انتخاب برگه
دکتر محمد علی قاسمی / تعویض مفصل زانو / نکات مهم قبل از تعویض مفصل زانو
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

نکات مهم قبل از تعویض مفصل زانو

آرتروپلاستی کامل زانو یا جراحی تعویض مفصل زانو اتفاقی مهم در زندگی هر بیمار است. قابل درک است که بیماران و خانواده های آنها سؤال ها و نگرانی هایی در مورد خود جراحی و روند بهبودی این عمل دارند. ما سعی کرده ایم در مشاوره های پیش از عمل در مطب خود بیماران را از روند جراحی و مراحل درمان و دوران نقاهت و بهبودی پس از عمل آگاه کنیم. همچنین بیماران را قبل از عمل به شرکت در یک کلاس آموزشی در بیمارستان تشویق می کنیم. در ادامه ی این آگاه سازی ها فهرست زیر را از سؤالات رایج و پرتکراری که اغلب قبل، حین و بعد از عمل برای بیماران و خانواده های آنها پیش می آید را همراه با پاسخ پزشکان فراهم کرده ایم که مطالعه ی آن برای شما نیز می تواند بسیار مفید و کاربردی باشد.

لازم به ذکر است آنچه در زیر می آید اطلاعات عمومی است و بیماران باید هر گونه سؤال و نگرانی خود را همیشه با پزشک خود در میان گذاشته و از او مشاوره بگیرند.

سؤالات دوره ی پیش از جراحی

پرسش: درصد موفقیت این جراحی چقدر است؟

پاسخ: ما در عمل، وقتی می توانیم بگوییم جراحی موفقیت آمیز بوده که جواب هر سه سوال زیر «بله» باشد

  1. آیا از انجام عمل جراحی خوشحال هستید؟
  2. آیا این جراحی انتظارات شما را برآورده كرده؟
  3. آیا اگر به عقب برگردید دوباره این جراحی را انجام می دهید؟

به طور تقریبی 97٪ بیماران در یک سال به هر سه سوال پاسخ «بله» داده اند.

پرسش: دوران نقاهت این جراحی چه مدت طول می کشد؟

پاسخ: سرعت بهبودی پس از جراحی در افراد مختلف با هم متفاوت است. اینکه بخواهید شرایط بهبود خود را با دیگر افراد مقایسه کنید کار درست و منطقی ای نیست زیرا شرایط هر فرد در سرعت بهبود او پس از جراحی نقش به سزایی دارد. با این حال، به طور کلی بیماران در بیمارستان از واکر یا چوب زیربغل استفاده می کنند. این وسایل معمولاً برای حفظ تعادل و کمک به تحمل وزن و راحتی بیماران تا حد امکان، کاربرد دارند. تجربه به ما نشان داده که بسته به راحتی، اطمینان و قدرت فردی، برخی بیماران می توانند تنها با استفاده از یک عصا به راحتی راه بروند. همچنین تا جایی که شرایط و قدرت جسمانی بیماری به او اجازه دهد می تواند عصا را نیز خیلی زود کنار بگذارد. به طور معمول بیماران ممکن است ظرف مدت 2 تا 3 هفته توانایی آن را داشته باشند که دیگر از عصا نیز استفاده نکنند. با گذشت 4 تا 6 هفته زمان بسیاری از بیماران برای راه رفتن به هیچگونه وسیله ی کمکی نیاز نخواهند داشت. بسته به شرایط هر فرد، ممکن است تا 6 ماه زمان ببرد که بیمار بتواند توانایی ها و عملکرد معمول خود را به دست بیاورد و رو به بهبود هر چه بیشتر پیشرفت کند تا جایی که شرایط و سلامت جسمانی آنها تا یک سال پس از جراحی به طور کامل احیا شود.

پرسش: آیا پس از عمل به یک مرکز توانبخشی می روم؟

پاسخ: بستگی به شرایط بیمار دارد. بسیاری از افراد پس از جراحی می توانند به خانه بروند؛ با این حال شما می توانید برای به دست آوردن توانایی های خود به یک مرکز توانبخشی رفته و پس از مدتی با خیال راحت به خانه برگردید. در این تصمیم عوامل زیادی در نظر گرفته خواهد شد. این عوامل شامل داشتن بستگان یا دوستانی در خانه برای کمک به شما، داشتن خانه ای که زندگی در آن راحت و ایمن باشد، وضعیت عملکردی شما به تشخیص فیزیوتراپ شما در بیمارستان پس از عمل و ارزیابی کلی تیم پزشکی شما می شود.

پرسش: چه مدت پس از عمل قادر به رانندگی خواهم بود؟

پاسخ: این مورد بسته به شرایط و وضعیت جسمانی هر فرد در بیماران مختلف متفاوت خواهد بود. به طور معمول بیمارانی که تنها با یک عصا می توانند به راحتی حرکت کنند و هیچگونه داروی مسکن یا دارویی که خواب آور باشد مصرف نکنند بسته به شرایط خود می توانند رانندگی کنند. در صورت مصرف هر گونه داروی مسکن یا هر داروی خواب آور دیگری به هیچ وجه رانندگی نکنید. برخی از جراحان تا زمانی که پس از گذشت 4 تا 6 هفته بعد از عمل بیمار را در مطب خود معاینه نکنند، به بیمار اجازه ی رانندگی کردن نمی دهند. حتماً پیش از شروع به رانندگی با پزشک خود در این رابطه مشورت کنید.

جراحی تعویض مفصل زانو

پرسش: چه مدت پس از جراحی می توانم سفر کنم؟

پاسخ: به محض اینکه شرایط خود را مساعد بدانید و احساس راحتی داشته باشید می توانید به سفر بروید. توصیه می کنیم در سفرهای طولانی هر یک ساعت یکبار از جای خود بلند شوید و کمی قدم بزنید. این کار برای پیشگیری از ایجاد لخته ی خون بسیار مهم است. توصیه ما این است که اگر در طول سه ماه اول پس از جراحی خود می خواهید به یک سفر طولانی بروید، از دو روز قبل از حرکت تا دو روز بعد از رسیدن به مقصد هر روز دو بار یک قرص آسپرین مصرف کنید. چنان چه سابقه ی زخم معده یا آلرژی دارید پیش از شروع به مصرف آسپرین در این رابطه با پزشک خود مشورت کنید.

پرسش: چه مدت پس از عمل تعویض مفصل زانو، می توانم به سر کار خود برگردم؟

پاسخ: پاسخ این سوال به نوع کار شما بستگی دارد. اگر شما کار کم تحرک یا پشت میزی داشته باشید، ممکن است ظرف مدت 3 تا 6 هفته بتوانید به سر کار خود برگردید اما اگر کار شما نیاز به فعالیتی بیشتر از این داشته باشد ممکن است تا سه ماه زمان نیاز باشد که بتوانید دوباره به کار خود برگردید. این زمان بندی ها بسته به کار و شرایط هر بیمار متفاوت خواهد بود

پرسش: پس از جراحی مجاز به انجام چه فعالیت هایی هستیم؟

پاسخ: پس از عمل می توانید به بیشتر فعالیت های ساده ای مانند: پیاده روی، باغبانی و غیره برگردید. از بهترین فعالیت هایی که می تواند به تقویت و بهبود حرکتی شما کمک کند می توان به شنا کردن و استفاده از دوچرخه ی ثابت اشاره کرد. دیگر فعالیت هایی که می توانید از انجام آنها لذت ببرید استفاده از برخی دستگاه های بدنسازی مانند دستگاه الپتیکال یا اسکی فضایی و تردمیل می باشد. از انجام فعالیت های پرفشاری مانند دویدن، پریدن، ورزش های مختص زمین بازی مانند فوتبال، تنیس، اسکواش یا راکت بال باید خودداری کنید.

پرسش: جراحی تعویض مفصل زانو چه مدت طول می کشد؟

پاسخ: مدت زمان جراحی برای هر بیمار بسته به شرایطی که دارد و اقداماتی که لازم است انجام شود متفاوت خواهد بود.

پرسش: مصرف چه داروهایی را لازم است قبل از جراحی متوقف کنم؟

پاسخ: مصرف ایبوپروفن و ناپروکسن که تحت نام تجاری آلو (به انگلیسی: Aleve) است باید 7 روز قبل از جراحی متوقف شوند. مصرف آسپرین تنها یک بار در روز، کپسول خوراکی – سلبرکس ( Celebrex) لازم نیست قبل از جراحی متوقف شود.

پرسش: در رابطه با جراحی تعویض مفصل زانو با کمترین میزان تهاجم، توضیح دهید

پاسخ: درست است که برش ها امروزه در جراحی تعویض کامل زانو معمولاً کوچکتر از گذشته هستند. ما متوجه شدیم که بیماران به دلایل زیادی از قبیل داشتن انگیزه، دستاوردهای فیزیوتراپی و پیشرفت های علم در زمینه ی کنترل درد، سریعتر از گذشته بهبود می یابند. جراحی های کمتر تهاجمی نیز به دلیل مزیت های بسیار خوبی که دارند یکی از مهمترین دلایل بهبود سریعتر بیماران پس از جراحی تعویض مفصل زانو می باشند.

پرسش: جراحی با کمک رایانه چه مزیت هایی دارد؟

پاسخ: این روش جراحی یک فناوری در حال توسعه است که می تواند به یک روش بسیار موفق در جراحی تعویض کامل مفصل زانو تبدیل شود.

برای پاسخ به سوالات دیگر خود با ما در بخش دوم همین مقاله همراه باشید.

برچسب ها:

آخرین دیدگاه‌ها

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + دو =

Call Now Button