انتخاب برگه
دکتر محمد علی قاسمی / تعویض مفصل لگن / تعویض مفصل لگن به روش کم تهاجمی (دایرکت انتریور)
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

تعویض مفصل لگن به روش کم تهاجمی (دایرکت انتریور)

تعویض مفصل لگن به روش کم تهاجمی (دایرکت انتریور)

به طور کلی تعویض مفصل لگن نوعی جراحی در حوزه ارتوپدی می باشد که پزشک متخصص ارتوپد با ایجاد برش هایی نوعی پروتز مصنوعی که از جنس فلزی و پلاستیکی می باشد را جایگزین مفصل هیپ می نماید.

جراحی تعویض مفصل لگن به دو روش باز (سنتی) و به روش کم تهاجمی مورد انجام می باشد، جراحی به روش کم تهاجمی  روشی جدید و مدرن می باشد که با کمترین میزان تهاجم قابل انجام می باشد، این روش با هدف کنترل و کاهش درد ، و همچنین تسریع در بهبود یافتن بیمار مورد انجام قرار می گیرد.

آناتومی لگن

لگن یکی از مفصل های موجود در بدن محسوب می گردد که از یک گوی و حفره تشکیل شده است. حفره، محل اتصال سر  استخوان  ران  به لگن می باشد . حفره استخوانی در استخوان لگن (استابولوم)و سر استخوان ران  توسط بافتی لغزنده  و صیقلی به نام غضروف  پوشانده شده است  است که موجب سهولت حرکت  سر استخوان ران درون حفره لگنی (استابولوم )  بدون هیچ اصطحکاکی می شود.

آناتومی مفصل ران

آناتومی مفصل ران

اناتومی حفره لگنی (استابولوم )

اناتومی حفره لگنی (استابولوم )

اناتومی سر استخوان ران

اناتومی سر استخوان ران

تعویض مفصل لگن به روش کم تهاجمی چگونه است؟

انسزیون تعویض مفصل به روش کم تهاجمی

در روش مدرن تعویض مفصل ران در شیراز به روش کم تهاجمی، عمل جایگزینی مفصل با برش هایی که اندازه کوچکتری دارند انجام می گیرد، هدف اصلی از انجام این جراحی کمتر شدن میزان خونریزی ،بهبود شرایط بیمار با حداقل آسیب وارده به عضلات بیمار ، دوره نقاهت کمتر وبهبودی سریعتر وی می باشد. در این روش بیشتر از استم های کوتاه استفاده میگردد.

استم کوتاه

استم کوتاه

تفاوتی که می توان بین دو روش جراحی سنتی و مدرن قائل شد، میزان برش ایجاد شده در جراحی می باشد که امروزه درصد بالایی از جراحی های تعویض مفصل به روش مدرن وکم تهاجمی انجام می گیرد.

حداکثر برش هایی که در جراحی تعویض مفصل ران ایجاد می گردد نهایتا یک یا دو برش در اندازه حدودا 5 اینچ می باشد، در حالی که در روش تعویض مفصل به روش باز یا همان روش سنتی برش هایی تا 10 اینچ هم ممکن است ایجاد گردد.

انسزیون تعویض مفصل به روش کم تهاجمی

انسزیون تعویض مفصل به روش کم تهاجمی

تعویض مفصل لگن به روش کم تهاجمی با استم کوتاه

تعویض مفصل لگن به روش کم تهاجمی با استم کوتاه

کاندیدای مناسب در تعویض مفصل ران با کمترین میزان تهاجم

قبل از انجام جراحی تعویض مفصل لگن پزشک متخصص ابتدا اقدام به بررسی عواملی چون ماهیت مشکل مفصل ران و سلامت جسمانی بیمار می نماید، چرا که تمام افراد کاندید مناسبی برای انجام این جراحی نمی توانند باشند به طور مثال افراد چاق و افرادی که به خصوص افراد چاق بد فرمی شدید در ناحیه مفصل ران دارند کیس مناسبی برای انجام این جراحی محسوب نمی شوند اما افرادی که وزن کمی دارند و لاغر هستند بهترین کاندید برای انجام جراحی تعویض مفصل ران به روش کم تهاجمی به شمار می روند.

تعویض مفصل لگن به روش کم تهاجمی به روش قدامی  چه مزیت هایی  نسبت به روش سنتی دارد ؟

 • جای زخم جراحی کوچک
 • اجتناب از بریدن عظلات
 • بهبودی سریع
 • محدودیت های کمتر برای فعالیت های روزمره
 • شانس دررفتگی کمتر

دوره بهبودی تعویض مفصل لگن به روش کم تهاجمی چقدر است ؟

در این روش تعویض مفصل لگن با توجه به اینکه عظلات بریده نمیشود و ار بین عظلات عمل انجام میشود دوره بهبودی خیلی سریعتر از روش های سنتی میباشد و از همان روز اول عمل راه اندازی بیمار و وزن گذاری روی اندام مبتلا انجام میشود  و  بیماران سرشش هفته تا هشت هفته میتوانند بدون عصا راه بروند . البته حتمان در این مورد باید با پزشک خود مشورت کنید چون پروتکل راه اندازی بیماران با هم فرق میکند .

برای تعویض مفصل لگن به روش کم تهاجمی به روش قدامی  به چه پزشکی باید مرجعه کرد ؟

باید توجه داشت که این تکنیک جراحی جدید میباشد و ارتوپد های محدودی با این روش اشنایی دارند. با توجه به پیچیدگی های این روش جراحی ،جراح ارتوپد باید دوره فوق تخصص جراحی لگن و مفصل ران خود را گذرانده باشد و بیماران زیادی را به این روش عمل کرده باشد .  دکترمحمدعلی قاسمی دوره فلوشیپ تعویض مفصل به روش کم تهاجمی خود را از دانشگاه زوریخ سویس دریافت نموده اند .

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره ویژگی ها و معیارات بهترین فوق تخصص ارتوپد می توانید با کلیک بر روی لینک مربوطه اطلاعات خویش را در این زمبنه افزایش دهید.

مراقبت ها وملازمت های لازم پس از جراحی تعویض مفصل لگن

 • عدم چرخش و فشار بر روی پاشنه پا بمدت حداقل 6 ماه تا 1 سال ممنوع می باشد.
 • استفاده از توالت فرنگی برای کاهش خم شدن زیاد
 • دوری از فعالیت ها و حرکاتی که نیاز به جنب و جوش زیادی دارند.
 • فعالیت هایی مانند خم شدن به جلو، چرخش کمر،چمباته زدن اکیدا ممنوع می باشد.
 • قبل از اقدام به انجام فعالیت هایی مانند فعالیت های جنسی و یا تمرینات ورزشی و رانندگی مشورت با پزشک متخصص الزامی است.
 • بهتر است برای نشستن از صندلی هایی استفاده گردد که پشت کمری آنها برای تکیه کردن صاف می باشد.
 • از انجام فعالیتهایی مانند پله نوردی تا جای ممکن اجتناب گردد.

در آخر..

جراحی تعویض مفصل شما را در انجام برخی از حرکات دچار محدودیت هایی می نماید، زیرا مفصل جدید تنها برای برای انجام فعالیت های روزمره و عادی می باشد تحت طراحی قرار گرفته است نه فعالیت های سنگین! لذا توصیه می گردد برای بهبودی هرچه سریعتر خود به توصیه های پزشک متخصص خود و فیزیوتراپیست خود توجه نمایید بی توجهی و عدم رعایت شما در انجام فعالیت های نادرست ممکن است موجب در رفتگی مفصل جایگزین شده گردد و به ناچار مجبور به جراحی مجدد تعویض مفصل لگن گردید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره ویژگی ها و معیارات بهترین فوق تخصص ارتوپد در شیراز می توانید با کلیک بر روی لینک مربوطه اطلاعات خویش را در این زمبنه افزایش دهید.

برچسب ها:

آخرین دیدگاه‌ها

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × یک =

Call Now Button