انتخاب برگه
دکتر محمد علی قاسمی / بیماری ها / زانو / همه چیز درباره شکستگی زانو
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

همه چیز درباره شکستگی زانو

منظور از شکستگی زانو چیست؟ آیا شکستگی زانو همان شکستگی کشکک زانو است؟ اگر مستقیماً روی زانو زمین بخورید یا ضربه مستقیم دیگری به کشکک وارد شود، کاسه زانو مستعد شکستگی است. اما درمان شکستگی زانو چگونه است؟ چه مدت  زمان می برد؟ شکستگی زانو علاوه بر کشکک ممکن است در بخش های دیگر نظیر ابتدای ساق پا و یا انتهای ران ایجاد شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد با ما همراه باشید.

جراحی تعویض مفصل زانو به روش آکسفورد

شکستگی زانو را چگونه تشخیص دهیم؟

شکستگی زانو راه رفتن را دشوار و در برخی موارد غیر ممکن می کند. شکستگی در کدام بخش اتفاق می افتد؟ جایی که استخوان ران (ران) و ساق پا (درشت نی) به هم می رسند. از زانو محافظت می کند و ماهیچه های جلوی ران را به استخوان درشت نی متصل می کند. از آنجایی کشکک زانو و یا به زبان عامیانه کاسه زانو محافظی برای مفصل زانو ه ما می رود، محافظت از آن بسیار مهم است. اولین نشانه آن است که راه رفتن برای شما دشوار و یا بسیار سخت می شود. همچنین درد جلوی زانو هم می تواند از نشانه های آن باشد. از دیگر علائم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • درد
 • تورم
 • کبودی
 • ناتوانی در صاف کردن پا و یا حرکت دادن آن
 • اسپاسم و گرفتگی
 • تغییر شکل و حالت زانو
علائم زانوی شکسته

انواع شکستگی زانو را بشناسید

شکستگی انواع مختلفی دارد. بنابراین درمان آن هم ممکن است به روش های مختلف انجام شود.

 • در یک نوع آن شکستگی بدون جابجایی است. تکه های استخوان ممکن است در تماس با یکدیگر باقی بمانند یا فقط یک یا دو میلی متر از هم جدا شوند. بنابراین این استخوان ها در طول بهبودی نیز در کنار هم باقی خواهند ماند.
 • در نوع بعدی در شکستگی استخوان جا به جایی ایجاد می شود. در این نوع، انتهای شکسته استخوان از هم جدا شده و به درستی در یک راستا قرار نمی گیرند. بنابراین درمان پیچیده تر می شود.
 • در نوع دسگر شکستگی، کشکک زانو خرد می شود. دراین نوع این استخوان به بیشتر از سه تکه تقسیم شده است.
 • شکستگی باز نوع دیگر است که ممکن است در ناحیه زانو ایجاد شود. در این نوع استخوان به گونه‌ای می‌شکند که تکه‌های استخوان از طریق پوست بیرون می آید. شکستگی باز اغلب شامل آسیب به بافت‌های نرم اطراف می ‌شود. به همین دلیل بهبودی طولانی مدت تر شده و خطر ابتلا به عفونت بالا می رود.

درمان شکستگی زانو

درمان ها با توجه به نوع شکستگی متفاوت باشد از نمونه آن ها می توان به موارد زیر شاره کرد:

گچ و یا آتل برای نگه داشتن ساق پا

اگر قطعات استخوان در جای خود قرار نگرفته باشند (جابجا شده باشند)، ممکن است نیازی به جراحی نداشته باشید. پزشک ممکن است برای صاف نگه داشتن زانوی شما و جلوگیری از حرکت در پای شما از گچ یا آتل استفاده کند. این کار باعث می شود تا انتهای شکسته شده استخوان در موقعیت مناسبی در حین بهبودی قرار گیرند.

درمان های جراحی شکستگی زانو

زمانی که شکستگی زانو شما جدی تر باشد، به این معنا که استخوان های شکسته در کنار هم قرار نگرفته باشند، از درمان های جراحی استفاده می شود. شکستگی استخوان کشکک که به هم نزدیک نیستند اغلب در بهبودی مشکل دارند یا ممکن است التیام نیابند. ماهیچه های ران که به بالای کشکک متصل می شوند بسیار قوی هستند و می توانند قطعات شکسته شده را در طول بهبودی از جای خود بیرون بکشند  به همین دلیل است که جراحی لازم می شود.  

جراحی ممکن است شامل پیوند دو بخش جدا شده زانو و یا درمان های پیچیده تر در صورت خورد شدگی استخوان سر زانو می شود.

مراقبت های بعد شکستگی زانو

 • پس از جراحی زانو، آن راتمییز نگه دارید. پانسمان خود را مرتبا تعویض کنید. و به این ترتیب از زخم زانوی خود در مقابل عفونت محافظیت می کنید.
 • پس از جراحی از یخ در ناحیه زانو استفاده کنید.
 • در این روز ها به ناحیه زانو خود فشار وارد نکنید. وزن شما در بهبودی تاثیر زیادی خواهد داشت.
 • از مسکن ها و آنتی بیوتیک های تجویز شده سر وقت خود استفاده کنید.
 • اگر تعویض مفصل انجام دادید، تمرینات بعد از تعویض مفصل زانو را از یاد نبرید
شکستگی کشکک زانو

سخن آخر

شکستگی کشکک در نواحی مختلف آن ممکن است ایجاد شود. از اصلی ترین قسمت هایی که معمولا زانو در این بخش می شکند، کشکک زانو است. شکستگی بسته به نوع ایجاد آن انواع مختلفی دارد. درمان ها نیز ممکن است شامل درمان های جراحی و های درمان های غیر جراحی شود. همچنین درمان های جراحی ممکن است شامل درمان های پیچیده برای کنترل آن یا اتصال بخش های شکسته شده باشد.

سوالات متداول

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + هشت =

Call Now Button