انتخاب برگه
دکتر محمد علی قاسمی / خدمات زانو / جراحی ACL در شیراز
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

جراحی ACL در شیراز

زانو یکی از حیاتی ترین عضو های بدن هر فرد است که نقش مهمی در راه رفتن دارد. رباط صلیبی زانو در عملکرد حرکتی آن بسیار مهم است و در صورت بروز آسیب، مشکلات مختلف اعم از مشکلات حرکتی را تجربه می کنید، لازم است هرچه سریع تر به متخصص مراجعه کنید. رباط زانو از انواع مختلفی تشکیل شده است که در اثر آسیب های ورزشی و یا موارد دیگر ممکن است نیاز به جراحی ACL پیدا کنید. این جراحی یکی از مواردی است که با تجربه فراوان نیاز دارد. به همین دلیل برای انجام آن باید به متخصص جراح زانو در شیراز مراجعه کنید.

جراحی رباط صلیبی زانو ACL به چه منظور انجام می شود؟

جراحی ACL (رباط صلیبی قدامی زانو) یکی از روش‌های درمانی برای ترمیم و بازسازی رباط صلیبی قدامی زانو است. این رباط نقش مهمی در استحکام و پایداری زانو و در نهایت کنترل وزن دارد. ممکن است به دلایل مختلف که عموما عامل ایجاد آسیب های ناگهانی می شود، زانوی شما نیاز به ترمیم داشته باشد. تکنیک های جراحی ACL بازسازی و ترمیم این رباط کمک خواهد کرد. جراحی رباط صلیبی زانو نیازمند انجام تکنیک هایی است که باید تحت نظر متخصص انجام شود.

جراحی رابط صلیبی قدامی زانو چگونه انجام می شود؟

جراحی ACL اغلب با استفاده از روش جراحی باز یا روش آرتروسکوپی زانو انجام می‌شود. در جراحی باز، یک برش بزرگ در زانو ایجاد می‌شود تا جراح به رباط صلیبی قدامی دسترسی داشته باشد. در سایر روش های کم تهاجمی، تعداد کمتری برش کوچک ایجاد می‌شود.

در طول عمل جراحی ACL، رباط صلیبی قدامی آسیب دیده، برداشته می‌شود و معمولا با استفاده از یک ابزار پزشکی، رباط جدید (متشکل از بافت بدن یا از طریق بافت مصنوعی) درون زانو قرار می‌گیرد. سپس جراحی به پایان می‌رسد و بخش های برش خورده زانو بخیه می خورد.

اقدامات بعد از جراحی ACL چیست؟

بعد از جراحی ACL، فرآیند بازسازی و تقویت عضلات زانو آغاز می‌شود. مادامی که در دوران نقاهت به سر می برید، نیاز است برای کسب نتیجه به توصیه های پزشک عمل کنید. اصولا اقدامات بعد از عمل شامل جلسات فیزیوتراپی و تمرینات استحکام‌بخشی می‌شود تا عملکرد زانو به حالت قبلی بازگردد. معمولا زمان بازگشت به فعالیت‌های ورزشی کامل پس از جراحی ACL حدود 6 تا 9 ماه طول می‌کشد، اما این مدت زمان ممکن است بسته به وضعیت شخصی و نوع فعالیت ورزشی متغیر باشد. بنابراین لازم است به صورت شخصی این مورد را از متخصص جویا شوید و انتظارات حرکتی خود را تا زمان بهبودی کامل مدیریت کنید.

نحوه انجام عمل ACL

عمل مجدد جراحی ACL ممکن است برای کسانی که جراحی آن ها موفقیت آمیز نبوده و یا مجددا با مشکل مواجه شده اند، توصیه شود.

لازم است بعد از جراحی ACL از وارد کردن فشار بیش از حد به زانو پرهیز کنید و نباید های بعد از جراحی را نیز رعایت کنید تا برای شما مشکلی ایجاد نشود.

چه زمانی به جراحی ACL زانو نیاز دارید؟

برخی از علائم فیزیکی وجود دارد که نشانه آسیب به رباط صلیبی قدامی است. اما نمی توان نیاز به جراحی را با این مورد به صورت قطعی مشخص کرد. بنابراین لازم است ابتدا توسط پزشک معاینه شوید. پزشک احتمالا برای بررسی بیشتر آسیب، آزمایش برای شما تجویز می کند. پروسه درمان بعد از آن بسته به نحوه آسیب در شما ممکن است متفاوت باشد. برخی از علائم آسیب به جراحی ACL زانو شامل موارد زیر می شود:

 • صدای بلند یا احساس ترک در زانو
 • درد شدید و ناتوانی در ادامه فعالیت ها
 • تورم سریع
 • از دست دادن دامنه حرکتی
 • احساس بی ثباتی در هنگام ایستادن
 • درد در قسمت بیرونی و پشت زانو
 • احساس سفتی در زانو
 • احساس درد در هنگام ایستادن و راه رفتن

زمانی که آسیب به زانو وارد می شود، معمولا بلافاصله علائم فوق ظاهر می شود. بنابراین لازم است نسبت به درمان آن اقدام کنید.

انواع روش های درمانی رباط صلیبی قدامی زانو

آیا به جز جراحی راه حل دیگری وجود دارد؟ در این خصوص باید ابتدا میزان آسیب به رباط زانوی شما مشخص شود. روش های درمانی مختلف در این خصوص وجود دارد که در ادامه به اصلی ترین آن ها می پردازیم:

 • فیزیوتراپی زانو
 • کمک گرفتن از ابزارهای کمکی نظیر استفاده از بریس زانو
 • استفاده از تکنیک هایی برای از بین بردن عوارض جانبی نظیر استفاده از کمپرس سرد برای کاهش تورم
 • مصرف دارو های توصیه شده در جهت تسکین درد

چه زمانی  نیاز به انجام جراحی ACL زانو وجود دارد؟

آسیب به رباط صلیبی قدامی به درجه های مختلفی تقسیم بندی می شود. پارگی درجه یک رباط صلیبی قدامی زانو، شامل آسیب جزئی و خیف می شود. آسیب درجه دو زانو کمتر اتفاق می افتد و عوارض آن از آسیب خفیف زانو بیشتر خواهد بود اما منجر به پارگی کامل رباط نمی شود. پارگی درجه سه رباط صلیبی قدامی زانو بسیار شدید بوده و شامل از بین رفتن کامل رباط زانو و یا بخش زیادی از آن است.

پارگی کامل رباط ACL عموما نیاز به جراحی دارد. با آنکه پیچ خوردگی شدید رباط زانو نیز ممکن است بسته به جراح و متخصص نیاز به جراحی داشته باشد.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + 4 =

Call Now Button