انتخاب برگه
دکتر محمد علی قاسمی / بیماری ها / لگن / حمام رفتن بعد از جراحی تعویض مفصل لگن
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

حمام رفتن بعد از جراحی تعویض مفصل لگن

حمام رفتن بعد از جراحی تعویض مفصل لگن باید چگونه باشد؟ خیلی از کسانی که جراحی تعویض مفصل لگن انجام می دهند؟ از نحوه دوش گرفتن پس از عمل تعویض مفصل لگن سوال می پرسند. اگر شما هم جزو کسانی هستید که این جراحی را انجام داده اید، پس می دانید این جراحی نیازمند انجام مراقبت های ویژه است. این مقاله را بخوانید تا به همه نکاتی که لازم است در اینباره بدانید، اشاره کنیم.

مراقبت های پس از جراحی تعویض مفصل لگن

✔️ جراحی تعویض مفصل لگن می تواند تحرک شما را بهبود بخشد و درد مفاصل شما را تسکین دهد. در واقع، سالانه بیش از 285000 تعویض مفصل لگن تنها در ایالات متحده انجام می شود. اما یک جراحی موفقیت آمیز واقعاً بستگی به این دارد که آیا شما مراقبت های پس از جراحی تعویض مفصل لگن را انجام می دهید یا خیر. یکی از چالش برانگیزترین فعالیت های روزانه پس از جراحی، دوش گرفتن است. زیرا تحرک شما محدود است و نمی توانید به لگن جدید خود تکیه کنید. ددر ادامه مقاله به ذکر این نکات پرداختیم.

اقدامات بعد جراحی تعویض مفصل لگن

اقداماتی که قبل از دوش گرفتن بعد از جراحی تعویض مفصل لگن باید انجام دهید

مراقبت هایی وجود دارند که انجام این جراحی را آسان می کنند. از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

از یک صندلی کمک بگیرید

یک صندلی دوش یا صندلی حمام که از فروشگاه لوازم پزشکی خود خریداری کردید، کمک بگیرید. انجام این کار به شما این امکان را می دهد هنگام حمام کردن روی صندلی بنشینید و این کار دوش گرفتن را آسان تر می کند.

با استفاده از صندلی هنگام نشستن باسن خود را بیش از 90 درجه خم نمی کنید، همچنین به شما کمک می کند به راحتی بعد از حمام  کردن بلند شوید.

یک صندلی دوش برای با ثبات بودن لازم است ویژگی هایی داشته باشد. فلزی و ضد لغزش با پشتی باشد. به این ترتیب دوام آن نیز بیشتر است. بنابراین لازم است از صندلی مناسب استفاده کنید.

سعی کنید یک صندلی دوش با زیرپایی تهیه کنید که فرآیند شست و شو و اصلاح برای شما آسان تر باشد.

نصب سردوشی و بیده در حمام

در سرویس بهداشتی و حمام خود خود یک بیده نصب کنید. تا امکان این را داشته باشید قسمت های تحتانی بدن خود را بدون تحرک زیاد بشویید و تمیز کنید.

همچنین نصب سردوشی دستی این به شما امکان می دهد تا جریان آب را در بدن خود هدایت یا کنترل کنید، به خصوص اگر هنگام دوش گرفتن نشسته هستید.

از هدایت کننده های میله ای در حمام خود بهره ببرید

میله های فلزی کمک کننده به شما این امکان را می دهد راحت تر در حمام حرکت کنید و خود را به حالت نشسته در بیاورید. اما برای حرکت هیچگاه به رختکن حمام تکیه نکنید. چرا که رختکن حمام یا جا حوله ای به اندازه کافی محکم نیست و تکیه به آن خطرناک است.

لگن خود را بیش از 90 درجه خم نکنید

یکی از مراقبت های بعد از تعویض مفصل لگن این است که لگن خود را بیش از 90 درجه خم نکنید. برای این کار در صندلی حمام خود یا در سرویس بهداشتی بهتر است صندلی خود را با استفاده از تجهیزات جداشونده متصل به صندلی و حمام بالا بیاورید.

لغزش وان و سرویس بهداشتی خود را بحداقل برسانید

اگر وان حمام و یا توالت فرنگی شما لغزش دارد، لازم است با استفاده از تشک لغزش گیر توالت و حمام از غزش آن جلوگیری کنید. این موضوع باعث می شود از زمین خوردن شما جلوگیری شود.

وسایل حمام خود را در دسترس بگذارید

همه لوازم بهداشتی حمام را جابه جا کنید تا در دسترس باشند. شامپو، صابون و اسفنج خود را در فاصله ای نزدیک از صندلی حمام خود قرار دهید تا پس از جراحی و در هنگام دوش گرفتن خود را خسته نکنید. اگر صابون در دستان شما می لغزد و مرتب به زمین می افتد، از شامپو بدن استفاده کنید.

دستگیره حوله در حمام نصب کنید

یک دستگیره حوله تمیز در حمام تصب کنید. می‌توانید آن‌ را در یک قفسه در حمام یا در محلی که فاصله کمی با دوش شما دارد و دسترسی به آن آسان است، نصب کنید تا بتوانید خودتان را به راحتی در حمام خشک کنید، نه اینکه مجبور شوید بلند شوید و دنبال یکی دیگر بگردید.

تا 4 روز پس از راحی دوش نگیرید

به خاطر داشته باشید که به شما توصیه می شود تا 3 تا 4 روز پس از جراحی دوش نگیرید. این کار برای جلوگیری از خیس شدن باند شما است. پزشک به شما اطلاع می دهد که چه زمانی می توانید بعد از جراحی دوش بگیرید.

در این مدت برای تمییز کردن بدن خود، بالاتنه خود را با آب و صابون معمولی با استفاده از سینک یا یک لگن کوچک بشویید. می توانید از پرستار بیمارستان بخواهید که در شستن یا تمیز کردن قسمت های خصوصی به شما کمک کند. در این مدت تنها بر روی استراحت خود تمرکز کنید.

به کاردرمانگر مراجعه کنید

اگر مطمئن نیستید که چه تغییراتی ممکن است برای چیدمان حمام شما ضروری یا بهترین باشد، پزشک ارتوپد شما می‌تواند شما را به یک متخصص کاردرمانی ارجاع دهد. در این صورت خیال شما از توصیه های ایمنی و همچنین چیدمان حمام و سرویس بهداشتی برای اینکه شما شرایط مطلوبی را تجربه کنید، راحت می شود.

✔️ هزینه جراحی تعویض مفصل لگن

حمام بعد جراحی تعویض مفصل لگن

نکات حمام کردن بعد از تعویض مفصل لگن

در صورت عدم استفاده از پانسمان های ضد آب، مراقبت باشید آب به محل جراحی شده نفوذ پیدا نکند. اکثرا پانسمان های جراحی ضد آب هستند، بنابراین پزشک ممکن است به شما اجازه دهد که دوش بگیرید. البته به شرط رعایت برخی اقدامات احتیاطی. اما در صورت عدم استفاده از پانسمان های ضد آب، پزشک به شما توصیه می کند که پانسمان را در محل جراحی خیس نکنید، زیرا پانسمان مرطوب محل پرورش میکروارگانیسم های مضر است که می تواند منجر به عفونت شود.

دوش گرفتن با پانسمان جراحی

برای محافظت از محل جراحی اگر پانسمان ضد آب ندارید، از یک کیسه پلاستیکی استفاده کنید و آن را برش دهید و با استفاده از آن پانسمان جراحی را بپوشانید (سطح پلاستیک باید کمی بزرگتر از پانسمان جراحی باشد). سعی کنید پلاستیک را دولا درست کنید که در صورت سوراخ شدن پلاستیک اول، پلاستیک دوم از پانسمان محافظت کند.اگر به تنهایی نمی توانید این کار را انجام دهید، از کسی کمک بخواهید.

 برای جدا کردن هرگونه نوار و پانسمان از روی بدن خود یک پارچه خیس به روی آن بکشید. استفاده از پارچه مرطوب روی نوار باعث می شود بدون آسیب رساندن به خود، نوار خیس را راحت تر جدا کنید.

از برش های کیسه پلاستیکی استفاده مجدد نکنید. زیرا ممکن است پس از برداشتن نوار پاره شود. هر بار که دوش می‌گیرید از یک برش جدید پلاستیک استفاده کنید.

چگونه وارد حمام شوید؟

از دو عصا استفادع کنید و هر دو عصا را حرکت دهید، به دنبال آن پای سالم و سپس پای آسیب دیده را وارد حمام کنید. معمولاً پزشک پس از جراحی برای جلوگیری از وارد کردن وزن بیش از حد بر روی لگنی که به تازگی ترمیم شده است، عصا در اختیار شما قرار می دهد.

مطمئن شوید که عصای زیر بغلتان در حمام در دسترس قرار داشته باشد تا بتوانید بعد از اتمام دوش گرفتن، به راحتی به ان دسترسی داشته باشید. همچنین اطمینان حاصل کنید که یک حوله تمیز و خشک در فاصله نزدیک وجود دارد.

کمک بگیرید

اجازه دهید یک نفر برای درآوردن لباس و آماده کردن صندلی دوش و سایر وسایل به شما کمک کند. یکی از اعضای خانواده، دوست، همسر یا پرستار در منزل به شما در انجام این کار کمک می کند. به این ترتیب دوش گرفتن را برای شما آسان تر می شود و همچنین از عوارضی نظیر زمین خوردن جلوگیری می شود.

با کمک، روی صندلی دوش بنشینید. اگر احساس راحتی می‌کنید که به تنهایی حمام کنید. به همراه خود بگویید  تا در صورت نیاز به کمک، وارد حمام شود.

دوش گرفتن را آغاز کنید

دوش را روشن کنید و شروع به شستن خود کنید. می توانید از وسایل کمکی برای تمییز کردن بدن خود استفاده کنید.

می‌توانید هنگام حمام کردن، یک یا دو بار از روی صندلی دوش بایستید. به شرطی که مطمئن شوید که قبل از بلند شدن، دست‌های خود را با حوله‌ای در نزدیکی شما قرار دارد خشک کنید و میله‌های عمودی حمام را بگیرید تا وزن خود را روی دستتان بیاورید.

اتمام دوش گرفتن و خشک کردن بدن

پس از اتمام حمام کردن، دوش را خاموش کنید و به آرامی با کمک میله های فلزی که در حمام نصب کرده اید، از صندلی دوش برخیزید. مطمئن شوید که دست‌هایتان خشک است تا از لیز خوردن جلوگیری کنید. همچنین می‌توانید هنگام پیاده‌شدن از روی صندلی از کسی بخواهید که به شما کمک کند.

خود را با یک حوله تمیز خشک کنید. هنگام خشک کردن بدن، سعی نکنید بیش از 90 درجه از کمر خم شوید و هنگام ایستادن از چرخش بیش از حد پا به داخل یا خارج خودداری کنید. بدن خود را نچرخانید.

میله های افقی را نگه دارید. سعی کنید در هنگام خشک کردن خود زیاد تحرک نکنید.

دوش گرفتن بعد جراحی تعویض مفصل لگن

سخن آخر

جراحی تعویض مفیل لگن نیازمند مراقبت هایی برای بهبودی و دریافت نتیجه مطلوب است. یکی از مراقبت های بعد از انجام عمل، نحوه حمام کردن بعد از جراحی تعویض مفصل لگن است. در ایت مقاله بهخ تفصیل به مراقبت ها و اقداماتی که لازم است بعد از جراحی هنگام دوش گرفتن انجام دهید، پرداختیم.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 5 =

Call Now Button