۰۹۱۷۳۰۳۶۶۴۹
انتخاب برگه
درمان سندروم گیر کردن مفصل ران یا ایمپینجمنت لگن

دکتر محمد علی قاسمی – فوق تخصص جراحی  لگن و مفصل ران

فلوشیپ تعویض مفصل و ارتروسکوپی از سویس

سندروم گیر کردن مفصل ران یا ایمپینجمنت لگن،تشخیص و درمان

ایمپینجمنت مفصل ران Femoroacetabular impingement) FAI) نوعی بیماری می باشد که بروز آن موجب اختلالاتی در حرکات سر استخوان ران در داخل حفره استابولوم میگردد. تغییر شکل در یکی از این دو قسمت باعث گیر کردن در این ناحیه شده و در نهایت آسیب های جدی برای مفصل ران فراهم خواهد آورد.

در این مقاله در صدد آن هستیم که به موارد مربوط در زمینه روشهای تشخیصی و درمان این سندروم بپردازیم، با ما همراه باشید.

گیر افتادگی مفصل ران

انواع ایمپینجمنت لگنی

همانگونه که در مقاله قبلی توضیح داده شده ایمپینجمنت های لگن به سه دسته تقسیم میشوند :

 • نوع بادامکی یا کم (cam impingment )
 • نوع انبرکی یا پینسر(pincer impingment )
 • نوع ترکیبی (combined )
انواع ایمپینجمنت لگنی

انواع ایمپینجمنت لگنی

تشخیص ایمپینجمنت لگن

تشخیص این بیماری بر پایه نوع درد بیمار، معاینه بالینی پزشک و بررسی های تصویربرداری و تزریق ماده بیحسی بدرون مفصل میباشد .

 • نوع درد بیمار : بیماران معمولا از درد ناحیه کشاله ران شاکی میباشند که در فعالیت های مثل نشستن طولانی روی صندلی  ،بالا و پایین رفتن از پله ، بلند شدن از صندلی،پیاده شدن از ماشین و سایر فعالیت ها ایجاد میگردد .
 • معاینه: در معاینه پزشک از تست های ایمپینجمنت استفاده میکند و سعی میکند که علایم بیمار را با مانورهای خاص تحریک کند .
 • بررسی های تصویربرداریپزشک برای تایید تشخیص بیماری از رادیو گرافی ساده هیپ ،نماهای رادیوگرافی خاص هیپ،سی تی اسکن و ام ار ای و ام ار ارتروگرافی هیپ استفاده میکند .

 

ایمپینجمنت کم –استخوان اضافه در قسمت بالای گردن استخوان ران که در عکس سمت راست حدود ان مشخص گردیده است.

ام ار ای بافت نرم را بخوبی نشان میدهد و برای پارگی لبروم و اسیب غضروفی بسیار مفید است . در ام ار ارتروگرافی ماده حاجب به درون مفصل هیپ تزریق میگردد و سپس ام ار ای گرفته میشود .ام ار ارتروگرافی برای تشخیص پارگی لبروم حساستر از ام ار ای میباشد .

ام ار ارتروگرافی –پارگی لبروم

ام ار ارتروگرافی –پارگی لبروم

 

 • تزریق ماده  بیحسی به درون مفصل : اگر با تزریق ماده بیحسی به درون مفصل درد بیمار برطرف گردد نشان دهنده این است که علت درد لگنی بیمار میتواند گیرافتادگی مفصل ران باشد.

دکتر محمد علی قاسمی متخصص جراحی ارتوپدی و فوق تخصص جراحی لگن و مفصل ران و فلوشیپ تعویض مفصل در شیراز، آگاه به دانش روز دنیا،در زمینه جراحی ارتوپد، لگن و زانو آماده ارائه خدمات به شما کاربران گرامی می باشد.

لازم به ذکر است با مراجعه به  اینستاگرام دکترمحمدعلی قاسمی می توانید از مطالب علمی و کاربردی این صفحه آگاهی پیدا کنید.

درمان گیر کردن مفصل ران

درمان غیر جراحی

 • تغییر در فعالیت ها:  در ابتدا، توصیه می شود تغییری در فعالیت های روتین ایجاد و از انجام فعالیت هایی که منجر به بروز علائم می شوند، خودداری شود.
 • مصرف داروهای ضد التهابی و غیر استروئیدی:این داروها مانند ایبوبروفن و ناپروکسن می توانند باعث کاهش درد و التهاب مفصل شوند .
 • فیزیوتراپی. انجام تمرینات خاص می تواند به بهبود دامنه حرکتی مفصل ران و افزایش استحکام ران کمک کند. علاوه بر این، از میزان فشار وارده به لابروم و غضروف آسیب دیده نیز کاسته خواهد شد.
 • تزریق ماده ضد التهاب به درون مفصل  

 درمان جراحی

در صورتی که تست های تشخیصی، آسیب مفصل را نشان دهند، به علاوه این که بهبودی در علائم دیده نشود، روش های جراحی در نظر گرفته خواهد . روش های جراحی شامل ارتروسکوپی هیپ یا روش جراحی باز میباشد . .

درمان جراحی  ارتروسکوپی ایمپینجمنت ران

در بسیاری از موارد، مشکلات ناشی از گیر کردن مفصل ران با جراحی آرتروسکوپی درمان می شود. این روش جراحی، با برش های کوچک و ابزارهای ظریفی انجام خواهد شد. جراح از دوربین کوچکی که آرتروسکوپ نام دارد، به مشاهده و بررسی داخل مفصل می پردازد.

ارتروسکوپی هیپ برای برداشتن استخوان اضافه در سندروم گیر افتادگی هیپ

ارتروسکوپی هیپ برای برداشتن استخوان اضافه در سندروم گیر افتادگی هیپ

 

در طول آرتروسکوپی، هر گونه آسیب وارده به لابروم و یا غضروف آرتیکولار برداشته و یا ترمیم می شود. پزشک هم چنین با کوتاه کردن لبه استخوان استابولوم و هم چنین تراشیدن برآمدگی روی سر استخوان فمور، به اصلاح

این اختلال خواهد پرداخت.

درمان جراحی باز گیرافتادگی مفصل ران

در روش جراحی باز سر استخوان ران با حفظ خونرسانی سر استخوان از درون مفصل دراورده میشود و قسمت های اضافه از روی سر استخوان ران یا لبه استابولوم برداشته میشود .

جراحی باز برداشتن استخوان اضافه در ایمپینجمنت نوع کم یا بادامکی

جراحی باز برداشتن استخوان اضافه در ایمپینجمنت نوع کم یا بادامکی

 

جراحی باز گیر افتادگی سر استخوان ران

جراحی باز گیر افتادگی سر استخوان ران

نتایج جراحی ایمپینجمنت

جراحی می تواند به تسکین علائم ناشی از گیر کردن مفصل ران کمک کند. اصلاح گیر کردگی می تواند از بروز آسیب های بعدی به مفصل ران نیز پیشگیری کند. با این حال، تمامی آسیب ها با جراحی بر طرف نمی شوند، به خصوص اگر میزان آسیب وارده شدید باشد.

** بهترین راه درمان گیر کردن مفصل ران، جراحی مبیاشد اگرچه جراحی هم ممکن است درصد کمی پاسخ ندهد، از این رو به منظور رسیدن به نتایج بهتر، توصیه می شود نسبت به انجام سریع جراحی اقدام شود.

Source: https://orthoinfo.aaos.org/en/diseases–conditions/femoroacetabular-impingement

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره ویژگی ها و معیارات بهترین فوق تخصص ارتوپد در شیراز می توانید با کلیک بر روی لینک مربوطه اطلاعات خویش را در این زمبنه افزایش دهید.

با تشکر از حسن توجه شما عزیزان، مدیریت سایت: دکترمحمد علی قاسمی، متخصص جراحى ارتوپد و فوق تخصص جراحی لگن و مفصل ران و فلوشیپ تعویض مفصل از سویس

 

برچسب‌ها

آسیب دیدگی رباط زانو آسیب های مفصل لگن آیا پرتس درمان دارد استوتومی لگن ایمپینجمنت لگن بهترین جراح ارتوپد در شیراز بهترین دکتر ارتوپد در شیراز بیماری پرتس بیماری پرتس در بچه ها بیهوشی عمل رباط صلیبی تشخیص بیماری پرتس تغذیه بعد از عمل تعویض مفصل زانو جراحى تعويض مجدد مفصل لگن درمان کشیدگی تاندون روی پا دوره نقاهت تعویض مفصل لگن دویدن بعد از عمل رباط صلیبی دکتر فوق تخصص جراحی زانو و لگن دکتر محمد علی قاسمی دکتر محمد علی قاسمی جراح ارتوپد در شیراز دکتر محمد علی قاسمی فوق تخصص جراحی زانو و لگن رانندگی بعد از عمل رباط صلیبی رباط صلیبی زانو ساییدگی لگن ودرمان سندروم ایمپینجمنت سیاه شدن سر استخوان ران علت سیاه شدن سر استخوان ران علل نکروز یا سیاه شدن سر استخوان عمل رباط صلیبی زانو لنگش لنگش در بچه ها محدودیت های بعد از تعویض مفصل لگن مراقبت های بعد از تعویض مفصل لگن مراقبت های بعد از جراحی تعویض مفصل ران مراقبت های تعویض مفصل مزایا و معایب تعویض مفصل زانو نشانه های آسیب دیدگی رباط زانو نکروز یا سیاه شدن سر استخوان ران هزینه تعویض مفصل لگن هزینه جراحی تعویض مفصل ران هزینه عمل رباط صلیبی زانو هزینه عمل پارگی رباط صلیبی ورزش های بعد از تعویض مفصل ران ورزش های مناسب بعد از عمل رباط صلیبی پارگی منیسک زانو گیر کردن مفصل ران

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش + سه =

Call Now Button