انتخاب برگه
دکتر محمد علی قاسمی / بیماری ها / لگن / شکستگی استابولوم لگن و درمان آن را بشناسید
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

شکستگی استابولوم لگن و درمان آن را بشناسید

شکستگی استابولوم لگن چیست؟ چگونه درمان می شود؟ طول درمان شکستگی استابولوم چقدر است؟ آیا برای درمان این عارضه جراحی لازم است؟  قبل از هر چیز ابتدا لازم است آناتومی این بخش را بشناسید. اگر می خواهید در ارتباط با این بخش از لگن و درمان آن، طول دوره درمان و دیگر موارد بدانید، پس در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

انواع شکستگی لگن شامل چه مواردی می شود؟

شکستگی لگن ممکن است در قسمت های مختلف لگن ایجاد شود. برخی از این شکستگی ها کم تر از سایر انواع شایع است. به عنوان مثال شکستگی ممکن است در بخش های زیر از لگن (هیپ) ایجاد شود:

 • شکستگی استابولوم
 • شکستگی حلقه لگن
 • شکستگی استخوان ران

در این مقاله قصد داریم به مورد اول اشاره کنیم و شما را از هر آنچه باید در این مورد بدانید، آگاه کنیم.

شکستگی استابولوم لگن

استابولوم لگن چیست؟

استابولوم یک حفره به شکل نیمکره با سطح مفصلی به شکل نعل اسبی معکوس است که حفره کوتیلوئید غیر مفصلی داخلی را احاطه کرده است. استابولوم را می توان به عنوان یک مفصل گوی مانند معرفی کرد. همچنین این قسمت شامل 6 بخش جزئی تر است:

 1. بخش قدامی
 2. ستون خلفی یا ایلیویشیال،
 3. دیواره قدامی
 4. دیواره خلفی
 5. ناحیه سقف استابولوم
 6. دیوار داخلی استابولوم

شل شدن مفصل مصنوعی لگن

تشخیص شکستگی استابولوم لگن

شکستگی در این ناحیه به شدت جدی است و بر روی سیستم حرکتی انسان تاثیر می گذارد. از کجا می توان متوجه این شکستگی شد؟ جواب واضح است. این شکستگی خود به خود ایجاد نمی شود. البته در افراد سالمند به دلیل وجود استخوان های ضعیف تر ممکن است آسیب پذیری افزایش یابد. اما در سایر موارد این شکستگی به دنبال آسیب های جدی تر عارض می شود. بنابراین با توسط جراح هیپ و لگن بررسی و معاینات لازم برای تشخیص صورت بگیرد. برخی از نشانه های آن به شرح زیر است:

 • درد و کبودی در محل استابولوم
 • ناتوانی در چرخش ران و یا درد در هنگام حرکت عضلات ران
 • ناتوانی در چرخش لگن
 • درمان شکستگی استابولوم لگن
 • بی حس شدن اعصاب ناحیه
 • خونریزی لگن در مواردی

در صورت وجود نشانه های فوق هرچه سریع تر باید به فوق تخصص هیپ مراجعه کنید.

✔️ بیشتر بخوانید >> جراحی تعویض مفصل ران

درمان شکستگی استابولوم لگن را بشناسید

راه های درمان ممکن است متفاوت باشد. جراح و متخصص از به روز ترین تکنیک های علم پزشکی برای درمان استفاده می کند. انتخاب نوع درمان به شرایط بیمار بستگی دارد. اکثر شکستگی های استابولوم با جراحی درمان می شوند. از آنجایی که شکستگی های استابولوم به سطح غضروف استخوان آسیب می زند، در این صورت هدف مهم جراحی بازگرداندن سطح صاف و لغزنده لگن است.

شکستگی استابولوم می تواند در بخش های راست و یا چپ بدن رخ دهد.

درمان های قدیمی تر در این زمینه شامل آویزان کردن وزنه سنگین از پا می شود. البته این درمان قدیمی است و ممکن است دیگر دنبال نشود.

ممکن است درمان جراحی برای شکستگی استابولوم لازم نباشد؟

بله شکستگی ثابت باشد و همچنین  استخوان های این بخش  در جای خود قرار داشته باشند، ممکن است جراحی لازم نباشد. با این حال، همچنان به درمان غیر جراحی نیاز است. در این روش ممکن است درمان های متفاوتی از جانب پزشک متخصص پیشنهاد شود. بنابراین انتخاب نوع درمان به انتخاب پزشک بسته به معاینات و پرونده پزشکی وابسته است.

عوارض شکستتگی استابولوم لگن چیست؟

همانطور که در بالا اشاره کردیم، ممکن است این عارضه با در رفتگی ران همراه باشد. همچنین ممکن است عواترض دیگری نظیر آتروز و ساییدگی زانو در پی داشته باشد. چرا که لایه غضروفی در این بخش آسیب دیده و ممکن است درمان ها موجب بهبودی صد در صدی نشوند.

آناتومی استابولوم

سخن آخر

شکستگی استابولوم یکی از انواع شکستگی لگن است که در اثر آسیب های جدی تر مثل تصادفات رانندگی رخ می دهد. همچنین این شکستگی ممکن است در افراد میانسال به دلیل عدم استحکام کافی استخوان ها ایجاد شود. روش های درمان شامل روش های جر احی و روش های غیر جراحی می شود. درد در ناحیه سر استخوان ران و ناتوانی در چرخش پاها به همراه کبودی احتمالی از نشانه های شکستگی در این ناحیه است. در صورت مشاهده این علائم باید به متخصص ارتوپدی و بهتر است به فوق تخصص و جراح هیپ مراجعه کنید. درمان بسته به نوع آسیب ممکن است شامل درمان های جراحی و رمان های غیر جراحی باشد.

پرسش و پاسخ های شکستگی لگن

منبع مقاله : https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/acetabulum

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش + ده =

Call Now Button