انتخاب برگه
دکتر محمد علی قاسمی / تعویض مفصل لگن / اولین تعویض مفصل دوطرفه همزمان لگن در شیراز + ویدئو مستند
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

اولین تعویض مفصل دوطرفه همزمان لگن در شیراز + ویدئو مستند

در این روش، هر دو ران ها طی یک عمل جراحی، در یک روز و با یک بار بیهوشی، تعویض می شوند. این بدین معناست که بیمار تنها یک بار در بیمارستان بستری می شود و یک بار دوره نقاهت را پشت سر خواهد گذاشت. برخی بیماران اگر تحت این روش جراحی قرار بگیرند، بیشتر در معرض عوارض جراحی خواهند بود. پزشک با بیمار در خصوص مزایا و ایمنی این روش صحبت خواهد کرد.


جراحی دو طرفه تعویض مفصل ران به صورت مرحله ای

مرحله ای بودن جراحی بدین معناست که در دو جراحی مجزا از هم انجام می شوند. جراحی ها به گونه ای برنامه ریزی می شوند که با چند ماه فاصله از یکدیگر انجام شوند، در نتیجه، بیمار دو بار در بیمارستان بستری می شود و دو سری دوره نقاهت را پشت سر خواهد گذاشت.
فاصله زمانی میان دو جراحی به شرایط پزشکی بیمار بستگی دارد، اما در بیشتر موارد، نیاز است بیمار دوره نقاهت سه ماه را پشت سر بگذارد و سپس برای جراحی بعدی اقدام کند.


چرا نیاز به انجام جراحی دو طرفه تعویض مفصل ران می باشد؟

آرتریت شدید یکی از شایع ترین دلایل انجام جراحی دو طرفه تعویض مفصل ران می باشد. این اختلال منجر به بروز درد و سفتی در مفصل می شود، انجام کارها و فعالیت های روزانه را مختل می سازد و کیفیت زندگی را تحت تاثیر قرار خواهد داد.
سفت شدن مفصل ران مانع از انجام کارهای ساده ای مانند پوشیدن کفش ها و یا جوراب ها خواهد شد.
میزان درد نیز با انجام کارهایی که با تحمل وزن بدن همراه می باشند، مانند ایستادن و یا راه رفتن، شدت خواهد گرفت.
آرتریت، بیماری پیشرونده ای است که معمولا به مرور زمان شدت می گرد و شرایط بیمار بدتر خواهد شد.
افراد جوان، سالم و لاغری که از درد و سفت شدن مفصل ران و هم چنین محدود شدن فعالیت ها و کمتر شدن کیفیت زندگی رنج می برند، بهترین گزینه برای انجام جراحی دو طرفه تعویض مفصل ران خواهند بود.


جراحی تعویض مفصل دوطرفه ران به صورت همزمان در شیراز

برای اولین بار در جنوب کشور و شیراز ، این عمل به صورت کم تهاجمی توسط آقای دکتر محمدعلی قاسمی و تیم تخصص ایشون در شیراز انجام شد. عموما زمانی که فردی نیاز به تعویض دوطرفه مفصل لگن داشته باشد آن را به صورت مرحله ای انجام می دهند.

دکتر محمدعلی قاسمی و تیم تخصصی ایشون موفق به جراحی همزمان دوطرفه لگن در شیراز شدند. این عمل برای آقایی با 26 سال سن انجام شد. این عمل به دلیل از بین رفتن دوطرفه غضروف مفصلی و ساییدگی شدید لگن در زمینه بیماری روماتیسم انجام شد.

خوشبختانه می توان گفت این عمل برای اولین بار در جنوب کشور به صورت کاملا موفق و بدون هیچ مشکلی برای بیمار صورت گرفت. بیماری بعد از روز جراحی توانایی حرکت و راه رفتن داشت.

صحبت های دکتر محمدعلی قاسمی و تیم حرفه ای ایشون در خصوص عمل جراحی بیمار:

کیس عمل، آقای 26 ساله ای بودند که دچار ساییدگی دوطرفه مفصل لگن شدند. این عمل به صورت همزمان و کم تهاجمی برا اولین بار در شیراز انجام شد. حسن این روش کم تهاجمی نستب به روش های دیگر این است که اندازه و طول هر دوتا به صورت یکسان خواهد شد. یک روز بعد از بعد عمل تعویض مفصل همزمان دوطرفه، بیمار را راه اندازی کردیم و عمل موفقیت آمیز بود.

ویدئو عمل تعویض مفصل دوطرفه لگن به صورت همزمان:


مزایای جراحی دو طرفه تعویض مفصل ران


از جمله مزایای انجام این روش جراحی به طور همزمان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بیمار تنها یک بار تحت جراحی قرار می گیرد
 • نیاز به یک بار بیهوشی و بستری بودن در بیمارستان می باشد
 • بیمار سریع تر به زندگی عادی خود باز خواهد گشت
  از جمله مزایای انجام این روش به صورت مرحله ای می توان به موارد زیر اشاره کرد:
 • پایین آمدن سطح استرس برای سیستم قلب و عروق
 • پایین آمدن احتمال نیاز به انتقال خون بعد از جراحی
  در کل، بهتر است بیماران سن بالا، چاق و یا آن دسته از بیماران با شرایط پزشکی خاص، تحت جراحی مرحله ای قرار بگیرند.
  پزشک با بررسی و معاینه بیمار، بهترین روش را در نظر خواهد گرفت.

آیا جراحی دو طرفه تعویض مفصل ران می تواند با عوارضی همراه باشد؟


جراحی دو طرفه تعویض مفصل ران به صورت همزمان، بستری شدن طولانی مدتی را به همراه دارد و طول دوره نقاهت نیز به مراتب بیشتر خواهد بود. اما این در حالی است که بسیاری از بیماران می توانند همان روز جراحی به منزل برگردند.
در جراحی دو طرفه تعویض مفصل به صورت مرحله ای نیز به دلیل این که بیمار دو بار تحت جراحی قرار می گیرد و دو سری دوره نقاهت را پشت سر می گذارد، دیرتر قادر به انجام کارها و فعالیت های عادی و روزانه خود خواهد بود.دوره نقاهت جراحی دو طرفه تعویض مفصل ران

هر دو روش همزمان و مرحله ای نتایج و میزان موفقیت یکسانی را به همراه خواهند داشت.
در طول سپری شدن دوره نقاهت باید از انجام فعالیت های شدید بدنی مانند دویدن و یا برخی دیگر فعالیت های ورزشی خودداری شود. این قبیل فعالیت ها میزان ساییدگی مفصل جدید را افزایش می دهند.
از راه رفتن بر روی سطوح لغزنده باید خودداری شود و هنگام راه رفتن از عصا و یا واکر استفاده شود تا احتمال زمین خوردن به حداقل برسد.

برچسب ها:

آخرین دیدگاه‌ها

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش + هفت =

Call Now Button