انتخاب برگه
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

جراحی منیسک

جراحی منیسک

منیسک داخلی و خارجی زانو ضربه گیرهای مهمی برای محافظت از غضروف و پیشگیری از بروز استئوآرتریت زانو هستند. به علاوه این‌ که منیسک پایداری بیشتری به زانو‌ می‌ دهد. بنابراین، منیسک ها بخش ضروری آناتومی هستند و از دست دادن آن ها می‌ تواند منجر به شروع اولیه استئوآرتریت و ناپایداری زانو شود.

منیسک ها ساختار لیفی غضروفی هستند و خونرسانی به آن ها محدود می باشد. در نتیجه، در صورت پارگی لبه منیسک زانو، احتمال ترمیم بسیار کم خواهد بود. با این حال، پارگی منیسک نزدیک غشای مفصلی، روند ترمیم سریع تری دارد.

اغلب، جراحی راه درمان پارگی منیسک می باشد.

جراحی منیسک

عمل منیسک

در کل، هدف حفظ بافت منیسک و پیشگیری از پیشرفت استئوآرتریت است، به خصوص اگر بازسازی رباط صلیبی به منظور پیشگیری از گرافت ناشی از کشیدگی به مرور زمان انجام شده باشد.

استفاده از بخیه های داخلی و‌ خارجی، امکان بازگشت منیسک به وضعیت اولیه و برقراری پایداری بیشتر را فراهم خواهد کرد.

در مواردی که امکان ترمیم پارگی وجود ندارد، سعی می شود بافت منیسک تا حد امکان حفظ شود، ناحیه پارگی اصلاح و همتراز می شود تا احتمال پارگی بیشتر در آینده به حداقل برسد.

تمام بیمارانی که بافت منیسک برداشته می شود، باید مورد بررسی قرار بگیرند تا این اطمینان حاصل گردد که آیا احتمال بازگشت هر گونه مشکل با درد و تورم وجود دارد یا خیر. آن هم به این دلیل که درد و تورم حین فعالیت، علامت اولیه استئوآرتریت می‌ باشد.

توصیه می شود بیماران به طور‌ مرتب تست اشعه ایکس را انجام دهند تا نازک شدن فضای مفصلی مشخص شود. تست اشعه ایکس رباط نیز نشان می دهد که  آیا در ناحیه ای که منیسک برداشته شده، آرایش برهم خورده است یا خیر.

برنامه بازتوانی بعد از جراحی نیز به این موضوع بستگی دارد که چه جراحی های دیگری به صورت همزمان انجام شده باشد. این اقدام برای بیمارانی که تحت جراحی ترمیم منیسک و یا بازسازی رباط صلیبی قرار گرفته اند، مزایای بسیاری را به همراه دارد. از جمله: تحمل وزن، بهبود دامنه حرکتی و تسریع روند بهبودی. دلیل آن می تواند وجود فاکتورهای رشد و سلول های بنیادی باشد که در طول ایجاد تونل های بازسازی رباط صلیبی ایجاد می شوند.

دکترمحمد علی قاسمی، دکتر محمد علی قاسمی متخصص جراحی ارتوپدی و فوق تخصص جراحی لگن و مفصل ران و فلوشیپ تعویض مفصل در شیراز، آگاه به دانش روز دنیا،در زمینه جراحی ارتوپد، لگن و زانو آماده ارائه خدمات به شما کاربران گرامی می باشد.

لازم به ذکر است با مراجعه به  اینستاگرام دکترمحمدعلی قاسمی می توانید از مطالب علمی و کاربردی این صفحه آگاهی پیدا کنید.

مراقبت های بعد از جراحی منیسک

در جراحی ترمیم منیسک، بیمارانی را داریم که طی دو هفته اول بعد از جراحی بر روی دامنه حرکتی خود کار می کنند، در نتیجه قادر به خم کردن زانوی خود خواهند بود. با این حال، فرد قادر به تحمل وزن خود به مدت شش هفته نخواهد بود.

به منظور تسریع روند بهبودی، پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) به اطراف ناحیه ترمیم شده تزریق می شود، که نتیجه آن تولید بیشتر فاکتورهای رشد و تسریع روند بهبودی خواهد بود.

در کل، توصیه می کنیم بیماران از انجام حرکاتی مانند اسکوات، قرار دادن پاها بر روی هم و یا بلند کردن اجسام سنگین به مدت چهار ماه خودداری کنند تا زمان کافی برای ترمیم منیسک وجود داشته باشد.

در ترمیم ریشه منیسک ، بازتوانی به تسریع روند بهبودی کمک خواهد کرد. در چنین مواردی، MRI باید انجام شود تا مشخص شود که ورزشکار چه زمان قادر به شرکت در مسابقات می باشد.

فیزیوتراپی از دیگر اقدامات ضروری بعد از عمل است که به بهبود نتایج جراحی کمک می کند. آن چه که اهمیت دارد این است که بیمار تمام نکات گفته شده از سوی پزشک را رعایت کند، از انجام فعالیت های شدید بدنی دوری کند و در جلسات فیزیوتراپی شرکت کند تا نتایج جراحی در کمترین زمان ممکن مشخص گردد.

Source: https://drrobertlaprademd.com/meniscal-transplant-surgery-meniscal-tear-treatment-meniscus-surgery-vail-denver-colorado/

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره ویژگی ها و معیارات بهترین فوق تخصص ارتوپد در شیراز می توانید با کلیک بر روی لینک مربوطه اطلاعات خویش را در این زمبنه افزایش دهید.

 

برچسب ها:

آخرین دیدگاه‌ها

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × پنج =

Call Now Button