انتخاب برگه
پارشیال منیسکتومی

دکتر محمد علی قاسمی – فوق تخصص جراحی  لگن و مفصل ران

فلوشیپ تعویض مفصل و ارتروسکوپی از سویس

پارشیال منیسکتومی

منیسک ها از غضروف رشته ای تشکیل شده اند، همانند ضربه گیری جاذب عمل می‌ کنند و هم‌ چنین خونرسانی به قسمت خارجی و ‌داخلی که خون به آن جا نمی رسد را نیز انجام می دهند.

علاوه بر این، قسمت داخلی که نازک تر از قسمت ضخیم خارجی است و به غشای مفصلی متصل است نیز خونرسانی می شود. به همین خاطر، پارگی قسمت داخلی منیسک که خونرسانی نمی شود، باید برداشته شود.

در چنین شرایطی، پارشیال منیسکتومی به منظور برداشت منیسک پاره که منجر به بروز درد شده است، ضروری می باشد.

تکنیک پارشیال منیسکتومی به روش آرتروسکوپی انجام می شود. در چنین مواردی، قسمت پاره منیسک برداشته می شود به گونه ای که باقی مانده منیسک تا حد امکان حفظ شود، نقش ضربه گیری باقی بماند و هم چنین احتمال بروز پارگی مجدد به حداقل برسد.

تکنیک جراحی شامل ایجاد دو برش کوچک در طرفین تاندون پاتلا و با استفاده از دوربین آرتروسکوپی و‌ سایر ابزارهای جراحی می باشد. پارگی منیسک اصلاح می شود تا هر گونه لبه ای که به مفصل رسیده و منجر به بروز درد شده، برداشته شود البته تا حدی که منیسک حفظ شود.

پارشیال منیسکتومی

مراقبت های بعد از پارشیال منیسکتومی

تقریبا در تمام شرایط، هفته اول جراحی اجازه تحمل وزن جزئی به بیمار با استفاده از عصا داده می شود، اما تحمل وزن به طور کامل و افزایش فعالیت های بدنی به مرور و طی چند هفته امکان پذیر خواهد شد.

به بیماران توصیه می شود از انجام فعالیت هایی‌ که منجر به بروز درد و تورم بعد از جراحی منیسک می شوند، خودداری کنند. آن هم به این دلیل که بسیاری از بیماران بعد از جراحی با درد و تورم روبرو می شوند، این علائم به دلیل بازگشت مجدد پارگی منیسک نمی باشد.

 دکتر محمد علی قاسمی متخصص جراحی ارتوپدی و فوق تخصص جراحی لگن و مفصل ران و فلوشیپ تعویض مفصل در شیراز، آگاه به دانش روز دنیا،در زمینه جراحی ارتوپد، لگن و زانو آماده ارائه خدمات به شما کاربران گرامی می باشد.

لازم به ذکر است با مراجعه به  اینستاگرام دکترمحمدعلی قاسمی می توانید از مطالب علمی و کاربردی این صفحه آگاهی پیدا کنید.

بنابراین، انجام فعالیت های سبک مانند شنا، پیاده روی، دوچرخه سواری و یا الپتیکال برای تمامی بیماران توصیه می شود. با این حال، انجام فعالیت هایی از قبیل دو و یا بسکتبال باید با احتیاط انجام شوند تا از عدم بروز درد و یا تورم اطمینان حاصل گردد.

با این که جراحی در یک روز و با دو تا سه برش انجام می شود، اما نیاز به مراقبت و زمان دارد تا از زمان بروز آسیب به زانوها اطمینان حاصل گردد. حتی ورزشکاران حرفه ای که تحت جراحی پارشیال منیسکتومی قرار گرفته اند، نسبت به افرادی که تحت جراحی بازسازی رباط صلیبی قرار می گیرند، در کوتاه مدت با محدودیت های بیشتری روبرو خواهند بود.

Source: https://drrobertlaprademd.com/partial-meniscectomy/

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − سیزده =

Call Now Button