انتخاب برگه
دکتر محمد علی قاسمی / بیماری ها / درمان در رفتگی کشکک زانو
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

درمان در رفتگی کشکک زانو

درمان در رفتگی کششک زانو چگونه امکان پذیر است؟ آیا علائم آن را می دانید؟ در این مقاله از سایت دکتر محمد علی قاسمی قصد داریم به اقدامات درمانی در حوزه کشکک زانو بپردازیم. در ابتدا لام است بدانید با آنکه اقدامات درمانی در این زمینه شامل اقدمات غیر تهاجمی می شود و در اغلب موارد دشوار نیست اما کم توجهی به آن می تواند باعث ایجاد آسیب به قسمت های دیگر زانو نیز شود.

منظور از در رفتگی کشکک زانو چیست؟

زمانی که بخش جلوی زانوی خود را لمس می کنید، می توانید متوجه بخش کشکک زانوی خود شوید. در رفتگی کشکک زانو که برخی اوقات به زبان عامیانه به آن کاسه زانو نیز گفته می شود، زمانی اتفاق می افت که، کاسه زانو از بخش اصلی خود خارج می شود. این اختلال در راه رفتن شما مشکل ایجاد می کند و در برخی موارد از شکل ظاهری زانو می توان متوجه آن شد. در ادامه مقاله اقدامات درمانی در این زمینه اشاره خواهیم کرد.

راهکار های درمانی در رفتگی کشکک زانو چیست؟

درمان رگ به رگ شدن کشکک می تواند بسته به شدت آسیب متفاوت باشد، اما به طور کلی شامل استراحت و فیزیوتراپی است. ممکن است از کیسه های یخ یا پدهای حرارتی برای کاهش تورم و درد استفاده شود. داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن نیز اغلب برای کمک به درد و التهاب تجویز می شوند. بسته به وسعت آسیب، پزشک همچنین ممکن است در صورت نیاز ابزار های کمکی برای حرکت پیشنهاد کنند. به عنوان مثال بهره گیری از زانوبند و آتل به منظور بی حرکت کردن زانو از الزامات است.

درکل درمان در رفتگی کشکک زانو یک اقدام غیر تهاجمی است و در برخی موارد حتی به صورت خود به خودی انجام می شود. گاهی اوقات کلاهک زانو خود به خود به جای خود باز می گردد، اما ممکن است نیاز به جابجایی آن توسط پزشک متخصص نیز باشد. این عارضه ممکن است در حرکت مشکل ایجاد کند و یا آسیب جدی تر باشد. بنابراین مراجعه به متخصص برای پیگیری اقدامات درمانی لازم ضروری است.

علائم در رفتگی کشکک زانو

دلیل اصلی در رفتگی کشکک زانو چیست؟

موارد مختلفی ممکن است باعث ایجاد در رفتگی کشکک زانوی شما شود. اما اغلب موارد زیر را می توان از اصلی ترین دلایل آن دانست:

 • تروما
 • آسیب پیچشی بدون تماس به زانو
 • ضربه مستقیم به قسمت داخلی زانو

آیا بعد از جا افتادن کشکک زانو می تواند را ه بروید؟

بخشی از مشکلات حرکتی در این زمینه بعد از جا افتادن کشکک زانو درمان می شود. اما ممکن است اغلب احساس ترکیدن یا بی ثباتی در زانوی خود کنید که با رعایت مراقب های لازم در این زمینه درمان انجام می شود.

درمان های جراحی در زمینه در رفتگی کشکک زانو

به ندرت ممکن است ففرد دچار وضعیتی شود که نیاز به اقدامات جراحی برای اصلاح داشته باشد. با این حال مشاهده می شود برخی از مواردی را که لازم است با کمک جراحی های ترمیمی برای بازسازی بخش های مختلف زانو جراحی آرتروسکوپی زانو درمان می شوند. این اختلال می تواند یک موضوع جدی تر باشد که در این صورت دوران نقاهت طولانی تر خواهد شد.

راه رفتن بعد از درمان در رفتگی کشکک زانو

هنگام از سرگیری فعالیت ها، برای جلوگیری از آسیب مجدد مفصل، باید آن را آهسته انجام دهید. دامنه تمرینات حرکتی، تمرینات قدرتی و کششی می تواند به تثبیت مفصل و تقویت عضلات اطراف آن کمک کند. هنگام ورزش یا انجام هر نوع فعالیت بدنی که شامل پریدن است، باید با اقدامات احتیاطی بیشتری برای جلوگیری از آسیب یا تشدید بیشتر انجام شود. پوشیدن کفش های طبی و استفاده از زانوبندها نیز به منظور ایجاد محافظت کافی مهم هستند.

پزشمک متخصص با معاینه زانووی شما اقدمات کمکی لازم برای زانوی شما را به شما خواهد گفت.

درمان در رفتگی کشکک زانو

درمان در رفتگی کششک زانو چقدر به طول می انجامد؟

این مورد بسته به نوع آسیب دارد. درمان کامل از 6 هفته آغاز شده و تا ماه ها ادامه می یابد. در این مورد لازم است تا اقدامات مراقبتی را انجام دهید تا در آینده با مشکلی رو به رو نشوید. مدت زمان بهبود در زمینه در رفتن کشکک زانو به موارد زیر بستگی دارد:

 • به چه دلیل دچار این اختلال شده اید؟
 • علائم شما چقدر شدید است؟
 • چند سال سن دارید؟
 • وضعیت جسمانی شما به چه صورت است؟

پاسخ به این سوالات می تواند به شما در پاسخ این سوال کمک کند که چقدر وضعیت شما جدی است. به همان میزان ممکن است در وضعیت شما تغییر ایجاد شود. دران در رفتگی کشکک زانو یک اقدام ضرور است. با آنکه ممکن است برخی آن را جدی نگیرند. چرا که دررفتگی می تواند باعث آسیب به رباط ها و تاندون های اطراف شود.

علائم در رفتگی کشکک زانو چیست؟

چه زمان لازم است به متخصص مراجعه کنید؟ زمانی که علائم در رفتگی کشکک زانو را مشاهده کردید، لازم است به علائم توجه کنید:

 • درد فوری در زانو پس از ضربه مستقیم یا پیچ خوردگی
 • درد همراه با حرکت یا فعالیت در زانو به خصوص در جلوی زانو
 • تورم در زانو
 • اختلال در راه رفتن
 • احساس اینکه کاسه زانو به یک طرف لیز خورده است
 • صدای ترکیدن یا ترقه در زانو ددر هننگام حرکت
 • سفتی و تورم
 • احساس قفل شدن یا گرفتگی در زانو
 • احساس بی ثباتی

گاهی اوقات از شکل ظاهری زانو نیز می توان متوجه این اختلال شد. در مراحل درمان علی الخصوص در مراحل اولیه پس از آسیب، تحمل وزن بیش از حد ممکن است باعث افزایش درد و تورم شود. ممکن است برای مدت کوتاهی به شما عصا داده شود تا در این مورد کمک کند.

سخن آخر 

درمان در رفتگی کشکک زانو یکی از اقداماتی است که لازم است برای درمان آن به متخصص مراجعه شود. در صورت عدم مراجعه ممکن است به دیگر بخش های زانو نیز آسیب وارد شده و نیاز به درمان های پیشرفته تر باشد. در صورت وارد آمدن هرگونه آسیب به زانو در صورتی که با علائم مواجه شدید، لازم است برای پیگیری بیشتر به متخصص مراجعه کنید.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 2 =

Call Now Button