انتخاب برگه
دکتر محمد علی قاسمی / تعویض مفصل زانو / بهترین تمرینات بعد از جراحی تعویض کامل زانو
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

بهترین تمرینات بعد از جراحی تعویض کامل زانو

تعویض زانو ممکن است بلیط شما برای یک سبک زندگی سالم تر و فعال تر باشد. پس از بهبودی، می توانید به بسیاری از فعالیت هایی که قبل از جراحی برای شما بسیار دردناک و سخت بوده اند، بازگردید. در بیشتر موارد، می توانید بسیاری از فعالیت های عادی خود را پس از حدود 12 هفته از سر بگیرید. قبل از شروع یک ورزش یا فعالیت بدنی جدید حتما با پزشک خود مشورت کنید. با هم می توانید برای تمرینات مناسب برنامه ریزی کنید. متخصصان توصیه می کنند در صورت ابتلا به آرتروز زانو فعال بمانید.

ورزش می تواند کمک کند:

 • ماهیچه های زانو خود را تقویت کنید و در طولانی مدت تحرک داشته باشید
 • وزن خود را مدیریت کنید
 • تسکین استرس

دستورالعمل تمرین و فعالیت

زانوهای مصنوعی برای تقلید از زانو طبیعی طراحی شده اند. این بدان معنی است که آنها مانند یک زانو طبیعی برای عملکرد صحیح به ورزش نیاز دارند. ورزش شما را قادر می سازد تا ماهیچه های زانو خود را تقویت کرده و به شما در حفظ وزن سالم کمک کند. طبق گفته آکادمی جراحان ارتوپدی آمریکا (AAOS)، پزشک یا فیزیوتراپیست شما ممکن است انجام هر دو مورد زیر را هر روز توصیه کند:

 • به مدت 20 تا 30 دقیقه، 2 تا 3 بار ورزش کنید
 • پیاده روی به مدت 30 دقیقه، 2 تا 3 بار
 • به عبارت دیگر، شما می توانید هر روز 2 ساعت ورزش کنید.

پزشک بر اساس نیازها و سلامت کلی شما تمرینات بعد از جراحی تعویض کامل زانو را ارائه می دهد. به طور کلی، آنها تمرینات کم ضربه را نسبت به نسخه های با ضربه زیاد توصیه می کنند که می توانند به زانوهای شما استرس اضافه کنند. در اینجا چند نمونه از فعالیت‌ها و ورزش‌های کم‌تأثیر وجود دارد که پس از بهبودی پس از جراحی باید بتوانید انجام دهید.

تمرینات بعد از جراحی تعویض کامل زانو به شما در بهبودی از جراحی تعویض مفصل زانو کمک می کند. جراحان زانو بهترین ورزش ها را پس از جراحی تعویض کامل زانو توصیه می کنند. ورزش برای بهبود حرکت زانو و همچنین جلوگیری از عوارض و تقویت قدرت زانو دقیق است. جراح ارتوپد یا پزشک ممکن است به شما توصیه کند که تقریباً 25 تا 30 دقیقه دو یا سه بار در روز ورزش کنید. اگر ورزش زانو را به صورت سیستماتیک یا منظم بعد از جراحی انجام دهید، به تقویت زانو و بهبود انعطاف پذیری کمک می کند.

تمرینات پس از جراحی تعویض کامل زانو

 • بلند کردن پای مستقیم: به پشت دراز بکشید، با زانوی درگیر خم شده، زانوی درگیر خود را صاف کنید. به آرامی حدود 6 اینچ را به مدت 10 ثانیه بلند کنید. این کار را 10 بار تکرار کنید. این تمرین به تقویت عضله چهار سر ران و بهبود ثبات مفصل زانو کمک می کند.
 • پمپ های مچ پا: به پشت دراز بکشید و با انقباض عضلات ساق پا و ساق پا، پای خود را در یک جریان بالا و پایین ببرید. این تمرین را به مدت ۲ تا ۳ دقیقه تکرار کنید. این تمرین به گردش خون به قلب کمک می کند.
 • فشار دادن ران: به پشت دراز بکشید. عضلات جلوی ران خود را با فشار دادن پشت زانو به سمت پایین و داخل تخت نگه دارید. 10 ثانیه نگه دارید و استراحت کنید. این تمرین به کاهش تورم زانو و افزایش قدرت عضلات چهار سر ران کمک می کند.
 • لغزش ساق پا: روی سرسره خود دراز بکشید، پای خود را به سمت بیرون دراز بکشید در حالی که کاسه زانو به سمت بالا باشد. سپس پای خود را به حالت اولیه برگردانید.
 • کشش طولانی زانو: روی یک صندلی بنشینید. زانوی خود را تا جایی که ممکن است به عقب خم کنید و 15 تا 30 ثانیه نگه دارید. این تمرین به افزایش دامنه حرکتی کمک می کند.

با افزایش شدت برنامه تمرینی خود، ممکن است شکست های موقتی را تجربه کنید. اگر بعد از یک فعالیت ورزشی خاص، زانوی شما درد می‌کند یا متورم می‌شود، باید این فعالیت را تا زمانی که احساس بهبودی کنید متوقف کنید. این تمرینات به بهبودی سریعتر کمک می کند.


بیشتر بخوانید: مراقبت قبل و بعد از تعویض مفصل زانو

تمرینات قدرتی و انعطاف پذیری

 • یوگا

کشش ملایم یک راه عالی برای جلوگیری از سفتی، بهبود انعطاف پذیری و افزایش سلامت کلی زانو است. مهم است که از حرکات پیچشی خودداری کنید، و محافظت از زانوها با قرار دادن آنها در راستای باسن و مچ پا بسیار مهم است. قبل از کلاس با مربی یوگا خود صحبت کنید تا از محدودیت های شما آگاه شوند. این به جلوگیری از فشار اضافی روی زانوی شما کمک می کند. اگر هر گونه درد زانو احساس کردید، ورزش را اصلاح کنید یا استراحت کنید.

 • وزنه برداری

وزنه زدن به تقویت قدرت و کاهش درد زانو کمک می کند. اگر تمرینات مقاومتی انجام دهید، استخوان‌های شما نیز رشد کرده و قوی‌تر می‌شوند. از وزنه های مناسب با اندازه و قدرت خود استفاده کنید. قبل از شرکت در یک برنامه وزنه برداری با پزشک خود مشورت کنید. در صورت لزوم، با یک فیزیوتراپ یا مربی برای ترسیم یک رژیم مشورت کنید.

 • کالیستنیک

این تمرینات اساسی بر حرکات ساده و موزون تکیه می کنند و در عین افزایش انعطاف پذیری به تقویت قدرت کمک می کنند. به عنوان مثال می توان به کرانچ، فشار و لانژ اشاره کرد. همچنین باید ایروبیک ملایم را در نظر بگیرید. این کلاس ها در اکثر سالن های ورزشی موجود است. فقط مطمئن شوید که از تمرینات با تاثیر بالا صرف نظر می کنید.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + هفت =

Call Now Button