۰۹۱۷۳۰۳۶۶۴۹
انتخاب برگه
گیر کردن یا ایمپینجمنت مفصل ران

دکتر محمد علی قاسمی – فوق تخصص جراحی  لگن و مفصل ران

فلوشیپ تعویض مفصل و ارتروسکوپی از سویس

گیر کردن یا ایمپینجمنت مفصل ران، مکانیسم آسیب وعلایم  

گیر کردن مفصل ران (ایمپینجمنت)  ، اختلالی است که در ان حرکت سر استخوان ران در حفره استابولوم با گیر کردن و به سختی انجام میشود  که  معمولان با رشد زیاد استخوان در یک  استخوان مفصل ران و یا هر دو همراه است و باعث می شود استخوان ها فرم بدی بگیرند. به دلیل این که استخوان ها به خوبی داخل هم قرار نمی گیرند، در طول حرکات بر روی هم ساییده خواهند شد. به مرور زمان، این ساییدگی باعث می شود مفصل آسیب ببیند و شاهد بروز درد و محدود شدن دامنه حرکتی خواهیم بود.

گیر کردن یا ایمپینجمنت مفصل ران

آناتومی مفصل ران

ران، مفصلی است که از سوکت و سر توپی شکل تشکیل شده است. سوکت، توسط استابولوم که بخشی از استخوان بزرگ لگن است، شکل می گیرد. سر توپی شکل، سر استخوان فمور است که بخش فوقانی انتهای استخوان فمور را شامل می شود.

آناتومی مفصل ران

آناتومی مفصل ران

بافت لغزنده ای به نام غضروف آرتیکولار، سطح سر توپی شکل و سوکت را پوشانده است. این بافت جلوی ساییده شدن سطح استخوان را می گیرد و باعث می شود استخوان ها در طول انجام حرکات، بر روی هم سر بخورند.

لبروم بافت سفت وقابل انعطافی است که دور تا دور حفره استابولوم چسپیده و باعث افزایش عمق حفره استابولوم و همچنین باعث پایداری مفصل هیپ میشود . در شکل زیر سوزن ها از درون لبروم رد شده اند .

لبروم هیپ

لبروم هیپ

علت گیر کردن مفصل ران چیست؟

گیر کردگی مفصل ران زمانی اتفاق می افتد که استخوان ران، در طول دوران رشد در کودکی، به خوبی شکل نمی گیرد که نتیجه آن آسیب مفصل و بروز درد می باشد. به عنوان مثال بیماری هایی مثل دررفتگی مادرزادی لگن ،بیماری پرتس ،بیماری اسلیپ  در اینده دچار گیر افتادگی هیپ خواهند شد .

دلیل اصلی بروز این اختلال به طور قطعی مشخص نیست. بسیاری از افراد می توانند با وجود این اختلال، زندگی طولانی و فعالی را داشته باشند و هرگز مشکلی برایشان پیش نخواهد آمد.اما هنگامی که علایم ایجاد گردید  ،نشان دهنده آسیب غضروف و یا لابروم میاشد و هم چنین نشان میدهد که بیماری پیشرفت خواهد کرد .

از آن جایی که افراد ورزشکار، از مفصل ران خود بیشتر کار می کشند، ممکن است زودتر از افرادی که تحرک بدنی کمی دارند، علایم در انها ایجاد گردد . با این حال، ورزش دلیل گیر  افتادن مفصل ران نمی باشد .

دکتر محمد علی قاسمی متخصص جراحی ارتوپدی و فوق تخصص جراحی لگن و مفصل ران و فلوشیپ تعویض مفصل در شیراز، آگاه به دانش روز دنیا،در زمینه جراحی ارتوپد، لگن و زانو آماده ارائه خدمات به شما کاربران گرامی می باشد.

لازم به ذکر است با مراجعه به  اینستاگرام دکترمحمدعلی قاسمی می توانید از مطالب علمی و کاربردی این صفحه آگاهی پیدا کنید.

انواع ایمپینجمنت  لگن

در بیشتر بالغین ،سندروم گیر افتادگی هیپ به علت استخوان اضافه ایجاد میگردد .این استخوان اضافه ممکن است در سمت استخوان فمور یا استابولوم یا هر دو ایجاد گردد و بر این اساس این اختلال به سه نوع تقسیم میشود :

نوع بادامکی یا کم : در این نوع استخوان اضافه روی گردن استخوان ران مینشیندو سر استخوان ران از حالت گرد و مدور خارج میگردد  و موقع حرکت مفصل به لبه استابولوم گیر میکند .

ایمپینجمنت کم

نوع انبرکی یا پینسر : در  این نوع استخوان اضافه در لبه استابولوم تشکیل میشود و دو سر استابولوم مثل یک انبرک موقع حرکت مفصل هیپ به سر استخوان ران گیر میکند و باعث پارگی لبروم و ساییدگی مفصل میگردد.

ایمپینجمنت پینسر یا انبرکی

ایمپینجمنت پینسر یا انبرکی

 

نوع ترکیبی:  که در  در حقیقت ترکیبی از دو نوع قبلی میباشد .

انواع مختلف ایمپینجمنت

انواع مختلف ایمپینجمنت

مکانیسم اسیب در ایمپینجمنت لگنی

در ایمپینجمنت لگن ، استخوان اضافه در اطراف سر استخوان فمور و یا در امتداد استابولوم رشد می کند. این استخوان  اضافه باعث تماس غیر عادی استخوان های مفصل ران می شود و مانع حرکت نرم استخوان ها روی همدیگر در حین فعالیت های بدنی خواهد شد.به مرور زمان، این حالت منجر به پارگی لابروم و تحلیل رفتن غضروف می شود. و در نهایت منجر به  استئوآرتریت  یا ساییدگی مفصل ران می شود.

مکانیسم آسیب در ایمپینجمنت لگنی نوع کم یا بادامکی ،درموقع چرخش سر استخوان ران در داخل حفره استابولوم استخوان اضافه به عضروف و لبروم گیر میکند و باعث پارگی لبروم و از بین رفتن غضروف میشود.

 

مکانیسم آسیب در ایمپینجمنت نوع پینسر یا انبرکی : استخوان اضافه در لبه استابولوم شبیه یک ناخن گیر به گردن استخوان ران برخورد میکند و باعث اسیب لبروم و غضروف میگردد .

علائم و نشانه های گیر کردن مفصل ران

شایع ترین علایم  این اختلال شامل مواردی چون  :

  • درد
  • سفتی
  • لنگیدن

درد معمولا در ناحیه کشاله ران، به سمت خارج ران احساس می شود. انجام حرکات چرخشی و یا اسکات می تواند باعث بروز درد شدید و ناگهانی شود.بعضی اوقات در د ها به صورت مبهم میباشد. بیماران موقع بالا و پایین رفتن از پله ونشستن طولانی روی صندلی و موقع پیاده شدن از ماشین، درد لگن  دارند .

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره ویژگی ها و معیارات بهترین فوق تخصص ارتوپد در شیراز می توانید با کلیک بر روی لینک مربوطه اطلاعات خویش را در این زمبنه افزایش دهید.

با تشکر از حسن توجه شما عزیزان، مدیریت سایت: دکترمحمد علی قاسمی، متخصص جراحى ارتوپد و فوق تخصص جراحی لگن و مفصل ران و فلوشیپ تعویض مفصل از سویس.

 

برچسب‌ها

آسیب دیدگی رباط زانو آسیب های مفصل لگن آیا پرتس درمان دارد استوتومی لگن ایمپینجمنت لگن بهترین جراح ارتوپد در شیراز بهترین دکتر ارتوپد در شیراز بیماری پرتس بیماری پرتس در بچه ها بیهوشی عمل رباط صلیبی تشخیص بیماری پرتس تغذیه بعد از عمل تعویض مفصل زانو جراحى تعويض مجدد مفصل لگن درمان کشیدگی تاندون روی پا دوره نقاهت تعویض مفصل لگن دویدن بعد از عمل رباط صلیبی دکتر فوق تخصص جراحی زانو و لگن دکتر محمد علی قاسمی دکتر محمد علی قاسمی جراح ارتوپد در شیراز دکتر محمد علی قاسمی فوق تخصص جراحی زانو و لگن رانندگی بعد از عمل رباط صلیبی رباط صلیبی زانو ساییدگی لگن ودرمان سندروم ایمپینجمنت سیاه شدن سر استخوان ران علت سیاه شدن سر استخوان ران علل نکروز یا سیاه شدن سر استخوان عمل رباط صلیبی زانو لنگش لنگش در بچه ها محدودیت های بعد از تعویض مفصل لگن مراقبت های بعد از تعویض مفصل لگن مراقبت های بعد از جراحی تعویض مفصل ران مراقبت های تعویض مفصل مزایا و معایب تعویض مفصل زانو نشانه های آسیب دیدگی رباط زانو نکروز یا سیاه شدن سر استخوان ران هزینه تعویض مفصل لگن هزینه جراحی تعویض مفصل ران هزینه عمل رباط صلیبی زانو هزینه عمل پارگی رباط صلیبی ورزش های بعد از تعویض مفصل ران ورزش های مناسب بعد از عمل رباط صلیبی پارگی منیسک زانو گیر کردن مفصل ران

1 دیدگاه

  1. Sam

    ممنون از اطلاعات کامل و جامع شما

    پاسخ

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − دوازده =

Call Now Button