انتخاب برگه
دکتر محمد علی قاسمی / تعویض مفصل زانو / سوالات رایج بعد از تعویض مفصل زانو
مدت زمان مطالعه ۱۵ دقیقه

سوالات رایج بعد از تعویض مفصل زانو

بعد از جراحی تعویض مفصل زانو، برای بسیاری از بیماران سوال پیش می آید که تا چند وقت بعد از جراحی باید فعالیت های روزانه خود را متوقف کنند و یا تا چند وقت باید از مسکن و داروهای تجویز شده استفاده کنند. در ادامه این مطلب، تمام مسائلی که ممکن است پیرامون دوره نقاهت عمل تعویض مفصل زانو پیش بیاید را همراه با پاسخ هایشان برای شما آورده ایم.

البته فراموش نکنید که شرایط بیماران با یکدیگر متفاوت است و این فقط یک دستور کلی برای آشنایی بیشتر شماست. در صورت ایجاد هر مشکل و یا سوالی باید حتما با پزشک خود مشورت کنید.

سوالات رایج در زمان بستری در بیمارستان

پرسش: چه موقع می توانم دوش بگیرم یا محل برش را خیس کنم؟

پاسخ: در صورتی که پانسمان شما به مدت 24 ساعت بدون لک بوده و اثری از آب آوردن در زخم شما وجود ندارد می توانید دوش بگیرید. لازم است از فرو بردن محل برش خود به زیر آب اجتناب کنید و آن را مالش ندهید و پس از استحمام نیز محل برش جراحی خود را به دقت خشک کنید.

پرسش: چه موقع می توانم زانوی خود را کاملاً در وان و یا استخر، زیر آب فرو ببرم؟

پاسخ: 4 هفته بعد از عمل می توانید زانوی خود را کاملاً زیر آب فرو ببرید.

پرسش: هر چند وقت یکبار باید از دستگاه CPM (دستگاه حرکت پسیو جهت حفظ و بازگرداندن دامنه حرکتی مفاصل مورد استفاده قرار می‌گیرند) استفاده کنم؟

پاسخ: در صورتی که شما با یک دستگاه سی پی ام فیزیوتراپی شوید احتمالاً ظرف مدت کوتاهی پس از عمل خود می توانید فعالیت های عادی خود را از سر بگیرید. در زمان بستری بودن در بیمارستان لازم است 6 الی 8 ساعت در روز از این دستگاه استفاده کنید. میزان خم شدن زانو به صورت تدریجی بیشتر خواهد شد و البته برنامه های درمانی و استفاده از این دستگاه در هر بیمار بسته به شرایط متفاوت خواهد بود. بسیار به ندرت پیش می آید که بیماران در خانه از دستگاه CPM استفاده کنند. در بین جراحان برای نیاز مبرم به استفاده از دستگاه سی پی ام اتفاق نظری وجود ندارد.

پرسش: برای چه مدت لازم است روی برش جراحی را پانسمان کنم؟

پاسخ: پانسمان محل برش تقریباً برای یک هفته خواهد بود و لازم است که روزانه با یک بانداژ خشک و استریل تعویض شود. در برخی موارد نیز لازم است برای مدت بیشتری از پانسمان استفاده شود تا از تحریک زخم توسط برخورد با لباس جلوگیری شود.

پرسش: چه زمانی بخیه های من برداشته می شوند؟

پاسخ: بخیه ها تقریباً 2 هفته پس از جراحی برداشته می شوند. این کار ممکن است توسط یک پرستار در منزل و یا اگر در یک مرکز توانبخشی باشید توسط کارکنان این مرکز برای شما انجام شود. برخی مواقع بخیه های به کار رفته جذبی هستند و نیازی به برداشتن ندارند و خود به خود می افتند.

  • پرسش های پیرامونی (سوالاتی که اغلب بیماران پس از ترخیص از بیمارستان برایشان مطرح می شود)

پرسش: تا چه مدت از مسکن ها و داروهای ضد درد استفاده می کنم؟

پاسخ: معمولاً به مدت 8 تا 12 هفته ممکن است لازم باشد از داروهای مسکن استفاده کنید. در روزهای اولیه پس از عمل مسکن های قوی مانند برخی انواع مخدرها برای شما تجویز خواهد شد. اغلب بیماران پس از 4 تا 6 هفته دیگر نیازی به استفاده از مسکن های قوی نخواهند داشت و تنها با مصرف مسکن های بدون نسخه مانند استامینوفن و ایبوپروفن، می توانند درد خود را کنترل کنند

پرسش: تا چه مدت از داروی رقیق کننده خون استفاده خواهم کرد؟

پاسخ: گزینه های مختلفی از جمله انواع قرص ها و تزریقات برای رقیق شدن خون در دسترس است که به جلوگیری از لخته شدن خون کمک می کنند. پزشک شما با توجه به سوابق پزشکی و دارویی و همچنین نتیجه ی آزمایشات شما دارویی که مناسب شما باشد را تجویز خواهد کرد.

پرسش: آیا در طول دوران نقاهت می توانم نوشیدنی های الکلی مصرف کنم؟

پاسخ: در صورت مصرف داروی رقیق کننده ی خون مانند وافارین (کومادین) باید از مصرف نوشیدنی های الکلی خودداری کنید. زیرا الکل تأثیر این دارو در بدن را تغییر می دهد. همچنین اگر مسکن هایی از نوع مواد مخدر استفاده می کنید نیز باید از مصرف الکل خودداری کنید.

پرسش: در دوران نقاهت زانوی جراحی شده را در چه حالت هایی قرار دهم خوب است؟ و قرار دادن زانو در چه حالت هایی می تواند برایم ضرر داشته باشد؟

پاسخ: باید هر روز زمانی را به خم کردن و صاف کردن زانوی خود اختصاص دهید. هر کدام از تغییرات موقعیت زانوی خود را 15 تا 30 دقیقه یکبار تکرار کنید. از قرار دادن بالشت یا هر چیز دیگر در زیر زانوی خود جداً خودداری کنید. قرار دادن یک بالشت در زیر مچ پا به کشش پا کمک می کند و از انقباض جلوگیری می کند.

پرسش: آیا در دوره نقاهت عمل تعویض مفصل زانو لازم است از کمپرس یخ و یا آب گرم استفاده کنم؟

پاسخ: در ابتدا استفاده از کمپرس یخ برای از بین بردن تورم مفید است. پس از گذشت چند هفته می توانید از کمپرس آب گرم نیز استفاده کنید و یا به ترجیح خود هر یک از این دو را انتخاب کنید.

پرسش: برای چه مدت باید از جوراب واریس استفاده کنم؟

پاسخ: توصیه ها در این زمینه از سوی جراحان مختلف با هم متفاوت هستند. می توانید پس از رفتن به خانه از جوراب واریس استفاده نکنید و ببینید که آیا مچ و یا پاهای شما متورم می شوند یا نه. در صورت متورم شدن پاها، در طول روز از جوراب واریس استفاده کنید تا میزان تورم پاهای شما به حالت عادی برگردد.

پرسش: آیا می توانم از راه پله استفاده کنم؟

پاسخ: بله. در ابتدا هنگام بالا رفتن از پله ها، پایی که عمل نشده را جلوتر حرکت دهید و در هنگام پایین آمدن ابتدا پایی که جراحی شده را حرکت دهید. با تقویت عضلات و بهبود حرکات شما می توانید پله ها را به شکل عادی تری بالا و پایین بروید این کار معمولاً پس از گذشت یک ماه ممکن خواهد بود. یک قانون کلی خوب برای یادآوری هنگام تصمیم گیری در مورد اینکه کدام پا را اول حرکت دهید این است که «بالا با پای سالم» ، «پایین با پایی که عمل شده».

پرسش: آیا در دوره نقاهت عمل تعویض مفصل زانو به فیزیوتراپی نیاز دارم؟

پاسخ: بله یک فیزیوتراپ نقش مهمی در بهبود شما ایفا می کند. بلافاصله پس از عمل توسط یک فیزیوتراپ  و در طول مدت بستری بودن در بیمارستان توسط یک فیزیوتراپیست معاینه می شوید. پس از رفتن به خانه، شما احتمالاً هفته ای 2 تا 3 بار یه فیزیوتراپ خود مراجعه می کنید تا به شما یک برنامه ی تمرینی بدهد و همچنین یک سری تمرینات نیز به شما آموزش داده می شود که شما بتوانید به تنهایی و بدون نیاز به نظارت فیزیوتراپ آنها را انجام دهید. فیزیوتراپ یک فهرست از حرکاتی که لازم است انجام دهید برای شما تهیه می کند. بعلاوه شنا و استفاده از دوچرخه ثابت تمرینات خوبی هستند که می توانند به بهبود و تقویت زانوی شما کمک بزرگی کنند. این تمرینات را می توان به طور نامحدود و حتی پس از بهبودی کامل نیز ادامه داد.

پرسش: چه زمانی می توانم رابطه جنسی را پس از جراحی از سر بگیرم؟

پاسخ: به محض اینکه احساس کردید که شرایط راحتی دارید و داشتن رابطه برای زانوی شما آزاردهنده نیست.

برای آگاهی بیشتر از درصد موفقیت جراحی تعویض مفصل زانو و مراقبت های قبل از آن، کلیک کنید.

نگرانی های پس از عمل

پرسش: من احساس افسردگی می کنم. آیا این امر طبیعی است؟

پاسخ: احساس افسردگی پس از تعویض مفصل زانو غیر معمول نیست و می تواند دلایل متعددی از جمله محدودیت در تحرک، احساس راحتی نداشتن، وابسته شدن به دیگران و عوارض جانبی برخی داروها، داشته باشد. این احساس افسردگی معمولاً با برگشتن شما به فعالیت های عادی و روزمره و به مرور زمان از بین خواهد رفت. در صورت ادامه دار شدن احساس افسردگی خود بهتر است با پزشک خود در میان گذاشته و با او مشورت کنید.

پرسش: من در دوره نقاهت عمل تعویض مفصل زانو بعد از عمل دچار بی خوابی شده ام. آیا این امر طبیعی است و برای برطرف کردن این مشکل چه راهکاری پیشنهاد می کنید؟

پاسخ: یکی از شکایات همیشگی بیماران در دوره نقاهت عمل تعویض مفصل زانو بی خوابی است. داروهایی مانند بنادریل (Benadryl)، ملاتونین، تایلنول پی ام و دیگر داروهای مانند این ها که نیازی به تجویز پزشک ندارند می توانند در برطرف کردن مشکلات بی خوابی بیماران پس از انجام این جراحی موثر باشند. در صورت برطرف نشدن بیخوابی با این داروها لازم است پزشک متخصص شما برایتان داروهای قوی تری را تجویز کند.

پرسش: من پس از جراحی دچار یبوست شده ام. باید چکار کنم؟

پاسخ: یبوست نیز از عوارض رایج پس از جراحی است. عوامل زیادی می توانند موجب ابتلا به یبوست شوند و مصرف داروهای مخدری که به عنوان مسکن برای بیمار تجویز می شوند نیز این یبوست را تشدید می کند. داروهای ملین از قبیل سی­لاکس که نیازی به تجویز پزشک نیز ندارند، بهترین گزینه برای پیشگیری از بروز این مشکل هستند. در برخی موارد نادر ممکن است یبوست بیمار به حدی شدید باشد که به شیاف و یا تنقیه نیاز داشته باشد.

عکس تعویض مفصل زانو

نگرانی های طولانی مدت بعد از عمل

پرسش: تحرک و فعالیت من پس از عمل باید تا چه اندازه باشد؟

پاسخ: برای بیشتر افراد لازم است که در حین پیاده روی در سطح هموار زانوی خود را به حدی خم کنند که بیش از 70 درجه نباشد و در هنگام بالا رفتن از پله نیز تا اندازه ی 90 درجه و برای پایین آمدن از پله باید زانو در حالت 100 درجه باشد، برای بلند شدن از روی صندلی که ارتفاع آن کم است نیز زانوی بیمار تا 105 درجه خم شود. برای بهتر راه رفتن و ایستادن، زاویه ی زانو باید 10 درجه کمتر از حالت کاملاٌ صاف و کشیده ی آن باشد.

پرسش: بعد از گذشت 6 هفته و همینطور بعد از یک سال، محدوده ی حرکتی زانویی که مفصل آن تعویض شده باید چقدر باشد؟

پاسخ: دامنه حرکتی در هر فرد متفاوت است و به شرایط و ویژگی های شخصی هر فرد بستگی دارد. پتانسیل شما در زمان جراحی مشخص می شود. بیماری با شرایط متوسط، یک سال پس از انجام جراحی می تواند تا 115 درجه زانوی خود را به راحتی خم کند. برخی دیگر از بیماران توانایی ای کمتر یا بیشتر از این را خواهند داشت.

پرسش: من احساس می کنم که پایم بلندتر از قبل شده، آیا این امر ممکن است؟

پاسخ: در بیشتر موارد طول پای بیمار اساساً بدون تغییر خواهد بود. اگرچه در برخی موارد امکان آن وجود دارد که طول پای بیمار بیشتر از قبل شود. این معمولاً به این دلیل اتفاق می افتد که پیش از جراحی کمان قابل توجهی در زانوی بیمار وجود داشته که حالا پس از جراحی این کمان صاف شده و موجی بلندتر شدن پا شده است. در ابتدا این افزایش طول پای بیمار ممکن است ناخوشایند به نظر برسد. بسیاری از افراد به این تفاوت ایجاد شده عادت می کنند اما گاهی اوقات ممکن است لازم باشد که بیمار از کفش های مخصوصی استفاده کند تا این تفاوت برای او مشکلی نداشته باشد.

پرسش: آیا در هنگام ورزش کردن می توانم از وزنه استفاده کنم؟

پاسخ: به طور کلی بیمار در دو ماه اول پس از انجام جراحی تعویض مفصل زانو، نباید از وزنه استفاده کند. با پیشرفت و بهبودی شما با استفاده از انجام تمرینات فیزیوتراپی، ممکن است پزشک فیزیوتراپ استفاده از وزنه را به شما توصیه کند. وزنه هایی که استفاده می کنید باید از وزن حداقل 500 گرم شروع شود و به مرور تا نهایت 2.5 کیلو وزنه هایتان سنگین باشند.

پرسش: آیا پروتزهای زانوی من برای گذشتن از گیت های امنیتی در جاهایی مانند فرودگاه دردسرساز خواهند بود؟ آیا لازم است که یک گواهی از پزشک خود داشته باشم؟

پاسخ: احتمالاً در هنگام بازرسی در گیت های امنیتی ، هشدارهای امنیتی گیت به صدا در خواهند آمد. پیش از گذشتن از گیت پرسنل امنیتی را از داشتن پروتز در زانوی خود مطلع کنید. لباسی بپوشید که به شما این امکان را بدهد که بدون مشکل محل برش جراحی زانوی خود را به بازرسان گیت نشان دهید. می توانید از پزشک خود نیز گواهی ای مبنی بر داشتن پروتز و انجام جراحی تعویض مفصل زانو به شما بدهد.

پرسش: آیا لازم است قبل از انجام کار دندانپزشکی یا هرگونه روش درمانی تهاجمی دیگر، برای پیشگیری از عفونت آنتی بیوتیک مصرف کنم؟

پاسخ: بله مصرف آنتی بیوتیک برای پیشگیری از بروز احتمالی عفونت در زانو به دلیل ورود باکتری ها به جریان خون از طریق دهان و یا هر برش دیگری و رسیدن این باکتری ها به مفصل زانو ضروری و مهم است. معمولاً بیماران 1 ساعت قبل از دندانپزشکی 2 گرم آموکسی سیلین یا سفازولین مصرف می کنند. بیمارانی که به پنی سیلین حساسیت دارند نیز معمولاً 600 میلی گرم کلیندامایسین را یک ساعت قبل از خدمات دندانپزشکی دریافت می کنند. البته معمولاً به شما توصیه می شود که تا سه ماه پس از عمل زانوی خود از مراجعه به دندانپزشکی و دریافت خدماتی که ضروری نیستند تا حد امکان خودداری کنید.

پرسش: آیا می توانم زانو بزنم؟

پاسخ: پس از گذشت چند ماه می توانید زانو زدن را امتحان کنید. این کار ممکن است در ابتدا دردناک باشد اما آسیبی به مفصل زانوی شما وارد نخواهد کرد. اصلی ترین دلیل آزردگی بیماران پس از جراحی به خاطر دردهای محل برش جراحی و بافت های آسیب دیده ی اطراف مفصل زانو است که در حال ترمیم شدن هستن می باشند. به طور کلی با گذشت زمان زانو زدن برایتان آسان تر و راحت تر می شود.

پرسش: آیا می توانم دوباره ورزش اسکی انجام دهم؟

پاسخ: اسکی کردن در کوهستان کار بسیار خطرناکی است و زانوی شما را در معرض میزان بالایی از ریسک قرار می دهد. اگر بیماری سابقه ی زیادی در ورزش اسکی پیش از جراحی خود داشته باشد، ممکن است بتواند پس از گذشت 6 تا 12 ماه از جراحی زانوی خود دوباره اسکی کردن را از سر بگیرد. اما افرادی که پیش از جراحی سابقه ای در ورزش اسکی نداشته اند، اسکی کردن به هیچ وجه به این گونه افراد توصیه نمی شود. خود ورزش اسکی خطری برای مفصل زانوی جراحی شده ندارد اما اتفاقات و آسیب های احتمالی که ممکن است در این ورزش برای افراد تازه کار در نتیجه ی افتادن و یا برخورد با دیگر اسکی بازان پیش بیاید می تواند زانو را در معرض خطراتی جدی قرار بدهد. پیش از اسکی کردن از خطرات و حوادث احتمالی آن اطلاعاتی به دست بیاورید و تنها در شرایط کنترل شده و مناسب و ایمن اسکی کنید.

پرسش: چه مدت پس از عمل لازم است که برای معاینه به جراح خود مراجعه کنم؟

پاسخ: مراجعه برای معاینه معمولاً 4 تا 6 هفته پس از جراحی خواهد بود و پس از آن نیز بعد از گذشت یک سال و سپس هم یک سال در میان ضروری است که معاینه شوید. این مراجعات و معاینات برای نظارت پزشک بر شرایط پروتز و بررسی و ارزیابی پوسیدگی احتمالی قسمت های پلاستیک آن امری ضروری است.

پرسش: زانوی من صدای تق می دهد، آیا این صدا دادن زانو طبیعی است؟

پاسخ: بله صدا دادن زانو در دوره نقاهت عمل تعویض مفصل زانو طبیعی است و علت آن نیز تماس قسمت های فلزی مفصل با دیگر بخش های پلاستیکی آن است و جای نگرانی ای ندارد و مشکلی ایجاد نخواهد کرد. تقریباً اکثر بیماران این مورد را تجربه می کنند.

پرسش: چرا پوست من در قسمت زانویم سِر و بی حس است؟

پاسخ: این مورد نیز طبیعی است و انتظار می رود بیماران پس از جراحی با آن مواجه شوند. عصب های حسی با ایجاد برش در پوست زانو قطع می شوند و همین موجب بی حسی قسمتی از پوست اطراف زانو می شود. مخصوصاً در قسمت خارجی برش جراحی احتمال بی حس شدن پوست بیشتر خواهد بود. این بی حسی اغلب در طی یک سال برطرف خواهد شد اما ممکن است برای همیشه این قسمت حس متفاوتی نسبت به دیگر قسمت های پوست داشته باشد.

پرسش: داشتن چه علائمی در دوره نقاهت عمل تعویض مفصل زانو می تواند نگران کننده باشد و نیاز به مراجعه به پزشک خواهد داشت؟

پاسخ: علائم و نشانه هایی که می توانند خطرناک باشند عبارتند از:

  • زیادتر شدن قرمزی اطراف زخم
  • زیاد شدن تورم و درد، اگرچه زیاد شدن تورم زانو بعد از داشتن فعالیت طبیعی است. همچنین این که دمای زانویی که عمل شده بیشتر از زانوی عمل نشده باشد نیز طبیعی است.
  • در صورتی که دمای زخم شما بیشتر از 38 درجه ی سانتیگراد باشد و زخمتان آب آورده باشد لازم است به پزشک خود مراجعه کنید.
  • درد و تورم در زانو و پا چنان چه با استفاده از جوراب واریس و یا قرار دادن پا در سطحی بالاتر بهبود نیابد، همچنین داشتن خونریزی در لثه ها و یا وجود خون در ادرار یا مدفوع بیمار نیز باید به پزشک اطلاع داده شود و معاینات لازم انجام شود
برچسب ها:

آخرین دیدگاه‌ها

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × پنج =

Call Now Button