انتخاب برگه
دکتر محمد علی قاسمی / بیماری ها /  بیماری پرتس چیست؟
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

 بیماری پرتس چیست؟

 بیماری پرتس (Legg-Calvé-Perthes disease)

یک بیماری است  که باعث درد و لنگش در بچه ها میگردد . بیماری است که  در ان خونرسانی سر فمور به صورت خود به خودی مختل میگردد و باعث  سیاه شدن سر استخوان ران (استئونکروز) میگردد . قسمتی از سر استخوان ران که سیاه کرده، در مرحله دیگر توسط استخوان جدید جایگزین میگردد. اما در مرحله  جذب استخوان ، به علت نرمی استخوان ، سر استخوان ران از حالت کروی خارج و پهن میگردد. در نهایت  در سر استخوان  مجدد ، استخوان سازی صورت میگیرد ولی سر استخوان بزرگ می گردد و از شکل کروی خود خارج می گردد .

بیماری پرتس چیست؟

 بیماری چه گروه سنی را درگیر میکند ؟

بیماری معمولان گروه سنی 4تا 10 سال را درگیر میکند و در پسر بچه ها شایعتر از دختر بچه هاست و با توجه به علایم خفیف بیماری فاصله شروع بیماری تا مراجعه بیمار به پزشک زیاد میباشد .

 علت بیماری پرتس چیست ؟

اینکه چرا سیاه شدن سر استخوان ران   در بیماری  پرتس اتفاق میافتد هنوز مشخص نمیباشد

مراحل بیماری پرتس کدامند ؟

بیماری 4 مرحله دارد که شامل :

  1. نکروز

در این مرحله خونرسانی سر فمور از بین میرود و سلول های استخوانی میمیرند بیمار علایم درد و لنگش را نشان میدهد این مرحله چند  ماه ممکن است طول بکشد .

     2. تکه تکه شدن (فراگمنتیشن)   

در این مرحله سلول های مرده  استخوانی برداشته میشوند و با سلول های جدید استخوانی جایگزین میگردد.  استخوان جدید نرم است و با وزن گذاری روی ان ممکن است شکل کروی ان عوض شود .

   3. استخوان سازی مجدد

در این مرحله استخوان جدید قوا سفتی پیدا میکند و این مرحله معمولان طولانی ترین مرحله میباشد .

    4. بهبودی

در این مرحله استخوان سر فمور شکل نهایی خود رو پیدا میکند که البته ممکن است  مثل شکل اول خود کروی نگردد و همین باعثایجاد درد و ساییدگی نهایی در اینده گردد .

 بیمارمبتلا به بیماری پرتس چه علایمی دارد؟

در سنین بچگی بیماران معمولان با درد لگن و لنگش و درد زانو   مراجعه  مینمایند .

درد لگنی که با فعالیت  بیشتر میشود و با استراحت بهتر میگردد.

علایم بیمار ممکن است در مدت زمانی بهتر شود و در دوره زمانی دیگری بدتر شود و مجددان در دوره دیگری بهتر شود و همین باعث تاخیر در مراجعه بیمار به پزشک شود .

راههای تشخیصی  ابتلا به بیماری پرتس کدامند ؟

برای تشخیص بیماری پرتس باید به ارتوپد مراجعه نمود و جراح با توجه به علایم و محدویت حرکت در معاینه برای بیمار عکس های  ساده لگن و اسکن استخوانی و ام ار ای لگنی  درخواست می کند .

دکتر محمد علی قاسمی متخصص جراحی ارتوپدی و فوق تخصص جراحی لگن و مفصل ران و فلوشیپ تعویض مفصل در شیراز، آگاه به دانش روز دنیا،در زمینه جراحی ارتوپد، لگن و زانو آماده ارائه خدمات به شما کاربران گرامی می باشد.

لازم به ذکر است با مراجعه به  اینستاگرام دکترمحمدعلی قاسمی می توانید از مطالب علمی و کاربردی این صفحه آگاهی پیدا کنید.

چه درمانی برای بیماری پرتس انجام میشود ؟

با توجه به سن بیمار در موقع بروز بیماری و مرحله بیماری درمان های مختلفی برای بیمار انجام میگردد که شامل :

     الف. درمان های غیر جراحی

اگر بیمار در سنین پایین مراجعه نماید یکی از درمان ها شامل استفاده از بریس و عصا و عدم وزن گذاری روی اندام مبتلا و سایر درمان های غیر جراحی میباشد .

     ب .استوتومی لگن

یکی از مشکلاتی که در حین روند بیماری پیش میاید این است که سر استخوان  ران از داخل حفره (استابولوم ) شروع به بیرون زدن میکند و در این موارد با استوتومی های متعددی که روی لگن  انجام میشود پوشش سر استخوان ران مجدد برقرار میگردد و جلوی دررفتگی گرفته میشود .

      پ . استوتومی قسمت فوقانی استخوان ران

      ج. تعویض مفصل  

در مواردی که بیمار در سنین بزرگسالی برای درمان مراجعه نماید و ساییدگی شدید مفصلی داشته یاشد راهی بجز تعویض مفصل ندارد .

     چ .ارتروسکوپی هیپ و برداشتن استخوان های اضافه از اطراف سر استخوان (درمان ایمپینجمنت استخوانی )

به علت اینکه سر استخوان ران تغییر شکل داده است اگر بیمار در نوجوانی یا بزرگسالی مراجعه نماید یکی از دلایل درد در این بیماران سندروم گیر افتادگی مفصل ران (ایمپینجمنت ) میباشد که در صورت تشخیص پزشک ارتروسکوپی هیپ جهت برداشتن استخوان اضافه ویا ترمیم لبروم انجام میشود .

      ح. جراحی کوچک کردن سر استخوان ران 

در جدیدترین روش درمانی بیماری پرتس در صورتی که سر استخوان بزرگ باشد و بیمار شرایط عمل را دارا باشد و ساییدگی درون مفصل هنوز شدید نشده باشد . عمل جراحی کوچک کردن سر استخوان  ران  انجام می پذیرد . گاهی لازم است همزمان عمل جراحی استوتومی لگنی پری استابولار هم انجام پذیرد .

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره ویژگی ها و معیارات بهترین فوق تخصص ارتوپد در شیراز می توانید با کلیک بر روی لینک مربوطه اطلاعات خویش را در این زمبنه افزایش دهید.

با تشکر از حسن توجه شما عزیزان، مدیریت سایت: دکترمحمد علی قاسمی، متخصص جراحى ارتوپد و فوق تخصص جراحی لگن و مفصل ران و فلوشیپ تعویض مفصل از سویس.

برچسب ها:

آخرین دیدگاه‌ها

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 3 =

Call Now Button