انتخاب برگه
دکتر محمد علی قاسمی / بیماری ها / زانو / درمان انحراف زانو
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

درمان انحراف زانو

تغییر شکل زانو می تواند باعث مشکلات زیادی شود که از جمله آن ها می توان به درد، ناراحتی و مشکلات راه رفتن اشاره کرد. دلایل متعددی ممکن است برای ناهنجاری های زانو که باعث ناهماهنگی می شود، چندین گزینه درمانی وجود دارد که به بهبود وضعیت و درد ناشی از آن می پردازد. انواع مختلفی از ناهنجاری های زانو وجود دارد. در این مقاله قصد داریم به درمان انحراف زانو اشاره کنیم. با ما همراه باشید.

تشخیص انحراف زانو چگونه امکان پذیر است؟

تشخیص انحراف زانو معمولا با معاینه فیزیکی قابل تشخیص است. پزشک شما معمولاً می‌تواند با معاینه پاها و نحوه راه رفتن شما به تشخیص اولیه برسد. معاینه فیزیکی باید در حالت نشسته و ایستاده بیمار انجام شود. همچنین ممکن است برای مشاهده بهتر ساختار استخوانی پای آسیب دیده شما از رادیوگرافی استفاده شود.

درمان زانوی پرانتزی در بچه ها

علائم انحراف زانو

به این ترتیب تشخصی انحراف زانو برای یک متخصص معمولا در جلسه اول ملموس است. ممکن است در ابتدا مربیان آموزشی در مدرسه و یا باشگاه ورزشی متوجه وجود این اختلال در افراد شوند. در این صورت لازم است برای بررسی و معاینات بیشتر در این خصوص حتما به یک متخصص مشورت کنید. توجه داشه باشید این اختلال ممکن است افراد با هر سنی را تحت تاثیر قرار دهد.

انواع انحراف زانو و درمان آن

دو نوع اصلی تغییر شکل مفصل زانو وجود دارد

  • در نوع اول بدشکلی انحنای مفاصل زانو به سمت داخل است که یک پای X شکل را تشکیل می دهد که به آن زانوی ضربدری می گویند و باعث ایجاد بار اضافی در سمت جانبی مفصل زانو می شود. در این نوع بدشکلی، پاها با یکدیگر تماس ندارند.
  • در نوع دیگر انحنای مفاصل زانو به سمت خارج است که شکل O شکل پاها را ایجاد می‌کند و باعث ایجاد فشار اضافی در سمت داخلی مفصل زانو می‌شود. با این تغییر شکل، زانوهای بیمار با یکدیگر تماس ندارند.

بدشکلی مفصل زانو می تواند به دلایل زیادی رخ دهد. اما اصلی ترنی آن ها شامل موارد زیر می شود که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد:

  • علل ژنتیکی (ارثی): این مورد در حال حاضر اصلی ترین دلیل انحراف زانو است
  • ترومای قبلی: شکستگی استخوان درشت نی یا آسیب به ناحیه رشد استخوان
  • وجود تاندون‌ها، ماهیچه‌ها و رباط‌هایی که در پای شما خیلی سفت یا شل هستند
  • وجود اضافه وزن
  • عفونت
  • آرتریت زانو
  • بیماری متابولیک استخوان
راه رفتن با انحراف زانو

درمان انحراف زانو

درمان کم تهاجمی کارانه معمولاً با داروهای ضد التهابی و ضد درد و فیزیوتراپی آغاز می شود. همچنین در برخی موارد استفاده از زانوبند نیز برای اصلاح وضعیت فعلی بیمار کمک کننده به حساب می آید. اما درمن های جدی تر شامل راهکار های جراحی در این زمینه است.

این درمان اغلب برای افراد بالای 5 سال توصیه ی شود و به درمان آرتروز نیز کمک می کند. بدشکلی را نیز به طور کامل از بین می برد. برای برخی افراد ممکن است عمل جراحی استئوتومی برای از بین بردن بدشکلی در زانو پیشنهاد شود. آرتروپلاستی یک درمان موثر در این زمینه است. در انجام اعمال جراحی دستیابی به تعادل بین بافت نرم و استخوان و جلوگیری از آسیب عصبی یکی از مهم ترین اهداف است.

انجام درمان های جراحی به ین معنا نیست که شما از درمان های کم تهاجمی تر استفاده نخواهید کرد. اگر جراحی داشته باشید، پس از آن فیزیوتراپی انجام خواهید داد.

سوالات متداول

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − ده =

Call Now Button