انتخاب برگه
دکتر محمد علی قاسمی / تعویض مفصل زانو / جراحی مجدد تعویض مفصل زانو
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

جراحی مجدد تعویض مفصل زانو

جراحی مجدد تعویض مفصل زانو

جراحی مجدد تعویض مفصل زانو، روشی است که با تعویض پروتزی همراه است که عملکرد مناسبی را ندارد. پروتزهای تعویض مفصل زانو، به گونه ای طراحی شده اند که ماندگاری بالایی دارند، اما دائمی و همیشگی نیستند و مشکلاتی وجود دارد که نیاز به انجام جراحی مجدد و تعویض آن ها خواهد بود.

جراحی مجدد تعویض مفصل زانو، جراحی بزرگی است چرا که انجام آن به مراتب پیچیده تر از جراحی تعویض مفصل زانو می باشد. به مرور زمان بافت اسکار، تحلیل رفتن استخوان و ناپایداری می توانند باعث شوند تکرار جراحی کمی مشکل تر شود.

مدت زمان ماندگاری تعویض ها چقدر است؟

جراحی تعویض مفصل زانو می تواند چند دهه و یا بیشتر، ماندگاری داشته باشد. با این حال، ممکن است نیاز باشد جراحی تعویض مفصل زانو چند سال و یا حتی چند ماه بعد مجدد تکرار شود. دانستن علت قدیمی شدن پروتز در موفق آمیز بودن جراحی مجدد تعویض مفصل زانو از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد.

میانگین طول عمر تعویض مفصل زانو بیش از دو دهه است، اما گزارش هایی وجود دارد که نشان می دهند پروتزها می توانند دوام و ماندگاری بیشتری داشته باشند. مواد و روش های جدید جراحی به گونه ای طراحی شده اند که بیشتر میزان ماندگاری در نتایج جراحی را شاهد هستیم.

درصد کمی از بیماران در حدود یک تا دو درصد، به جراحی مجدد تعویض مفصل زانو نیاز پیدا می کنند.

جراحی مجدد تعویض مفصل زانو

دلایل انجام جراحی مجدد تعویض مفصل زانو

برخی دلایل عبارتند از:

–              شل شدن پروتز

–              عفونت مفصل

–              ناپایداری زانو

–              برهم خوردن آرایش قطعات

بسیاری از افراد، در نهایت باید تحت جراحی مجدد تعویض مفصل زانو بگیرند، چرا که مشکلات موجود می تواند منجر به بروز درد شود. اگر درد تنها مشکل بیمار باشد، جراحی بدون تعیین علت بروز درد انجام نمی شود. چرا که در چنین مواردی، نتایج خوبی حاصل نخواهد شد.

علت بروز مشکل در جراحی تعویض مفصل زانو باید مشخص و برطرف گردد. جراحی بدون تعیین علت مشکل، موفق آمیز نخواهد بود.

چرا پروتز پوسیده می شود؟

بیشتر پروتزهای جراحی تعویض مفصل زانو از مواد فلزی ساخته شده اند که قسمت انتهایی استخوان فمور و قسمت فوقانی تیبیا را پوشش می دهند. ما بین این مواد فلزی، پلاستیکی وجود دارد که سطح لغزنده ای را برای خم شدن پروتز فراهم می کند. این پلاستیک می تواند به مرور زمان ساییده و پوسیده شود.

شرایطی وجود دارد که می تواند باعث تشدید این ساییدگی شود. از جمله: زمانی که آرایش و نحوه قرارگیری پروتز مناسب نباشد، زانو استحکام و پایداری کافی نداشته باشد و یا زمانی که بیمار فعالیت هایی را انجام می دهد که فشار و استرس بیشتری به پروتز وارد می شود.

دکتر محمد علی قاسمی متخصص جراحی ارتوپدی و فوق تخصص جراحی لگن و مفصل ران و فلوشیپ تعویض مفصل در شیراز، آگاه به دانش روز دنیا،در زمینه جراحی ارتوپد، لگن و زانو آماده ارائه خدمات به شما کاربران گرامی می باشد.

لازم به ذکر است با مراجعه به  اینستاگرام دکترمحمدعلی قاسمی می توانید از مطالب علمی و کاربردی این صفحه آگاهی پیدا کنید.

چرا جراحی مجدد تعویض مفصل زانو، پیچیده است؟

به چند دلیل جراحی مجدد تعویض مفصل زانو، جراحی پیچیده ای است:

  1. زمانی که فردی تحت جراحی قرار می گیرد، بافت اسکار ایجاد می گردد و تشخیص بافت های نرم سخت تر می شود. انجام جراحی ثانویه نیز به مراتب سخت تر خواهد شد.
  2. هنگام جراحی تعویض مفصل زانو، استخوان برداشته می شود. در جراحی مجدد، استخوان بیشتری برداشته خواهد شد و برخی از قسمت های استخوان به دلیل مشکل در پروتز از بین خواهند رفت. حفظ میزان کافی استخوان برای محافظت از پروتز جدید، موضوعی است که با چالش همراه می باشد.
  3. داشتن زانویی که برای انجام حرکات، انعطاف پذیری کافی داشته باشد، به مراتب در جراحی مجدد سخت تر خواهد بود.

نتایج جراحی مجدد تعویض مفصل زانو

جراحی مجدد تعویض مفصل زانو مطلوبیت کمتری نسبت به جراحی اولیه دارد. نتایج کاملا متغیر است و برخی مشکلات راحت تر کنترل می شوند و برخی دیگر سخت تر.

مشکل مقایسه کردن نتایج جراحی مجدد تعویض مفصل زانو در دلایل انجام جراحی و وسعت و پیچیدگی جراحی می باشد و رسیدن به یک نتیجه کلی، کار دشواری است. با این حال، نتایج به دست آمده، بهبود عملکرد در بیش از هشتاد درصد بیماران بعد از جراحی مجدد را نشان می دهند.

Source: https://www.verywellhealth.com/revision-knee-replacement-2549616

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره ویژگی ها و معیارات بهترین فوق تخصص ارتوپد در شیراز می توانید با کلیک بر روی لینک مربوطه اطلاعات خویش را در این زمبنه افزایش دهید.

با تشکر از حسن توجه شما عزیزان، مدیریت سایت: دکترمحمد علی قاسمی، متخصص جراحى ارتوپد و فوق تخصص جراحی لگن و مفصل ران و فلوشیپ تعویض مفصل از سویس.

برچسب ها:

آخرین دیدگاه‌ها

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − 4 =

Call Now Button