انتخاب برگه
دکتر محمد علی قاسمی / بیماری ها / تاثیر اضافه وزن بر مشکلات زانو
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

تاثیر اضافه وزن بر مشکلات زانو

چاقی شما را در معرض خطر لیستی طولانی از بیماری های تهدید کننده زندگی از جمله دیابت و بیماری های قلبی عروقی قرار می دهد. همچنین خطر ابتلا به آرتروز و سایر اختلالات اسکلتی عضلانی زانو و لگن را افزایش می دهد. آیا اضافه وزن بر مشکلات زانو تاثیر می گذارد؟ آیا اضافه وزن خود عامل زانو درد است؟ بسیاری از افرادی که به این اختلال مبتلا هستند می خواهند بدانند چه مواردی بر زانو درد تاثیر می گذارد؟ بی شک اضافه وزن یکی از عواملی است که موجب تشدید زانو درد می شود. در افرادی که افرادی که وزن آن ها زیاد است، فشار بیشتری بر روی مفاصل زانو وارد می‌شود. این می‌تواند به طور مستقیم باعث کاهش عمر مفصل زانو و ایجاد درد و سختی حرکت در آن ها شود.

اضافه وزن چگونه بر عملکرد زانوها تاثیر می گذارد؟

به علاوه، اضافه وزن باعث ایجاد بیشترین فشار بر روی مفصل زانومی شود. بنابراین در صورت بروز مشکل قبلی، باعث تحریک بیشتری از بافت‌های مربوط به زانو می شود و در نتیجه باعث افزایش التهاب و درد بیشتر می شود. همچنین، اضافه وزن می تواند باعث بروز مشکلات دیگری مانند آرتروز زانو شود که به مرور زمان در دامنه حرکتی فرد تاثیر گذار است. طبق مطالعات انجام شده یک سوم کسانی که عمل تعویض مفصل زانو در آمریکا انجام می دهند، از اضافه وزن رنج می برند.

آیا اضافه وزن باعث زانو درد می شود؟

شاید اضافه وزن یک عامل مستقیم نباشد، اما خومد زمینه سازی بسایری از اختلالات و شکلات ممربوط به زانو به شمار می رود.

اضافه وزن و زانو درد

اضافه وزن به مفاصل تحمل کننده وزن در لگن، زانو و ستون فقرات فشار وارد می کند. هرچه مفاصل شما بیشتر استرس بیشتری را تحمل کنند، سریعتر فرسوده شده و آسیب می بینند. بنابراین، کاهش وزن و حفظ وزن سالم می‌تواند به عنوان یک راهکار پیشگیری از درد زانو در افراد اضافه وزن باشد. همچنین، انجام تمرینات مناسب و توصیه شده توسط پزشکان و متخصصان بهداشتی، می‌تواند به بهبود عملکرد مفاصل زانو کمک کند و درد زانو را کاهش دهد. در صورت وجود درد زانو، بهتر است به پزشک خود مراجعه کنید تا با تشخیص دقیق مشکل، درمان مناسب را برای شما تعیین کند.

تاثیر کاهش وزن بر زانو درد

تاثیر کاهش وزن بر زانودرد به قدری چشمگیر است که در صورت وجود اضافه وزن، متخصص به شما کاهش وزن را پیشنهاد می کند. کاهش وزن بر آن دسته از مشکلات زانو که ظاهرا حبه اضافه وزن مربوط نیست نیز تاثیرات مثبت می گذارد. یک مطالعه منتشر شده در ارتباط با آرتریت و روماتیم در بزرگسالان نشان داده است که کم کردن تنها 4 کیلوگرم وزن منجر به کاهش 18 کلو وزن از روی زانو می شود. ازجمله مزایای حفظ وزن مناسب میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کاهش فشار روی زانو
  • کاهش التهاب مفاصل
  • کاهش خطر ابتلا به بیماری های مختلف
  • کاهش فشار تحمل وزن بر روی زانو

نتجیه کاهش ورن در افراد دارای اضافه وزن، این است که درد و التهاب کمتری را تجربه می‌کنند و عملکرد بهتر زانو را هنگام کاهش وزن تجربه می‌کنند.

چاقی و مشکلات زانو

رابطه میان زانو درد و آرتروز زانو

زانو درد می تواند بر آرتروز زانو تاثیر منفی بگذارد.به این صورت که اضافه وزن مفصل های زانو را درگیر می کند. همچنین استئوآرتریت نیز همان بخش از مفصل های زانو را تحت تاثیر قرار می دهد. بناباین اضافه وزن یک عامل خطر برای آرتروز زانو به حساب می آید و استرس افزایش یافته غضروف انتهای استخوان ها را از بین می برد.

 همچنین در این زمینه چاقی ممکن است سطح التهاب را در بدن افزایش دهد که ممکن است منجر به درد مفاصل شود. کاهش وزن می تواند این پاسخ التهابی را کاهش دهد.

سوالات متداول

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + 5 =

Call Now Button