انتخاب برگه
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

زانوی پرانتزی

زانوی پرانتزی

زانوی پرانتزی، یکی از اختلالات شایع در کودکان است. زمانی که کودک در حالت ایستاده قرار می گیرد، فاصله ای ما بین قسمت انتهایی پا و زانوها مشاهده می شود. پرانتزی بودن پا به هنگام راه رفتن بیشتر مشخص خواهد شد.
در بسیاری از موارد، پرانتزی بودن پا با رشد کودک اصلاح می شود. اما اگر تا سه سالگی بهبودی در وضعیت پا مشاهده نشود، ممکن است ابتلا به بیماری بلانت و یا ریکتز تشخیص داده شود.
در ادامه به بررسی تشخیص و درمان زانوی پرانتزی خواهیم پرداخت.

زانوی پرانتزی

تشخیص زانوی پرانتزی

در ابتدا پزشک به معاینه فیزیکی کودک می پردازد. در کودکان زیر دو سال که در سلامت کامل هستند و میزان پرانتزی شدن هر دو زانو به یک اندازه است، معمولا نیازی به انجام تست های تشخیصی بیشتر نخواهد بود.
با این حال، اگر میزان پرانتزی شدن یکی از پاها نسبت به دیگری شدیدتر باشد، انجام تست اشعه ایکس از سوی متخصص جراح ارتوپد تجویز می شود. این تست که در وضعیت ایستاده انجام می شود، بیماری ریکتز را نیز نشان خواهد داد.
در کودکان بالای دو سال نیز باید تست اشعه ایکس انجام شود، چرا که احتمال بروز بیماری ریکتز در این رده سنی بیشتر است. به منظور تشخیص قطعی، آزمایش خون نیز از سوی پزشک تجویز خواهد شد.

درمان زانوی پرانتزی 

  • پیشرفت طبیعی بیمار

زانوی پرانتزی معمولا خود به خود درمان می شود. این اصلاح ممکن است تا سه و یا چهار سالگی ادامه پیدا کند.
عدم درمان بیماری ریکتز می تواند باعث تشدید پرانتزی شدن پا در آینده و در نوجوانی شود. که کودکان مبتلا به این اختلال با احساس ناراحتی در پاها به خصوص در ناحیه زانو روبرو می شوند که به دلیل فشار غیر عادی است که به مفاصل وارد می شود.
ادامه دار شدن این اختلال در دوران نوجوانی نیز با علائمی مانند درد همراه خواهد بود.

دکتر محمد علی قاسمی متخصص جراحی ارتوپدی و فوق تخصص جراحی لگن و مفصل ران و فلوشیپ تعویض مفصل در شیراز، آگاه به دانش روز دنیا،در زمینه جراحی ارتوپد، لگن و زانو آماده ارائه خدمات به شما کاربران گرامی می باشد.

لازم به ذکر است با مراجعه به  اینستاگرام دکترمحمدعلی قاسمی می توانید از مطالب علمی و کاربردی این صفحه آگاهی پیدا کنید.

• درمان غیر جراحی

پای پرانتزی فیزیولوژیک. با این که در چنین شرایطی، نیازی به دنبال کردن اقدامات درمانی نیست، اما توصیه می شود کودک تحت نظر پزشک باشد و هر شش ماه یک بار جهت معاینات بیشتر به دکتر جراحی زانو در شیراز مراجعه کند.
بیماری بلانت. بیماری بلانت نیز حتما باید درمان شود. در مراحل اولیه، استفاده از آتل می تواند به اصلاح فرم پا کمک کند.
ریکتز. در صورت بروز ریکتز، بررسی های بیشتری نیاز می باشد. اثرات این اختلال اغلب با مصرف دارو کنترل می شود.

• درمان جراحی

پای پرانتزی فیزیولوژیک. در موارد نادر، پای پرانتزی فیزیولوژیک در کودکی به طور کامل اصلاح نمی شود و تا دوران نوجوانی ادامه می یابد و می تواند اثرات منفی بر روی ظاهر و زیبایی فرد بگذارد. در صورتی که میزان بدفرمی پاها شدید باشد، جراحی برای کودک در نظر گرفته می شود.
بیماری بلانت. در صورتی که پرانتزی بودن پا با بیماری بلانت پیشرفت کند، علاوه بر آتل جراحی نیز توصیه می شود. جراحی از تشدید بدفرمی و بروز آسیب های بیشتر به نواحی رشد در استخوان تبیا پیشگیری می کند.
ریکتز. کودکان مبتلا به بیماری ریکتز که دچار بدفرمی پا نیز شده اند، علی رغم درمان موثر با دارو، باید تحت جراحی نیز قرار بگیرند.

روش های جراحی

روش های جراحی متعددی برای اصلاح پای پرانتزی وجود دارد که به دو دسته تقسیم می شوند.
– هدایت رشد. در این روش، روند رشد در پای سالم، با استفاده از صفحات کوچکی متوقف می شود و امکان صاف و اصلاح شدن پای پرانتزی فراهم می گردد. بعد از اصلاح پوزیشن پا، صفحات برداشته می شوند و روند رشد ادامه خواهد یافت.
– استئوتومی تبیا. در این شیوه جراحی، استخوان تبیا در زیر زانو، برش و تغییر شکل داده می شود، سپس استخوان در صفحه داخلی و پیچ ها و یا قسمت خارجی پا نگه داشته می شود.
بعد از جراحی، پا تا زمان بهبودی گچ گرفته می شود. استفاده از عصا به مدت چند هفته توصیه می شود.
فیزیوتراپی بعد از جراحی و انجام تمرینات مربوطه، به تقویت قوای عضلانی و بهبود دامنه حرکتی کمک می کند.

Source: https://orthoinfo.aaos.org/en/diseases–conditions/bowed-legs-blounts-disease

برچسب ها:

آخرین دیدگاه‌ها

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + 3 =

Call Now Button