انتخاب برگه
دکتر محمد علی قاسمی / بیماری ها / ران / سیاه شدن سر استخوان ران
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

سیاه شدن سر استخوان ران

آیا می دانید درمان سیاه شدن سر استخوان ران چیست؟ علائم آن را می شناسید؟ این اختلال در اثر چه مواردی ایجاد می شود؟ سیاه شدن سر استخوان ران عارضه ای دردناک است که بر اثر اختلال در خون رسانی به سر فمور یا همان استخوان ران که بلندترین استخوان در بدن نیز می باشد به وجود می آید. از آنجایی که سلول های استخوان برای سالم  ماندن نیاز به خون رسانی دارند، استئونکروز می تواند در نهایت منجر به از بین رفتن مفصل ران و آرتریت شدید شود.

سیاه شدن سر استخوان به نکروز آواسکولار یا نکروز آسپتیک نیز معروف می باشد. این عارضه اگرچه ممکن است در سایر استخوان های بدن نیز رخ دهد، اما در استخوان های ران شایع تر از سایر نقاط بدن میباشد .

بیش تر از  20.000 بیمار سالیانه برای درمان سیاه شدن سر استخوان ران به بیمارستان ها مراجعه می کنند. در بسیاری از موارد هر دو استخوان ران ها بر اثر این بیماری تخریب و یا آسیب می بینند.

سیاه شدن سر استخوان ران
سیاه شدن سر استخوان ران

آناتومی مفصل  ران

برای شناسایی درمان سیاه شدن سر استخوان ران ابتدا لازم است با آناتومی آن اشنا شوید. مفصل ران شما از یک ساختار  توپ مانند و سوکت مفصل تشکیل شده است. این سوکت به وسیله استابولوم که بخشی از استخوان بزرگ لگن است، فرم دهی شده است.

اناتومی مفصل هیپ
اناتومی مفصل هیپ

 سطح عضو توپی شکل و سوکت متصل کننده با غضروف پوشانده شده است. غضروف بافت نرم و لغزنده ای است که از استخوان ها محافظت کرده و آنها را قادر می سازد تا به راحتی بر روی یکدیگر سر بخورند.

 

علت سیاه شدن سر استخوان ران چیست؟

خونرسانی سر استخوان ران بسیار پیچیده میباشد که در شکل زیر نشان داده شده است .زمانیکه خون رسانی به سر استخوان ران با اختلال مواجه می شود، استئونکروز را موجب می شود. بدون تغذیه کافی، استخوان سر فمور از بین رفته و در نهایت تخریب می گردد. در نتیجه غضروفی که استخوان هیپ را می پوشاند نیز از بین رفته و منجر به ساییدگی  مفاصل یا آرتروز لگن می شود.

اناتومی عروقی پیچیده سر استخوان ران
اناتومی عروقی پیچیده سر استخوان ران

سیاه شدن سر استخوان ران می تواند برای همه اتفاق بیافتد. اما این عارضه در سنین بین 40 الی 65 سال رواج بیش تری دارد. همچنین مردان بیش از زنان در معرض این بیماری قرار می گیرند.

 

فاکتور های مستعد کننده فرد به اواسکولار نکروز کدامند ؟

علت دقیق عدم تامین کافی منابع خونی برای استخوان  ران  تا کنون  کاملا مشخص نشده است. اما پزشکان به مواردی  از فاکتورهای مستعد کننده اواسکولار نکروز  سر استخوان ران پی برده اند که شامل :

  • اسیب :دررفتگی یا به علت شکستگی های مفصل لگن یا سایر اسیب هایی که به استخوان ران وارد شده و می تواند موجب آسیب رسیدن به رگ های خونی و ایجاد اختلال در گردش خون سر استخوان ران  شوند.
  •  استفاده بیش از حد از نوشیدنی های الکلی : مصرف بیش از حد الکل  به مرور زمان می تواند موجب رسوب چربی در رگ های خونی و بالا رفتن سطح کورتیزون و در نتیجه کاهش خون رسانی به استخوان ها شود.
  •   داروهای کورتیکواستروئید: برخی از بیماری های شامل آسم، آرتریت روماتوئید، لوپوس و .. با داروهای استروئیدی درمان می شوند. اگرچه به طور دقیق مشخص نیست که چرا این داروها می توانند منجر به سیاه شدن  استخوان شوند،تحقیقات نشان می دهند ارتباطی میان اواسکولار نکروز  و استفاده بلند مدت از داروهای کورتیکواستروئید وجود دارد.

 

علائم سیاه شدن سر استخوان ران

بیماری سیاه شدن سر استخوان ران به صورت مراحله ای رشد می کند. بنابراین لازم است رد صورت مشاهده غعلائم اولیه برای درمان به پزشک مراجعه کرد. درد در ناحیه لگن و ران ها از متداول ترین و اولین علائم این بیماری می باشد. این عارضه می تواند منجر به دردهای مبهم و یا تیر کشیدن در ناحبه کشاله ران یا باسن شود. همچنان که بیماری پیش روی می کند، ایستادن و تحمل وزن بر روی ران و لگن آسیب دیده سخت تر شده و مفاصل دردناک می شوند.

درمان سیاه شدن سر استخوان ران
مراحل سیاه شدن سر استخوان ران

ممکن است برای پیشرفت بیماری چندین ماه یا یک سال زمان لازم باشد. لذا تشخیص زودهنگام سیاه شدن سر استخوان ران بسیار مهم است. زیرا مطالعات نشان می دهند درمان های اولیه می توانند نتایج بهتری را رقم بزنند.

 

مراجعه به پزشک متخصص ارتوپدی یا فوق تخصص جراحی لگن و مفصل ران

پس از آنکه در خصوص علائم و سوابق پزشکی خود با بهترين ارتوپد در تهران صحبت نمودید، وی به معاینه بخش آسیب دیده می پردازد.

افرادی که به سیاه شدن سر استخوان ران دچار شده اند، عموما درد داشته ولی مفاصل آنها دامنه حرکتی خوبی دارند. علت این امر آن است که فقط سر استخوان ران در مراحل اولیه بیماری درگیر می شود. در مراحل بعدی این عارضه، سطح سر استخوان به صورت کامل تخریب شده و کل مفصل درگیر آرتریت می گردد. پس از آن کاهش دامنه حرکتی و سخت شدن مفاصل امری قابل پیش بینی می باشد.

 

تشخیص سیاه شدن سر استخوان ران

عکس های ایکس ری می توانند تصاویر دقیقی از بافت و تراکم استخوان ها را ارائه نمایند. این عکس ها به منظور تشخیص میزان تخریب شده سر استخوان فمور استفاده می شوند.

نشانه های سیاه شدن سر استخوان ران
سیاه شدن سر استخوان ران سمت چپ که در عکس ساده به سختی تشخیص داده میشود و نیاز به ام ار ای دارد .

بوسیله ام ار ای ام ار ای  نیز می تواند مواردی را که شاید در عکس های ایکس ری نشان داده نشده اند را قابل تشخیص نماید. بوسیله این تست می توان سیاه شدن سر استخوان رانی را که به تازگی به وجود آمده است.  و روبه پیشرفت می باشد را به درستی تشخیص داد.

تشخیص اواسکولار نکروز
ام ار ای برای تشخیص اواسکولار نکروز در مراحل اولیه

 

درمان سیاه شدن سر استخوان ران

گرچه گزینه های غیر جراحی همانند داروهای ضد التهابی، تغییر فعالیت های روزانه و استفاده از عصاهای مخصوص می تواند به تسکین درد بیماران مبتلا کمک کند، اما قطعا جراحی گزینه بهتری برای درمان قطعی است.جراحی های مختلفی برای درمان وجود دارد که شامل : تعویض مفصل ،کور دکامپرشن ،استوتومی های فمور ،پیوند واسکولارایزه،برداشتن بافت نکروزه وجایگزینی با پیوند استخوان میباشد که فوق تخصص  جراحی هیپ و لگن بسته به اینکه بیماری شما در کدام مرحله پیشرفت باشد نوع جراحی را انتخاب میکند  .

بیماری با سیاه شدن دو طرفه سر استخوان ران که تحت تعویض مفصل دو طرفه همزمان قرار گرفته است .
بیماری با سیاه شدن دو طرفه سر استخوان ران که تحت تعویض مفصل دو طرفه همزمان قرار گرفته است .

در آخر…

شما می توانید برای انجام تعویض مفصل  به بهترين جراح تعويض مفصل مراجعه نمایید. بیمارانی که در مراحل اولیه این بیماری هستند و هنوز سر استخوان آنها به طور کامل از بین نرفته است، بهترین گزینه برای درمان هایی به غیر از  تعویض مفصل لگن(درمان های نگهدارنده هیپ )  می باشند.

Source: https://orthoinfo.aaos.org/en/diseases–conditions/osteonecrosis-of-the-hip

 

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 5 =

Call Now Button