انتخاب برگه
دکتر محمد علی قاسمی / تعویض مفصل لگن / تعويض مجدد مفصل لگن
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

تعويض مجدد مفصل لگن

جراحى تعويض مجدد مفصل لگن چيست؟ 

جراحی تعویض مفصل لگن و ران یکی از موفق ترین جراحى هاى پزشكى است. در اکثر موارد تعویض کامل مفصل لگن افراد را قادر می سازد زندگی سالم تری داشته باشند. البته گاهى اوقات و با گذشت زمان، تعویض مفصل لگن به دلایل مختلفی می تواند شکست بخورد. هنگامی که این اتفاق می افتد، ممکن است پزشك توصیه کند که بيمار یک عمل جراحی دوم داشته باشد تا بخش یا تمام قسمت های پروتز قبلى برداشته و پروتز هاى جدید جایگزین شوند. جراحى مجدد تعويض مفصل لگن برای کاهش درد، بهبود عملکرد و افزايش کیفیت زندگی انجام مى شود. از آنجايى كه تعویض مفصل لگن یک روش طولانی و پیچیده است، برای دستیابی به نتیجه مطلوب، نیاز به يك برنامه ریزی گسترده و دقيق دارد.

تعويض مجدد مفصل لگن

چرا جراحى تعويض مجدد لگن انجام مى شود؟ 

به طور كلى اين عمل جراحى در صورت بروز موارد زير مورد استفاده قرار مى گيرد؛

شل شدن پروتز ها

ايمپلنت ها و پروتز هاى قرار گرفته در مفصل به منظور عملکرد صحیح لگن و ران باید محکم به استخوان بچسبند. در حین عمل جراحی اولیه اين پروتزها با يك فشار مناسب به استخوان محكم مى شوند تا امکان رشد استخوان بر روی آنها فراهم باشد. با این وجود بعضی اوقات ممکن است استخوان به هنگام رشد به اندازه كافى روی اجزای پروتز فشار نیاورد. در نهایت پروتزهاى قرار گرفته در لگن شل شده و موجب بروز درد در لگن مى شوند. علت شل شدن همیشه مشخص نیست اما فعالیت های تکرارى با فشار زیاد و وزن بیش از حد عواملی هستند که می توانند در اين عارضه نقش داشته باشند.

عفونت

عفونت عارضه بالقوه هر روش جراحی از جمله تعویض کامل لگن است. عفونت هنگامی رخ می دهد که باکتری ها در داخل و اطراف پروتز رشد می كنند. عفونت ممکن است در حالی که فرد در بیمارستان است یا بعد از رفتن به خانه بروز کند. حتی ممکن است سال ها بعد نيز اتفاق بیفتد. اگر تعویض کامل مفصل لگن آلوده و عفونى شود، می تواند دردناک باشد و امكان از دست رفتن استخوان هاى اتصالى وجود دارد. اين در حالى است كه حتی اگر ایمپلنت به درستی روی استخوان ثابت بماند، همچنان ممکن است درد، بی ثباتی و بروز عفونت را در پى داشته باشد. بنابراين از آنجايى که باکتری ها را نمی توان به راحتی با آنتی بیوتیک ها حذف کرد، معمولاً عمل جراحى مجدد ضروری و لازم است.

جابجایی مکرر

فرايند تعويض مفصل لگن و جايگذارى پروتز، مانند عملكرد يك پيچ و مهره است، برای اینکه تعویض مفصل لگن به روش کم تهاجمی به خوبی عمل كند، پيچ باید به خوبى درون مهره بماند. در برخى از موارد پروتز ها از استخوان جدا مى شوند كه اصطلاحاً به آن دررفتگی مفصل لگن و ران گفته می شود. اگر بيمار دررفتگی های مکرر لگن را تجربه كند، ممکن است نیاز به عمل جراحی مجدد داشته باشد.

شكستگى

یک شکستگی استخوانی مى تواند دليل انجام جراحى مجدد تعويض لگن باشد. این شکستگی ها كه اغلب نتیجه سقوط هستند به جراحى مجدد نياز دارند. برای تشخيص نیاز به عمل تجديد نظر پزشک عوامل مختلفی مانند میزان استخوان باقی مانده، ميزان پروتز و ايمپلنت از بین رفته و محل شکستگی را در نظر مى گيرد.

واکنش به پروتز هاى فلزی

با گذشت زمان فلزات بکار رفته در ایمپلنت ها دچار فرسايش و ساييدگى مى شوند و به فضاى اطراف بروز پيدا مى كنند. حساسیت به یون های فلزی موجود در این ذرات می تواند منجر به آسیب به استخوان و بافت های نرم اطراف لگن نیاز به انجام جراحی مجدد شود. همچنين در موارد بسیار نادر آلرژی بیمار به فلز مورد استفاده در ایمپلنت ممکن است باعث ایجاد درد در اطراف لگن شود. با این وجود هیچ توافق قطعی بین پزشکان در مورد حساسیت به فلز وجود ندارد، اما به هر حال مطالعات بیشتری لازم است.

آيا عمل جراحى تعويض مجدد مفصل لگن عوارض و خطراتى هم دارد؟

اين عمل نيز مانند هر عمل جراحی ديگر مى تواند خطرات خاص خود را داشته باشد. از آنجا که این روش طولانی تر و پیچیده تر از تعویض اولیه مفصل ران است، ممكن است عوارض و خطرات بیشتری داشته باشد. قبل از عمل ، پزشک در مورد هر یک از خطرات با شما صحبت خواهد کرد و اقدامات خاصی را برای جلوگیری از عوارض احتمالی انجام خواهد داد.

خطرات و عوارض احتمالی عمل جراحی مجدد شامل موارد زیر است:

  • جابجایی
  • عفونت
  • لخته شدن خون
  • آمبولی ریوی به معنى لخته شدن خون در ریه ها
  •  نابرابری طول پا استخوان سازی هتروتوپی، به اين معنا كه استخوان جدید ممکن است در جایی که به طور عادی وجود ندارد، شکل بگیرد
  • شکستگی
  • آسیب به اعصاب یا رگ های خونی
  • عدم اتصال استخوان به ایمپلنت فلزی
  •  شل شدن ایمپلنت

مراقبت هاى بعد از عمل جراحى تعويض مجدد لگن

اول از همه بيمار بعد از عمل چند روز تا چند هفته در منزل به کمک نياز خواهد داشت. ممکن است برای چند روز یا هفته های اول به واکر یا عصا احتیاج داشته باشید تا اینکه به اندازه کافی راحت باشید که بتوانيد بدون کمک راه برويد.

مراقبت از زخم 

ممکن است بيمار بخیه ها، منگنه ها یا چسب هایی در امتداد زخم یا بخیه های زیر پوست خود داشته باشد. بخیه ها تا چند هفته بعد از عمل برداشته می شوند. بخیه های زیر پوست شما نیازی به برداشتن ندارد. همچنين توصيه مى شود از خیساندن زخم در آب خودداری شود تا کاملاً آب بندی و خشک شود.

فیزیوتراپی

مهم است که بيمار در خانه به حرکت و ورزش خود ادامه دهد. فیزیوتراپی براى افزایش قدرت و تحرک و بهبود توانایی فرد در انجام فعالیت های روزمره تمرینات خاصی ارائه می دهد. توصيه ها و دستورالعمل پزشك براى جلوگیری از عوارض احتمالى را به دقت دنبال كنيد تا در طی چند هفته اول بهبودی از ابتلا به عوارضى مانند، لخته شدن خون و عفونت کاسته شود. ممکن است پزشك توصیه کند که داروهای رقیق کننده خون و آنتی بیوتیک هایی را که در بیمارستان شروع کرده اید، ادامه دهید.

نتيجه گيرى

به طور كلى تمام عمل هاى جراحى مجدد و ثانويه مى توانند نسبت به عمل اوليه دشوار تر و پيچيده تر باشند و لازم است متخصص جراح ارتوپدى از تجربه و مهارت بالايى برخوردار باشد تا بتواند اين عمل را با موفقيت انجام دهد. بنابراين نكته مهم در صورت لزوم جراحى تعويض مجدد لگن انتخاب بهترين جراح ارتوپدي در شیراز است.

برچسب ها:

آخرین دیدگاه‌ها

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − 16 =

Call Now Button