترین دکتر ارتوپد در شیراز بیماری پرتس بیماری پرتس در بچه ها بیهوشی عمل رباط صلیبی تشخیص بیماری پرتس تغذیه بعد از عمل تعویض مفصل زانو جراحى تعويض مجدد مفصل لگن درمان کشیدگی تاندون روی پا دوره نقاهت تعویض مفصل لگن دویدن بعد از عمل رباط صلیبی دکتر فوق تخصص جراحی زانو و لگن دکتر محمد علی قاسمی دکتر محمد علی قاسمی جراح ارتوپد در شیراز دکتر محمد علی قاسمی فوق تخصص جراحی زانو و لگن رانندگی بعد از عمل رباط صلیبی رباط صلیبی زانو ساییدگی لگن ودرمان سندروم ایمپینجمنت سیاه شدن سر استخوان ران علت سیاه شدن سر استخوان ران علل نکروز یا سیاه شدن سر استخوان عمل رباط صلیبی زانو لنگش لنگش در بچه ها محدودیت های بعد از تعویض مفصل لگن مراقبت های بعد از تعویض مفصل لگن مراقبت های بعد از جراحی تعویض مفصل ران مراقبت های تعویض مفصل مزایا و معایب تعویض مفصل زانو نشانه های آسیب دیدگی رباط زانو نکروز یا سیاه شدن سر استخوان ران هزینه تعویض مفصل لگن هزینه جراحی تعویض مفصل ران هزینه عمل رباط صلیبی زانو هزینه عمل پارگی رباط صلیبی ورزش های بعد از تعویض مفصل ران ورزش های مناسب بعد از عمل رباط صلیبی پارگی منیسک زانو گیر کردن مفصل ران

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + 16 =

Call Now Button