انتخاب برگه
جراحی میکروفرکچر زانو

دکتر محمد علی قاسمی – فوق تخصص جراحی  لگن و مفصل ران

فلوشیپ تعویض مفصل و ارتروسکوپی از سویس

جراحی میکروفرکچر زانو

جراحی میکروفرکچر، جراحی است که با هدف بازیابی ضخامت غضروف زانو انجام می شود. طی بیست سال، از این روش آرتروسکوپی ران، در توانایی ترمیم بدن برای تولید مجدد بافت در سطح کندورال استفاده می شود.

علائم و‌ نشانه های آسیب ارتیکولار غضروف که با جراحی میکروفرکچر زانو درمان می‌ شوند

 • شل شدن قطعات شناور در زانو که می توانند منجر به بروز التهاب شوند
 • درد هنگام راه رفتن و‌ یا بالا و پایین کردن پله ها
 • خم شدن زانو زمانی که فشار‌ به آن وارد می شود
 • شل و شناور شدن قطعات غضروف که منجر‌ به قفل شدن و یا محدود شدن دامنه حرکتی زانو می شود.
 • شنیده شدن صدا از زانو حین حرکت، به خصوص اگر غضروف پشت کاسه زانو آسیب دیده باشد

بعد از تشخیص آسیب دیدگی غضروف آرتیکولار، چه مواردی نشان می دهند که نیاز به جراحی میکروفرکچر می باشد؟

زمانی که:

 • کمبود ضخامت غضروف در ناحیه تخت فشار ما بین تیبیا و فمور و یا در قسمت تماس پشت پاتلا وجود داشته باشد
 • ناپایداری غضروف پوشش دهنده استخوان زیرین مشاهده شود
 • تغییرات حادی در زانویی که آرایش و‌ تراز طبیعی دارد، مشاهده شود

چه فاکتورهایی قبل از جراحی میکروفرکچر باید بررسی شوند؟

 • سن بیمار
 • میزان فعالیت بدنی بیمار
 • آرایش و‌ تراز زانو

بیمارانی که زانوی کج‌ و یا پای پرانتزی دارند، گزینه مناسبی برای انجام این‌روش جراحی نیستند.

در کل، این روش جراحی در مواردی توصیه می‌شود که با وجود آسیب غضروف، غضروف نواحی اطراف در وضعیت خوبی باشد. به علاوه این که، زمانی که میزان آسیب غضروف کم باشد (کمتر از دو سانتی متر مربع) جراحی میکروفرکچر بهترین نتایج را به همراه خواهد‌ داشت.

هر چه میزان آسیب غضروف بیشتر باشد، استفاده از آلوگرافت های استئوآرتیکولار نیاز است تا نتایج بهتری حاصل گردد.

جراحی میکروفرکچر زانو

پاتولوژی آسیب غضروف آرتیکولار

آسیب غضروف زانو همانند چاله های موجود در جاده است. قسمت مخالف غضروف می تواند برآمده شود و‌‌ به مرور زمان بیرون بزند. هدف از انجام جراحی، پر شدن این چاله هاست. درست همانند چاله هایی که در خیابان پر می شوند، اگر میکروفرکچر تحت فشار کمتری قرار بگیرد، احتمال دوام و ماندگاری نسبت به قسمتی که تحت فشار بالایی قرار می گیرد، بیشتر خواهد بود. در نتیجه، اگر بیماران بعد از جراحی، به جای دویدن و ورزش های سنگین، فعالیت های سبک تری داشته باشند، جراحی با موفقیت بیشتری همراه خواهد بود.

روند جراحی میکروفرکچر

جراحی میکروفرکچر به روش آرتروسکوپی انجام می شود. در بیشتر موارد، جراحی در قسمت انتهایی فمور انجام می شود. به علاوه این که، درمان تفاوت چشمگیری را ایجاد خواهد کرد چرا که در آسیب های جزئی تر، ترمیم بافت اسکار طولانی تری را در ناحیه خواهیم داشت.

جراحی زمانی انجام می شود که چاله ها در تماس با استخوان ایجاد شوند. جراحی با هدف آزاد شدن سلول های بنیادی و تشکیل لخته در ناحیه انجام می شود. مغز استخوان غنی از لخته، اساس تشکیل بافت جدید می باشد.

تکنیک میکروفرکچر، سطح ناهمواری را روی استخوان ایجاد می‌کند که باعث‌ می شود لخته به راحتی بچسبد. این لخته در نهایت تبدیل به بافت نرم و‌ ماندگاری خواهد شد.

اگر بیمار وزن و فشار بیشتری را تحمل کند و یا فعالیت های بدنی بیشتری انجام دهد، احتمال تشکیل لخته خون به حداقل می رسد. آن هم به این دلیل که معمولا بیمار سعی می کند  تا شش هفته وزن و فشاری به پا وارد نکند. به علاوه این که، حرکات دائمی و ثابت در ناحیه می توانند به فرم دهی بهتر استخوان کمک کنند.

دوره نقاهت جراحی میکروفرکچر

برنامه بازتوانی، یکی از موثرترین اقدامات در بالا بردن درصد موفقیت جراحی است. فرد بعد از شش هفته قادر به تحمل وزن خواهد بود. در این بازه زمانی، آن چه که اهمیت دارد این است بیمار بداند تحمل وزن روند پیشرفت آهسته ای دارد و باید فرصت سفت شدن به بافت داده شود.

اگر فرد بلافاصله بعد از جراحی، فعالیت بدنی را از سر بگیرد، ممکن است شکستگی ترمیم نشود و یا غضروف فیبری به صورت نرم بهبود یابد. نرم بودن غضروف باعث می شود انتهای استخوان تحت پوشش قرار نگیرد و بیمار مجدد با درد روبرو شود.

بسته به محل جراحی و میزان آسیب، ممکن است طول دوره نقاهت در حدود چهار تا هفت ماه طول بکشد، تا زمانی که بیمار قادر به افزایش فعالیت های بدنی باشد.

آیا جراحی میکروفرکچر به درمان استئوآرتریت کمک می کند؟

خیر، میکروفرکچر تکنیکی است که به تشکیل سطح جدیدی برای پوشش دهی مشکلات کندرال کمک می کند. اگر جراحی با موفقیت انجام شود، شاهد کاهش درد و تورم و بهبود عملکرد مفصل خواهیم بود.

آیا بافت جدیدی که بعد از میکروفرکچر تشکیل می شود، همانند غضروف آرتیکولار اولیه خواهد بود؟

خیر، بافت جدید، غضروف مشابه آرتیکولار و غضروف لیفی است. تجربیات نشان می دهند که این بافت هیبریدی از لحاظ ماندگاری و عملکرد مشابه غضروف آرتیکولار می باشد.

دکتر محمد علی قاسمی متخصص جراحی ارتوپدی و فوق تخصص جراحی لگن و مفصل ران و فلوشیپ تعویض مفصل در شیراز، آگاه به دانش روز دنیا،در زمینه جراحی ارتوپد، لگن و زانو آماده ارائه خدمات به شما کاربران گرامی می باشد.

لازم به ذکر است با مراجعه به  اینستاگرام دکترمحمدعلی قاسمی می توانید از مطالب علمی و کاربردی این صفحه آگاهی پیدا کنید.

آیا می توان از جراحی میکروفرکچر برای مفاصلی غیر از زانو استفاده کرد؟

بله. گزارشاتی وجود دارد که نشان می دهند از میکروفرکچر می توان در شانه ها، ران و مچ پا استفاده کرد. اثربخشی طولانی مدت این تکنیک در سایر مفاصل به طور کامل مشخص نیست. آن هم به این دلیل که مطالعات چندانی در این زمینه صورت نگرفته است.

Source: https://drrobertlaprademd.com/knee-microfracture-surgery-articular-cartilage-damage-treatment/

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره ویژگی ها و معیارات بهترین فوق تخصص ارتوپد در شیراز می توانید با کلیک بر روی لینک مربوطه اطلاعات خویش را در این زمبنه افزایش دهید.

با تشکر از حسن توجه شما عزیزان، مدیریت سایت: دکترمحمد علی قاسمی، متخصص جراحى ارتوپد و فوق تخصص جراحی لگن و مفصل ران و فلوشیپ تعویض مفصل از سویس

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + نوزده =

Call Now Button