انتخاب برگه
دکتر محمد علی قاسمی / تعویض مفصل زانو / تعویض مفصل نیمه زانو
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

تعویض مفصل نیمه زانو

تعویض مفصل نیمه زانودر شیراز

در طول جراحی تعویض مفصل زانو، استخوان و غضروف آسیب دیده با مواد پلاستیکی و فلزی، بازسازی می شوند. در تعویض مفصل نیمه زانو که آرتروپلاستی یک طرفه زانو نیز نام دارد، تنها بخشی از زانو تغییر سطح داده می شود. این روند، جایگزین جراحی تعویض مفصل زانو برای بیمارانی است که بیماری آن ها تنها محدود به یک ناحیه از زانو می باشد.

از آن جایی که جراحی تعویض مفصل نیمه زانو از طریق برش های کوچکی انجام می شود، بیماران زمان کمتری را در بیمارستان بستری می مانند و سریع تر قادر به انجام کارها و فعالیت های خود خواهند بود.

طیفی از درمان ها برای استئوآرتریت زانو وجود دارد که پزشک در خصوص گزینه هایی که به تسکین علائم کمک می کنند، با شما صحبت خواهد کرد.

تعویض مفصل نیمه زانو

در استئوآرتریت زانو، غضروف پوشش دهنده زانو به مرور دچار ساییدگی می شود. این حالت در سراسر مفصل زانو و یا تنها در یک ناحیه از زانو اتفاق می افتد. زانو به سه بخش تقسیم می شود:

–              بخش میانی (قسمت داخلی زانو)

–              بخش جانبی (قسمت خارجی)

–              بخش پاتلا فمور (قسمت جلوی زانو ما بین کاسه زانو و استخوان ران)

استئوآرتریت پیشرفته که تنها به یک سمت محدود می شود، با جراحی تعویض مفصل نیمه زانو  قابل درمان می باشد. در طول این روند، قسمت آسیب دیده با مواد فلزی و پلاستیکی تعویض خواهد شد. غضروف و استخوان سالم و هم چنین تمامی رباط ها حفظ می شوند.

مزایای تعویض مفصل نیمه زانو

مطالعات متعددی نشان می دهند که درصد بالایی از بیمارانی که کاندیدای انجام این جراحی هستند، با نتایج قابل قبولی روبرو خواهند بود. از جمله مزایای جراحی تعویض مفصل نیمه زانو می توان به موارد زیر اشاره کرد:

          روند بهبود سریع

            درد کمتر بعد از جراحی

          کاهش حجم خونریزی

از آن جایی که استخوان، غضروف و رباط ها در قسمت های سالم زانو حفظ می شوند، بسیاری از بیماران اظهار می کنند که این روش نسبت به تعویض کامل مفصل زانو، طبیعی تر می باشد. بعد از انجام این جراحی، زانو راحت تر خم خواهد شد.

دکتر محمد علی قاسمی متخصص جراحی ارتوپدی و فوق تخصص جراحی لگن و مفصل ران و فلوشیپ تعویض مفصل در شیراز، آگاه به دانش روز دنیا،در زمینه جراحی ارتوپد، لگن و زانو آماده ارائه خدمات به شما کاربران گرامی می باشد.

لازم به ذکر است با مراجعه به  اینستاگرام دکترمحمدعلی قاسمی می توانید از مطالب علمی و کاربردی این صفحه آگاهی پیدا کنید.

کاندیدای جراحی تعویض مفصل نیمه زانو

اگر استئوآرتریت پیشرفت کرده باشد و درمان های غیر جراحی کمکی به تسکین علائم نکرده باشند، جراحی تعویض مفصل زانو از سوی متخصص ارتوپد تجویز خواهد شد.

برای انجام جراحی تعویض مفصل نیمه زانو، آرتریت باید تنها یک سمت زانو را درگیر کرده باشد. به علاوه، در صورت دارا بودن هر یک از شرایط زیر، انجام این روش جراحی توصیه نخواهد شد:

        آرتریت التهابی

         سفتی قابل توجه در زانو

        آسیب رباط

با انتخاب دقیق بیمار، تعویض مفصل نیمه زانو نتایج طولانی مدتی را در افراد جوان و مسن به همراه خواهد داشت.

ارزیابی ارتوپدی

انجام ارزیابی های دقیق از سوی متخصص ارتوپدی، تعیین می کند که آیا شما گزینه مناسبی برای انجام جراحی تعویض مفصل نیمه زانو هستید یا خیر.

سابقه پزشکی

در ابتدا پزشک سوالاتی در خصوص سلامت جسمانی، درد زانو و توانایی حرکت دادن زانو را مطرح می کند.

محل درد. محل درد باید تشخیص داده شود. اگر درد در هر دو قسمت داخلی و خارجی زانو احساس شود، فرد گزینه مناسبی برای انجام جراحی تعویض مفصل نیمه زانو می باشد. اما اگر درد در تمام نواحی زانو و یا قسمت جلوی زانو (زیر کاسه زانو) احساس شود، جراحی تعویض مفصل زانو مناسب تر خواهد بود.

معاینات فیزیکی

پزشک به معاینه دقیق زانو می پردازد و محل بروز درد را تعیین خواهد کرد.

دامنه حرکتی زانو و کیفیت رباط ها نیز مورد بررسی قرار می گیرد. در صورتی که میزان سفت شدن زانو زیاد باشد و یا رباط ها ضعیف و یا پاره شده باشند، جراحی تعویض مفصل نیمه زانو توصیه نخواهد شد.

تست های تصویربرداری

اشعه ایکس. این تست تصویربرداری، میزان آسیب و تغییر فرم زانو را مشخص می کند. از این تست برای تعیین الگوی آرتریت نیز استفاده خواهد شد.

MRI. برخی جراحان به منظور ارزیابی بهتر غضروف، MRI را تجویز می کنند.

قبل از جراحی تعویض مفصل نیمه زانو

قبل از جراحی، در خصوص بیهوشی تصمیم گرفته خواهد شد. بیهوشی می تواند به صورت بیهوشی عمومی و یا اسپاینال (بیمار بیدار است، اما کمر به پایین بی حس می شود) انجام شود.

روند جراحی تعویض مفصل نیمه زانو

جراحی تعویض مفصل نیمه زانو، در حدود یک تا دو ساعت به طول می انجامد.

در ابتدا، برشی در قسمت جلوی زانو زده می شود. سپس، سه بخش زانو بررسی می شود تا ناحیه آسیب مشخص گردد. اگر پزشک احساس کند که زانو برای انجام جراحی آماده نیست، تعویض کامل مفصل زانو انجام خواهد شد.

تعویض مفصل نیمه زانو

–              آماده سازی استخوان. پزشک با استفاده از ابزار مخصوصی، غضروف را از روی ناحیه آسیب دیده زانو بر می دارد.

–              قرار دادن پروتز فلزی. مواد فلزی جایگزین استخوان و غضروف آسیب دیده می شوند تا سطح مفصل ایجاد گردد. اجزای فلزی با سیمان ارتوپدی به استخوان متصل می شوند.

–              جایگزینی فاصله دهنده. ماده پلاستیکی ما بین دو قسمت فلزی قرار می گیرد تا سطح صافی ایجاد گردد.

عوارض تعویض مفصل نیمه زانو

همانند سایر روش های جراحی، احتمال بروز عوارض در جراحی تعویض مفصل نیمه زانو وجود دارد. با این که این احتمال بسیار کم است، اما برخی عوارض احتمالی عبارتند از:

–              لخته شدن خون

–              عفونت

–              آسیب اعصاب و رگ ها

–              ادامه دار شدن درد

–              خطرات بیهوشی

–              نیاز به جراحی مجدد

دوره نقاهت جراحی تعویض مفصل نیمه زانو

مرخص شدن از بیمارستان. بیماران بعد از جراحی با درد و ورم کمتری روبرو می شوند و دوره بازتوانی راحت تری را نسبت به جراحی کامل خواهند داشت. در بیشتر موارد، بیماران یک تا سه روز بعد از جراحی، به منزل بر می گردند و برخی بیماران همان روز مرخص خواهند شد.

کنترل درد. بعد از جراحی، ممکن است کمی احساس درد وجود داشته باشد، اما پزشک تمام تلاش خود را به کار می گیرد تا بیمار احساس راحتی بیشتری داشته باشد.

داروهای ضد التهابی و غیر استروئیدی و یا بی حس کننده های موضعی، به تسکین درد کمک می کنند. درمان و کنترل درد با مصرف دارو می تواند به تسریع روند بهبودی کمک کند.

تحمل وزن. فرد بلافاصله بعد از جراحی، قادر به تحمل وزن خود خواهد بود. نیاز است طی چند روز تا چند هفته بعد از جراحی و تا زمانی که بیمار بتواند بدون کمک راه برود، از عصا و یا واکر استفاده شود.

تمرینات بازتوانی. تمریناتی به منظور کمک به بازگشت دامنه حرکتی و تقویت قوای عضلانی برای بیمار در نظر گرفته خواهد شد.

مراجعه به پزشک. بیمار باید بعد از جراحی، به طور مرتب به پزشک مراجعه کند.

بسیاری از بیماران، شش هفته بعد از جراحی قادر به انجام کارهای عادی و روزانه خود خواهند بود.

Source: https://orthoinfo.aaos.org/en/treatment/unicompartmental-knee-replacement/5

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره ویژگی ها و معیارات بهترین فوق تخصص ارتوپد در شیراز می توانید با کلیک بر روی لینک مربوطه اطلاعات خویش را در این زمبنه افزایش دهید.

با تشکر از حسن توجه شما عزیزان، مدیریت سایت: دکترمحمد علی قاسمی، متخصص جراحى ارتوپد و فوق تخصص جراحی لگن و مفصل ران و فلوشیپ تعویض مفصل از سویس.

برچسب ها:

آخرین دیدگاه‌ها

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 5 =

Call Now Button