انتخاب برگه
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

بورسیت مفصل ران

درد و حساسیت در انحنای بیرونی بالای ران ممکن است نشانه ای از بورسیت مفصل ران باشد. بورسیت مفصل ران هنگامی رخ می دهد که بورس بزرگ که روی برجستگی استخوانی نزدیک بالای استخوان ران (در پزشکی به عنوان تروکانتر بزرگ استخوان ران شناخته می شود) قرار دارد ، ملتهب شود. با پیشرفت علائم ، درد ممکن است به قسمت بیرونی ران و در بعضی موارد به باسن ، کشاله ران ، زانو و کمر سرایت کند. ممکن است راه رفتن ، بالا رفتن از پله ها ، دراز کشیدن به طرفی که مفصل آسیب دیده قرار دارد ، یا بلند شدن از روی صندلی مخصوصا اگر طولانی مدت بوده باشد ؛ دردناک باشد.یکی از بارز ترین نشانه های بورسیت تروکانتریک ، درد هنگام خوابیدن به پهلو است. با این حال ممکن است این نشانه در همه افراد وجود نداشته باشد. بورسیت نیز مانند سیاه شدن سر استخوان ران می تواند بسیار آسیب زا باشد.

بورس مفصل ران و بورسیت

پیش از یادگیری در مورد بورسیت مفصل ران ، بهتر است با بورس و بورسیت اشنا شوید :

بورس

یک کیسه  نازک و لغزنده است و با مقدار کمی مایع پر شده است. غشای خارجی بورس که غشای سینوویال یا سینوویوم نامیده می شود ، مایع مفصلی را تولید می کند. هدف یک بورس سالم این است که از اصطکاک بین استخوان و بافت نرم اطراف ان ، مانند پوست ، عضلات ، رباط ها و تاندون ها بکاهد. در یک بدن بیش از 140 بورس وجود دارد که یکی از ان ها در اطراف مفصل ران قرار دارد.

بورسیت

زمانی اتفاق می افتد که غشای مفصل بورس تحریک و ملتهب شود. غشای ملتهب ممکن است مایع مفصلی اضافی تولید کند و باعث تورم بورس شود. بورس مفصل ران لگن در زیر پوست ، چربی ، ماهیچه و سایر بافتهای نرم واقع شده است. در نتیجه حتی تورم متوسط تا شدید نیز ممکن است معلوم نباشد. بورس مفصل ران که بیشتر مستعد ابتلا به بورسیت است ، بورس تروکانتریک نامیده می شود.

بورسیت مفصل ران

بورسیت تروکانتریک

تروکانتر بزرگتر ، برجستگی استخوانی نزدیک بالای استخوان ران است. جایی که قسمت بالای ران به سمت بیرون خم می شود. بورس تروکانتریک روی این برجستگی استخوانی قرار دارد و با ایجاد یک کیسه بالش مانند اصطکاک بین سطح استخوان و بافت نرم ( ایلیوتیبیال باند ) را که در اثر حرکت مفصل ران و زانو ایجاد می شود ، کاهش می دهد.

وقتی بورس تروکانتریک ملتهب می شود ، به آن بورسیت تروکانتریک یا بورسیت مفصل ران می گویند. بورس تروکانتریک معمولاً به یکی از دلایل زیر ملتهب می شود :

  • صدمه ی بدنی مانند افتادن یا شکل دیگری از ضربات مستقیم که باعث می شود بورس از خون پر شود ( هماتوم ). خون ممکن است بورس را تحریک کند و باعث التهاب شود.
  • اصطکاک مداوم در مفصل ران برای مثال اصکاک می تواند هنگامی که یک ایلیوتیبیال باند بسیار فشرده با حرکت مفصل ران و زانو به وسیله بورس تروکانتریک به جلو و عقب حرکت می کند ، رخ دهد.
  • فشار بیش از اندازه بر  قسمت خارجی مفصل ران نیز می تواند باعث ایجاد بورسیت تروکانتریک شود ، مثل وقتی که روی سطح سفت و سخت می خوابید. صبح روز بعد ممکن است متوجه حساسیت شدیدی در قسمت بیرونی ران شوید.
  • التهاب در ماهیچه سرینی میانه ( عضله گلوتئوس مدیوس ).

بورسیت تروکانتریک منجر به احساس درد در قسمت بیرونی مفصل ران می شود.

بورسیت ایلیوپسواس

علاوه بر بورس تروکانتریک ، بورس های دیگری نیز در نزدیکی مفصل ران قرار دارند. یکی از انها که بورسیت ایلیوپسواس نام دارد ، کنار کشاله ران ، زیر عضله ایلیوپوساس قرار دارد. اگر این بورس تحریک شود ، بورسیت ایلیوپسواس یا بورسیت ایلیوپکتینئال رخ می دهد. به این بیماری به طور کلی بورسیت مفصل ران گفته می شود.

تفاوت اصلی میان ایلیوپوساس و بورسیت تروکانتریک این است که بورسیت ایلیوپوساس باعث درد در ناحیه مفصل ران و کشاله ران می شود ، در حالی که بورسیت تروکانتریک منجر به درد در قسمت بیرونی مفصل ران می شود.

تشخیص و درمان هر دو نوع بورسیت یکسان است. این مقاله عمدتا بر بورسیت تروکانتریک تمرکز دارد که بیشتر شایع می باشد.

سندروم درد در تروکانتر بزرگتر

حساسیت در قسمت بیرونی مفصل ران می تواند به عنوان سندروم درد در تروکانتر بزرگتر نسبت داده شود. اصطلاحات بورسیت مفصل ران و سندرم درد تروکانتر بزرگ ممکن است به جای یکدیگر استفاده شوند. با این وجود طبق مطالعه ای که اخیرا انجام شده ، تنها 20% از افرادی که سندروم درد در تروکانتر بزرگتر در ان ها تشخیص داده شده ، به بورسیت مفصل ران مبتلا می شوند.

سایر علل شایع این سندروم شامل فشردگی ایلیوتیبیال باند و اسیب به تاندون سرینی می باشد. سندروم درد در تروکانتر بزرگتر می تواند بیش از یک علت داشته باشد.

بورسیت مفصل ران عفونی

بورسیت مفصل ران عفونی که در آن بورس مفصل ران عفونت می کند ، بسیار نادر است. این یک بیماری جدی می باشد که نیاز به مراقبت های پزشکی و درمان با انتی بیوتیک دارد.بورسیت مفصل ران عفونی علائمی مشابه بورسیت غیر عفونی به همراه خستگی ، تب ، گرما و قرمزی در مفصل ران دارد. با تشخیص علائم بورسیت عفونی می توان درمان سریع و مناسبی داشت.

درمان بورسیت مفصل ران

برای درمان بورسیت می توان سه روش کلی را با توجه به توصیه پزشک امتحان کرد؛

روش های خانگی

روش های خانگی به شرح زیر است:

استراحت در منزل

بهتر از از انجام فعالیت هایی که منجر به التهاب بورس می شوند خودداری کنید. خصوصا ورزش سنگین و ایستادن طولانی مدت

کمپرس سرد

بعد ار بروز علائم بورسیت بین 24 تا 48 ساعت استفاده از این کمپرس برای بی حس کردن ناحیه مد نظر بسیار موثر خواهد بود.

کمپرس گرم

بعد از گذشت 48 ساعت از درد، کمپرس آب گرم می تواند به بهبود گردش جریان خون کمک زیادی بکند. این کار همچنین باعث کاهش خشک شدگی و تورم نیز می گردد.

روش های دارویی

درمان های دارویی که ممکن است پزشک برای شما تجویز کند به شرح زیر است:

  • داروهای ضد التهابی استروئیدی
  • آنتی بیوتیک
  • آسپیراسیون
  • کورتیکواستروئید
برچسب ها:

آخرین دیدگاه‌ها

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 3 =

Call Now Button