انتخاب برگه
دکتر محمد علی قاسمی / تعویض مفصل زانو / درد بعد از عمل تعویض مفصل زانو
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

درد بعد از عمل تعویض مفصل زانو

بیماران تعویض کامل زانو اغلب از “درد بعد از عمل تعویض مفصل زانو” در سه ماه اول شکایت می کنند، که درد آن شب ها بدتر می شود. حداقل تا حدی، علت این اثر وجود یک جسم خارجی در بدن، پاسخ ایمنی بدن و مبارزه با فلز و پلاستیک ایمپلنت است. نتیجه گرما، تورم، قرمزی و درد است که پزشکان عمومی ممکن است اغلب به اشتباه آن را به عنوان عفونت تشخیص دهند، در حالی که در واقع بدن به سادگی از خود دفاع می کند، درست همانطور که اگر یک ترکش در انگشت شست خود داشتید. مثال ساده تر پر کردن دندان و ایمپلنت دندان است که تا چندین ماه احساس غیر طبیعی در دهان خود دارید ولی به مرور برطرف خواهد شد پس نگران نباشید. این مقاله برای جهت بهبود درد شما پس از تعویض مفصل زانو توسط دکتر قاسمی ، فوق تخصص زانو و لگن نگاشته شده است پس تا انتها با ما باشید.

درد ممکن است تا 6 ماه پس از تعویض کامل زانو رخ دهد. باید بدانید برای اینکه زانو کاملا جا بگیرد و بدن شما به زانوی مصنوعی عادت کند یکسال و در بعضی از بیماران بیشتر طول میکشد تا بیماران به آن عادت کند. از سوی دیگر انتظار نداشته باشید تمام درد زانوی شما برطرف شود چون بهر حال مفصل مصنوعی است و اگر فشار بیش از حد به ان بیاورید درد زانو ها تشدید می شود پسبرای کاهش درد کمی صبور باشید.

با عمل تعویض مفصل زانو درد ساق پا و کف پای شما خوب نخواهد شد!

مسئله بعدی که خیلی مهم است این است که اکثر بیماران  که برای تعویض مفصل زانو در شیراز اقدام میکنند دچار تنگی کانال نخاعی هستند و دچار درد در لگن و باسن و کف پا و ساق پا هستند باید دانست با عمل تعویض مفصل زانو تنها درد زانوی شما برطرف خواهد شد و کیفیت زندگی شما بهتر خواهد شد اما درد های ساق و کف پای شما بهتر نخواهد شد و حتی در مواردی بدتر هم خواهد شد دلیل این است که شما هر دو مشکل تنگی نخاعی و دیسک و ساییدگی زانو را دارا بوده اید اما درد زانوی شما شدید تر بوده است و با عمل کردن زانو دردهای تنگی نخاعی که در ساق و کف پاست بیشتر خود را نشان میدهد.

باید دانست که بیمارانی که برای تعویض مفصل زانو مراجعه مینمایند در سنین بالا هستند و دچار مشکلات دیگری از جمله تنگی کانال نخاعی و ساییدگی ستون فقرات و رگهای واریسی پا و کف پای صاف و روماتیسم …هستند این بیماران مثل ماشینی هستند که ممکن است موتورو لامپ و کاربراتور و.تایر ماشین خراب باشد باید دانست با عوض کردن تایر ماشین فقط مشکل تایر حل خواهد شد و سایر مشکلات پابرجا خواهد ماند پس انتظار درستی از تعویض مفصل زانو داشته باشید.

توصیه هایی برای کنترل درد در طول شب

اکثر بیماران تا چند ماه اول از درد زانو شاکی هستند، کنترل درد شبانه پس از عمل جراحی تعویض مفصل زانو بسیار مهم است تا بیمار بتواند به استراحت کافی دست یابد. مصرف داروهای ضد درد بلندمدت قبل از خواب براساس دستور پزشک، جایگزین کردن وضعیت های خواب برای کاهش فشار بر ناحیه مفصل، قرار دادن یک کمپرس سرد بر روی زانو قبل از خواب، اجتناب از خوابیدن بر روی شکم که فشار زیادی بر مفصل وارد می کند، انجام تمرینات تنفس عمیق و آرام سازی قبل از خواب و استفاده از روش هایی مثل تحریک الکتریکی عصبی در صورت نیاز توسط فیزیوتراپ، از جمله توصیه های مفید برای کنترل بهتر درد شبانه پس از عمل جراحی تعویض مفصل زانو هستند.

✳️ تورم

تورم معمولاً 2 تا 3 هفته پس از جراحی ادامه دارد، اما ممکن است تا 3 تا 6 ماه نیز ادامه داشته باشد. توجه داشته باشید که تورم بخشی طبیعی از روند بهبودی است طبق گفته آکادمی جراحان ارتوپدی آمریکا، بسیاری از افراد در چند روز یا هفته های اول پس از جراحی تورم متوسط تا شدید و 3 تا 6 ماه پس از جراحی ورم خفیف تا متوسط را تجربه می کنند. شما می توانید با انجام تمرینات پس از عمل که توسط تیم مراقبت های بهداشتی ارائه می شود تورم را کاهش دهید. بالا بردن پای خود روی بالش در رختخواب برای چند ساعت هر روز بعد از ظهر و استفاده از جوراب های فشاری نیز کمک کننده خواهد بود. کمپرس یخ یا کمپرس سرد برای کاهش تورم و التهاب مفصل زانو و بافت اطراف آن بسیار موثر است. استفاده از کیسه یخ را 3 تا 4 بار در روز و هر بار حدود 20 دقیقه توصیه میشود. اگر هیچ بهبودی مشاهده نکردید یا فکر می کنید استفاده از کیسه یخ برای مدت طولانی تری ممکن است کمک کننده باشد، با فیزیوتراپ یا پزشک خود صحبت کنید.

✳️ داروی ضددرد

مقداری درد بعد از جراحی زانو طبیعی است. این به مرور زمان کاهش می یابد. اکثر افراد تا چند هفته از داروهای مسکن خوراکی استفاده می کنند. اینها شامل داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی با تجویز قوی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن (Advil، Motrin) یا ناپروکسن (Aleve) است.اگر درد شدید ادامه یابد، پزشک ممکن است مسکن‌های قوی‌تری مانند ترامادول یا اکسی کدون تجویز کند.ممکن است برای کمک به کاهش درد موقت و التهاب بعداً به داروهای بدون نسخه (OTC) نیاز داشته باشید. این داروها ممکن است شامل استامینوفن و NSAID ها مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن باشند.

فیزیوتراپ شما ممکن است ماساژ ارائه دهد و تمریناتی را برای کمک به کاهش التهاب تجویز کند. درد احتمالاً طی چند هفته کاهش می یابد.

✳️ فیزیوتراپی

فیزیوتراپیست تمریناتی را برای کمک به تقویت عضلات، افزایش دامنه حرکتی و افزایش جریان خون در اطراف زانو توصیه می کند. این باعث بهبودی می شود و به تخلیه مایع از بافت دردناک کمک می کند. در حالی که ورزش می تواند به درد بعد از عمل کمک کند، مهم است که از اعمال یا موقعیت های خاصی که می تواند باعث آسیب شود اجتناب شود.

✳️ نکات ضروری

به این نکته توجه داشته باشید درد بعد از تعویض مفصل زانو باید رفته رفته بعد از عمل کاهش یابد. امروزه روش‌های بسیار زیادی وجود دارد که می‌تواند باعث کاهش درد شود که از مهم ترین آن ها عبارتند از:

  • بهتر است روزانه پیاده روی در مسافت کم انجام دهد. 
  • بعد از انجام فعالیت‌های ورزشی اعم از پیاده روی باید پاهای خود را به سمت بالا نگه دارید و بر روی محل جراحی از کمپرس سرد استفاده کنید.
  • از داروهای تسکین دهنده درد که پزشک برای شما تجویز کرده است استفاده کنید.
  • از ایجاد  فشار زیاد به مفصل جلوگیری کنید.
  • از کرم‌های موضعی و چسب‌های ضد درد استفاده کنید.
  • از جراحی از چمباتمه زدن، پریدن، پیچ خوردن یا زانو زدن خودداری کنند.
  • روی زمین نشینید حتما باید از مبل و صندلی وتوالت فرنگی استفاده کنید.
چه زمانی باید برای درد بعد از تعویض مفصل زانو به پزشک مراجعه کنید؟

چه زمانی باید برای درد بعد از تعویض مفصل زانو به پزشک مراجعه کنید؟

👈🏻 درد مداوم به طوری که درد با گذشت زمان بهبود نمی یابد، می تواند نشانه شل شدن ایمپلنت باشد.

👈🏻 درد شدید هنگام راه رفتن از پله ها نشان دهنده مشکل کاسه زانو است.

👈🏻 بروز ناگهانی درد که حاکی از شکستگی یا آسیب است.

👈🏻 درد همراه با تورم، قرمزی و تب که نشانه های قوی عفونت هستند.

👈🏻 تغییر شکل کاسه زانو که نشانه مشکل کشکک است.

برای دریافت مشاوره از دکتر محمد علی قاسمی بهترین جراح ارتوپد در شیراز با شماره های 09351501501 ، 07136300700 تماس حاصل نمایید.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

1 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 5 =

Call Now Button