انتخاب برگه
دکتر محمد علی قاسمی / جراحی تعویض مفصل ران
مدت زمان مطالعه ۱۰ دقیقه

جراحی تعویض مفصل ران

افرادی که اکثرا عمل تعویض مفصل ران برای آنها در نظر گرفته می شود، کسانی هستند که درد این مفصل فعالیت های روزمره آنها را دچار اختلال کرده است و درمان های غیر جراحی نیز برای این افراد کارگشا نبوده است. در این موارد جراح ارتوپد گزینه تعویض مفصل ران را پیشنهاد می دهد. در حین تعویض مفصل ران، جراح قسمت های آسیب دیده مفصل ران را برداشته و آن را با یک مفصل مصنوعی یا همان پروتز از جنس فلز، سرامیک و یا پلاستیک جایگزین می کند. تعویض مفصل به کاهش درد و بهبود عملکرد بیمار کمک می کند.

در این مقاله تلاش داریم شما بزرگواران را با تعویض مفصل ران، علل انجام عمل تعویض مفصل ، بهترین جراح مفصل ران در شیراز و مطالب تکمیلی دیگر در رابطه با این موضوع آشنا کنیم.

تعویض مفصل ران

تعویض مفصل ران، از جمله جراحی هایی است که در حوزه ارتوپدی انجام می شود و درصد رضایت و موفقیت بالایی را به همراه دارد. دلیل اصلی انجام این روش جراحی، ابتلا به آرتریت و درد مفصل ران می باشد. پزشک با معایناتی که انجام می دهد به این نتیجه می رسد که آیا روش های درمان غیرجراحی دیگری می تواند به  تسکین درد بیمار کمک کند و یا نیاز به انجام جراحی می باشد.

درد و سفتی مفصل، آن هم زمانی که درمان های غیر جراحی موثر واقع نشده اند، شایع ترین علت انجام جراحی تعویض مفصل ران می باشد. میزان درد و سفتی مفصل می تواند به حدی  برسد که کیفیت زندگی را تحت الشعاع قرار بدهد و انجام کارهای ساده مانند راه رفتن و یا بالا و پایین رفتن از پله ها را برای بیمار غیر ممکن سازد.

این علائم می تواند برخی روزها شدت بگیرد، که گاهی هیچ دلیلی برای این حالت وجود ندارد.

آناتومی مفصل ران 

برای اینکه جزئیات عمل مفصل ران را درک کنید، ابتدا تصور کاملی از ساختار و آناتومی مفصل ران به شما ارائه می دهیم. مفصل ران در بین مردم عموما به مفصل لگن شناخته شده و از نظر متخصصین ارتوپد به آن مفصل هیپ (Hip joint) و یا هانش گفته می شود. این مفصل از قسمت های به نام گوی و کاسه ای تشکیل شده است . قسمت کاسه ای آن از استابلوم ساخته شده و عضوی از استخوان لگن است و قسمت گوی مانند نیز سر استخوان ران بوده و درون حفره قسمت کاسه ای قرار دارد.

سطوح گوی و کاسه با غضروف هایی پوشیده شده است که دارای بافت صافی بوده و تا انتهای استخوان ها کشیده شده و باعث حرکت راحت استخوان می شود.

بافتی نازک به نام غشای سینوویال مفصل لگن را پوشانده است. در لگن سالم این غشا مقدار کمی مایع را ایجاد و باعث از بین رفتن اصطحکاک در حین حرکت لگن و سهولت حرکت غضروف می شود.

نوارها یا باندهای بافتی به نام لیگامان قسمت گوی مانند را به قسمت کاسه ای وصل می کنند و قدرت و ثبات مفصل را فراهم می کنند.

دلایل اصلی انجام جراحی تعویض مفصل ران

دلایل شایع و اصلی انجام جراحی hip ممکن است موارد زیر باشد:

  • آرتریت، التهاب موجود در مفصل را، آرتریت می گویند.
  • استئوآرتریت، یکی از شایع ترین دلیل بروز آرتریت ران است و دلیل اصلی انجام جراحی.
  • آرتریت روماتوئید نیز می تواند یکی از دلایل انجام جراحی باشد.
  • شکستگی ران
  • شکستگی که در قسمت فوقانی فمور (استخوان ران) اتفاق می افتد.
  • شکستگی این ناحیه معمولا با جوش دادن انتهای شکسته استخوان درمان می شود. اما در صورتی که سر استخوان فمور دچار شکستگی شده باشد، نیاز است سر استخوان با پروتز تعویض شود.

برای درمان درد مفصل ران راهی جز جراحی وجود دارد؟

معمولا برای تسکین درد اقداماتی مانند مصرف دارو و یا فیزیوتراپی برای بیمار در نظر گرفته می شود. انجام یک سری تمرینات به استحکام عضله و بهبود قوای عضلانی کمک می کنند. تمرینات عمومی مانند راه رفتن و دوچرخه سواری نیز می تواند به کاهش درد کمک کنند.

شنا کردن یکی از ورزش هایی است که به شدت از سوی پزشکان توصیه می شود، چرا که آب باعث می شود فشار از روی مفصل برداشته شود.

ورزش کردن نه تنها به تسکین درد و سفتی مفصل کمک می کند، بلکه انجام آن قبل از عمل به تسریع روند بهبودی بعد از جراحی کمک خواهد کرد.

اقدامات و تست های لازم قبل از جراحی تعویض مفصل ران 

معمولا از بیمار خواسته می شود آزمایش خون و ادرار انجام دهد تا از عدم وجود عفونت در ادرار و تائید سلامت جسمانی اطمینان حاصل گردد. فشار خون بیمار نیز بررسی خواهد شد. توجه داشته باشید که هر گونه عفونت و بیماری بررسی خواهد شد. چرا که ابتلا به عفونت، احتمال بروز عوارض جراحی را افزایش خواهد داد.

از بیمار خواسته می شود مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند آسپیرین و ژلوفن را کنار بگذارد. مصرف این قبیل داروها احتمال خونریزی حین عمل را افزایش می دهند.

بیمار باید استعمال سیگار و دخانیات را کنار بگذارد. نیکوتین موجود در سیگار، روند بهبود را به تاخیر می اندازد.

جراحی تعویض مفصل ران چطور انجام می شود؟

تعویض مفصل ران می تواند با بیهوشی عمومی و یا موضعی انجام شود. در حالت موضعی و اسپاینال، بیمار در طول جراحی کاملا هوشیار است و از کمر به پایین بی حس می شود. جراحی نیز در حدود دو ساعت به طول خواهد انجامید.

برشی به میزان بیست تا بیست و پنج سانتی متر خارج ران زده می شود، البته برخی پزشکان ترجیح می دهند، این برش داخل ران زده شود. مفصل ران، مفصلی است که از سر توپی شکل و سوکت تشکیل شده است. گاهی نیاز است سر توپی شکل تعویض شود، گاهی قسمت سوکت و گاهی هر دو قسمت.

با ایجاد برش، قسمت آسیب دیده برداشته می شود و مواد مصنوعی که پروتز نام دارند، جایگزین خواهند شد.

برخی پزشکان ترجیح می دهند ازروش های کم تهاجمی برای تعویض مفصل ران استفاده کنند. بدین معنا که به جای ایجاد برشی طویل، یک یا دو برش کوچک ایجاد و از ابزارهای مخصوص جراحی استفاده شود. از جمله مزایای این روش می توان به درد کمتر و سریع تر بودن دوره نقاهت اشاره کرد.

پیش از جراحی، متخصص ارتوپدی در خصوص گزینه های موجود بیمار را آگاه خواهد کرد.

بیمار بعد از پایان جراحی می تواند همانند روال قبل، رژیم غذایی خود را داشته باشد. معمولا قبل از مرخص شدن از بیمارستان، تست های تصویربرداری انجام می شود تا مشخص شود که وضعیت پروتز طبیعی است.

چه مراقبت های بعد از جراحی تعویض مفصل ران لازم است؟

بعد از جراحی علائم حیاتی بیمار کنترل می شود و در صورتی که مشکل خاصی وجود نداشته باشد، دستور مرخص شدن صادر می شود.

پرستاران به بیمار کمک می کنند تا بتواند راه برود، حتی برای مسافت خیلی کوتاه. این کار علاوه بر این که به تسریع روند بهبودی کمک می کند، از لخته شدن خون در اندام های تحتانی بدن مانند پاها پیشگیری خواهد کرد.

از فردای جراحی از بیمار خواسته می شود تمریناتی را انجام دهد، تمریناتی که به تقویت عضلات و ماهیچه ها کمک می کنند. توجه داشته باشید که در طول سپری شدن دوره نقاهت، انجام یک سری حرکات مانند خم شدن و یا چرخش ران ممنوع می باشد. مواردی مانند بلند شدن از رختخواب و یا نحوه صحیح نشستن به بیمار آموزش داده می شود تا از بروز آسیب به مفصل جدید پیشگیری شود.

توصیه می شود بیمار هنگام راه رفتن از عصا و یا واکر استفاده کند تا فشار کمتری به مفصل ران جدید وارد شود. در صورتی که تمرینات گفته شده از سوی پزشک انجام شوند، بعد از گذشت چهار تا شش هفته از جراحی، بیمار می تواند به تنهایی راه برود.

در واقع این گونه بگوییم، بیمار بعد از گذشت شش هفته قادر به انجام کارهای سبک خواهد بود.

بیمار حتما باید در جلسات فیزیوتراپی شرکت کند. این کار به بهبود دامنه حرکتی کمک می کند و بیمار سریع تر قادر به انجام کارهای عادی و روزانه خود خواهد بود.

آیا عمل تعویض مفصل ران خطرناک است؟

باید گفت بله، عمل مفصل ران یک عمل مهم و بزرگ است که ممکن است خطرات احتمالی مانند لخته شدن خون در پا و لگن را به همراه داشته باشد. در صورتی که قبل از انجام عمل با جراح هیپ و لگن و تعویض مفصل ماهر و با تجربه مشورت نمایید، این خطرات احتمالی به حداقل خواهد رسید و با رعایت نکات لازم توصیه شده توسط متخصص ارتوپد از دردهای قبل عمل رهایی می یابید.

چه کارهایی را نباید بعد از تعویض مفصل ران انجام داد؟

  • حداقل 6 تا 8 هفته نباید زانو پاهای خود را خم کنید.
  • در هنگام نشستن به جلو خم نشوید.
  • اگر می خواهید چیزی را از روی زمین بردارید، حتما ابتدا نشسته و سپس شی را بردارید.
  • هنگام خم شدن پاهای خود را بیش از حد به سمت داخل یا خارج نچرخانید.

بعد عمل تعویض مفصل ران چقدر باید پیاده روی کنیم؟

بهترین توصیه این است که در طول روز حداقل دو تا سه مرتبه به مدت 20 الی 30 دقیقه در خانه پیاده روی داشته باشید. بیمار باید هر یک الی دو ساعت یکبار از جای خود بلند شده و در خانه قدم بزند. باید بتوانید بدون نیاز به واکر یا عصا به مدت ده دقیقه پیاده روی کنید و یا به تنهایی بایستید.

تعویض-مفصل-ران

ویژگی هایی بهترین جراح تعویض مفصل ران در شیراز چیست؟

اکثر افرادی که درگیر درد ناشی از ناحیه مفصل ران و لگن هستند، با این پرسش رو به رو می شوند که بهترین جراح ارتوپد کیست و باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

یک جراح خوب مفصل ران در شیراز باید علاوه بر داشتن تحصیلات و دانش کافی، تجربه و مهارت بالایی در زمینه عمل تعویض مفصل ران داشته باشد.

یکی از مهم ترین حیطه های کاری یک جراح ارتوپد، جراحی تعویض مفصل ران و لگن است. جراح تعویض مفصل هیپ باید طی سال ها این عمل مهم را انجام داده و در مرحله تشخیص و درمان به تبحر کافی رسیده باشد.

علاوه بر موارد ذکر شده، یک

جراح ارتوپد خوب در شیراز باید دلسوز و مهربان بوده و همدردی لازم را با بی

مار انجام داده و اطلاعات مناسب را قبل عمل به بیمار منتقل نماید.

چرا باید به بهترین متخصص ارتوپد در شیراز مراجعه نمایید؟

با توجه به اینکه گفتیم عمل تعویض مفصل ران یکی از مهم ترین و اصلی ترین عمل هاست باید برای درمان و تشخیص آن نیز به بهترین متخصص ارتوپد در شیراز مراجعه نمود و در صورت نیاز به عمل حتما جراحی را انتخاب کرد که زیر نظر بهترین استادان دنیا دوره های خود را گذرانده و در معتبرترین دانشگاه ها دارای سابقه علمی باشد.

نتیجه گیری

جراحی تعویض مفصل ران، از جمله جراحی هایی است که به تسکین درد و سفتی مفصل کمک می کند. در صورتی که مراقبت های لازم انجام شود و بیمار سعی کند فشار کمتری به مفصل جدید وارد کند، پروتز می تواند در حدود ده تا پانزده سال ماندگاری داشته باشد.

بسیاری از بیماران بعد از جراحی، از بهبود کیفیت زندگی و بهبود دامنه حرکتی رضایت دارند. بیمار قادر به انجام کارهایی است که قبل از عمل، هنگام انجام آن ها با درد روبرو می شد.

دکتر محمد علی قاسمی، فوق تخصص جراحی لگن و تعویض مفصل یکی از بهترین جراحان استخوان و مفاصل در شیراز هستند و تجربه و مهارت بالای ایشان تاثیر زیادی در روند درمان موفقیت آمیز بیماران تعویض مفصل داشته است.

 

برچسب ها:

آخرین دیدگاه‌ها

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 3 =

Call Now Button