انتخاب برگه
دکتر محمد علی قاسمی / بیماری ها / زانو / معرفی بهترین جراح زانو
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

معرفی بهترین جراح زانو

ممکن است افراد برای درمان دردمفصل ناشی از آسیب دیدگی هایی مانند پارگی غضروف و یا رباط، عمل زانو را انجام دهند. جراحی زانو مواردی مانند استئوآرتریت، آرتریت روماتوئید و آرتریت پس از آسیب را نیز درمان می کند. در این مقاله سعی شده تا انواع مختلف عمل زانو، مدت زمان بهبودی و روش هایی که به شما برای سرعت بخشیدن به روند بهبودی کمک می کند را تشریح کنیم و در آخر بهترین جراح زانو در شیراز را به شما معرفی کنیم.

انواع جراحی زانو

در ادامه قصد داریم به انواع مختلف جراحی زانو اشاره کنیم. این که کدام جراحی مناسب شماست، چیزی است که صرفا توسط جراح زانوی شما قابل تشخیص است. جراح شما نیز با عکس برداری و معاینه کامل زانو و بررسی نوع آسیب دیدگی، متوجه خواهد شد که کدام عمل، بیشتر مزیت و کمترین عوارض را برای شما به دنبال خواهد داشت. انواع عمل زانو شامل موارد زیر است؛

آرتروسکوپی (Arthroscopy)

آرتروسکوپی یک عمل جراحی کم تهاجم است. Arthro به معنی مفصل و scopy به معنای دیدن است. از این روش برای مشاهده، تشخیص و درمان مشکلات داخل مفصل استفاده می شود. آتروسکوپی برای تمام مفصل ها خصوصا زانو، شانه، آرنج و لگن و مچ دست انجام می شود.

آتروسکوپی چگونه انجام می شود؟

این جراحی باید در اتاق عمل انجام شود. البته این جراحی به صورت سرپایی بوده و بعد از انجام آن، شما می توانید به منزل برگردید. بیهوشی در آرتروسکوپی می تواند کامل باشد یا به صورت منطقه ای از طریق ستون فقرات انجام شود. حتی ممکن است جراح فقط ناحیه مدنظر را بی حس کند (بی حسی موضعی).

جراح یک برش بسیار کوچک بر روی بدن ایجاد می کند و تجهیزات لازم را از طریق آن، وارد بدن می کند. یکی از این ابزار پزشکی آتروسکوپ نام دارد که دارای دوربین و چراغ کوچکی است. این تجهیزات به جراح اجازه می دهد تا بتواند داخل مفصل را ببیند. تصاویر گرفته شده توسط دوربین، بر روی مانیتوری در اتاق جراحی نشان داده می شود. برای راحتی مشاهده، جراح مفصل را با یک مایع استریل پر می کند تا تصویر برداری راحت تر شود.

آرتروسکوپی

بهترین جراح زانو در شیراز-دکتر محمدعلی قاسمی

موارد استفاده از آتروسکوپی

گاهی آرتروسکوپی نمی تواند برای درمان مشکل کافی باشد و پزشک تصمیم می گیرد تا جراحی باز انجام دهد. تشخیص این موارد با کمک آتروسکوپی فراهم می شود. ما در ادامه مواردی را ذکر می کنیم که می توان با آرتروسکوپی این مشکلات را برطرف کرد.

  • ترمیم پارگی مینیسک که بخشی از غضروف در مفصل زانو است.
  • ترمیم پارگی رباط صلیبی زانو
  • شکستگی مفصل زانو (در اکثر موارد نیاز به جراحی باز دارد)
  • از بین بردن پوشش داخلی مفصل ملتهب
  • شل بودن مفصل زانو

تعویض کامل زانو (Total knee replacement)

افرادی که دچار آرتروز یا آرتریت روماتوئید هستند ممکن است به جراحی تعویض کامل زانو نیاز داشته باشند. عمل تعویض زانو رایج ترین عمل برای درمان آرتروز زانو است که شامل برداشتن قسمت های آسیب دیده زانو می باشد. جراحان به عنوان آخرین راه حل درمان درد زانو، جراحی تعویض مفصل زانو را انجام می دهند و غالبا زمانی که مفصل زانو آسیب های جبران ناپذیر دیده و با درمان دارویی درد حاصل از آن کاهش نداشته باشد به طوری که زندگی روزمره فرد را دچار اختلال کند از جراحی تعویض زانو استفاده می کنند.

نحوه انجام تعویض مفصل زانو

جراحی تعویض کامل مفصل زانو (Total Knee Arthroplasty) مفصل بین استخوان های ران و ساق در زانو، برداشته می شود و ایمپلنت جایگزین آن می شود. قبل از انجام عمل جراحی زانو آزمایشات عمومی انجام می گیرد تا ارزیابی کامل از سلامت بیمار حاصل  شود. در طی عمل هنگامی که فرد به پشت خوابیده است، عموما برشی حدودا 8 الی 10 سانتی روی قسمت جلوی زانو ایجاد می شود و پزشک مفصل آسیب دیده را با مفصل مصنوعی تعویض می کند.

این جراحی در بیش از 90 درصد موارد کاملا موفقیت آمیز است و پیشرفت تکنولوژی و افزایش کیفیت ایمپلنت ها تاثیر بسزایی در این موفقیت داشته است. هدف انجام این جراحی، بهبود وضعیت حرکتی زانو، کاهش درد در این ناحیه و بهبود شکل ظاهری زانو می باشد.

جالب است که بدانید سالانه بیش از 600 هزار تعویض زانو در ایالات متحده انجام می شود.

عمل زانو

عمل های زانو چقدر طول می کشند؟

مدت زمانی که بیمار برای عمل باید طی کند بستگی به نوع عمل زانو او دارد. معمولا جراحی تعویض کامل مفصل زانو بین یک الی دو ساعت طول می کشد.

عمل آرتروسکوپی نیز ممکن است حدودا یک ساعت وقت ببرد.

چطور بهترین جراح زانو را پیدا کنیم؟

یکی از بزرگ ترین مشکلات هر بیماری، انتخاب بهترین پزشک برای درمان است. پزشک نه تنها باید بهترین پزشک در این زمینه باشد، بلکه باید از نظر مالی نیز، برای تمام بیماران مناسب باشد. برای انتخاب بهترین جراح زانو باید موارد مهم زیر را در نظر گرفت:

تجربه و تخصص جراح زانو

یکی از معیارهای مهمی که برای انتخاب جراح زانو باید در نظر داشت تخصص و تجربه است که تاثیر زیادی در درمان و بهبود بیمار دارد. برای اینکه این مورد را بسنجید می توانید از طریق صفحه شخصی پزشک و یا در مراجعه حضوری از بیماران حاضر در مطلب اطلاعات لازم را بدست آورید.

آشنایی با تکنیک های روز عمل زانو

از آنجایی که در حوزه پزشکی روز به روز تکنیک های جدید ارائه می شود و مدام در حال پیشرفت است یک متخصص جراحی تعویض مفصل باید با این تکنیک های نوین آشنا باشد و دانش خود را به اطلاعات روز دنیا ارتقا دهد.

جراحی زانو

جراحی زانو عملی پیچیده و دشوار است که باید حتما توسط فوق تخصص لگن و تعویض مفصل انجام شود. تا بهترین نتیجه و کمترین عوارض مشاهده شود.

ارتباط مناسب با بیمار (بیمار محور بودن)

با توجه به اینکه اکثر افرادی که به پزشک مراجعه می کنند درد زیادی در ناحیه زانو دارند معمولا تمایل دارند که پزشک با آنها رفتار صمیمانه و دلسوزانه ای داشته باشد. داشتن رفتاری مهربانانه یکی از عواملی است که در انتخاب جراح زانو بسیار موثر است. پزشک جراح خوب در شیراز با حوصله به صحبت های بیمار گوش کرده و روش درمان را به طور کامل برای بیمار تشریح می کند.

موقعیت جغرافیایی

به دلیل وجود مشغله فراوان افراد و شلوغی شهر دسترسی راحت به مطلب پزشک در انتخاب بهترین جراح زانو تا حد زیادی تاثیر گذار است. چون این دسته از بیماران در حرکت خود دچار مشکل هستند انتخاب موقعیت مناسب و دسترسی راحت به مطب بسیار حائز اهمیت است.

ضرورت مراجعه به بهترین جراح زانو در شیراز

از آنجایی که جراحی زانو عملی دشوار و پیچیده است؛ بهتر است برای انجام آن حتما به پزشکی مراجعه کرد که تجربه و مهارت کافی در این زمینه داشته باشد و تحصیلات خود را در بهترین دانشگاهای دنیا کسب کرده باشد. جراح زانو که تمام دوره ها و آموزش های لازم را گذرانده، بهترین درمان را نیز برای بیمار درنظر خواهد گرفت.

دکتر محمدعلی قاسمی، یکی از بهترین جراحان زانو در شیراز است که دارای فلوشیپ فوق تخصصی تعویض لگن و زانو از سوئیس و عضو انجمن جراحان زانو و لگن و انجمن جراحان ارتوپدی آمریکا می باشند و با تکیه بر تجربه و تخصص خود به درمان بیماران می پردازند.

نتیجه گیری

با توجه به مواردی که به آن اشاره شد و اهمیت این عمل و تاثیرگذاریش برای فعالیت های مهم زندگی بهتر است در صورت دچار شدن به بیماری های ارتوپدی به بهترین جراح زانو مراجعه نمایید.

برچسب ها:

آخرین دیدگاه‌ها

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × سه =

Call Now Button