انتخاب برگه
دکتر محمد علی قاسمی / مقالات / علائم پارگی رباط صلیبی زانو
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

علائم پارگی رباط صلیبی زانو

آیا علائم پارگی رباط صلیبی زانو را می شناسید؟ رباط صلیبی زانو یکی از رباط‌های اصلی در پا می‌باشد که در چرخش و حفظ ثبات زانو موثر می‌باشد. رباط صلیبی زانو در برابر آسیب‌هایی که حین ورزش و یا ضربه به آن وارد می‌شود بسیار آسیب پذیر می‌باشد و پارگی رباط صلیبی زانو یک آسیب شایع در ورزشکاران می‌باشد. این آسیب به ویژه در ورزش‌هایی که با چرخش پا همراه است مانند فوتبال، بسکتبال و اسکی بیشتر دیده می‌شود. این یکی از شایع ترین آسیب های وارد آمده به زانو است. بنابراین در این مقاله قصد داریم به همه چیز درباره علائم پارگی رباط صلیبی زانو اشاره کنیم.

شایع ترین علائم پارگی رباط صلیبی زانو

رباط صلیبی زانو پس از پارگی به صورت جزئی و یا پارگی کامل نمی‌تواند خود به خود بهبود بیابد و در اکثر موارد نیاز به بازسازی رباط صلیبی زانو دارد. در ادامه علائم شایعی که در هنگام پارگی رباط صلیبی زانو اتفاق می‌افتد را بیان می‌نمائیم. البته لازم به ذکر است علائم پارگی رباط صلیبی زانو برای هر فرد یکسان نیست.

علائم پارگی رباط صلیبی زانو چیست

صدای ترکیدن  یا احساس ترک برداشتن زانو در هنگام وقوع آسیب

اکثر افرادی که دچار پارگی رباط صلیبی زانو می‌شوند بیان می‌کنند که دقیقاً در زمان بروز آسیب صدایی می‌شنوند که مانند ترکیدن یا ترک خوردن می‌باشد. این صدا در واقع به دلیل پاره شدن رباط صلیبی زانو و خارج شدن آن از موقعیت اصلی خود روی می‌دهد. بنابراین اگر در حین ورزش یا حرکت، آسیب یا جراحتی به زانوی شما وارد شد و همزمان با آن صدای ترکیدن را شنیدید باید بدانید که دچار پارگی مفصل زانو شده‌اید، در این صورت باید بدون اینکه زانوی خود را حرکت دهید با اورژانس تماس بگیرید یا اینکه به اولین مرکز درمانی مراجعه نمائید.

درد شدید

مانند هر جراحت و آسیب دیگری با پاره شدن رباط صلیبی زانو درد در ناحیه زانو یکی از اولین و بارزترین علائم آسیب می باشد. شدت درد اغلب بسیار زیاد بوده و فرد قادر به چرخش زانو و یا حرکت آن نمی‌باشد و با کوچکترین حرکت میزان درد افزایش می‌یابد. البته احساس درد در همه علائم پارگی رباط صلیبی زانو مشترک نیست.

ورم

پس از پارگی رباط صلیبی زانو این قسمت از پا به سرعت دچار تورم و التهاب می‌شود، میزان تورم غالباً قابل توجه بوده و لمس ناحیه تورم با درد فراوان همراه می‌باشد.

البته علائم پارگی مینیسک زانو را با رباط صلیبی اشتباه نگیرید.

عدم تعادل زانو

رباط‌ها بافت‌های محکمی و قابل انعطافی از جنس پروتئین هستند که در اتصال استخوان‌ها نقش داشته و مانع از تحرک بیش از حد مفصل‌ها می‌شوند، وقتی رباط صلیبی زانو پاره می‌شود تعادل استخوان‌های متصل به زانو از بین می‌رود و راه رفتن و یا هر حرکت دیگری با دشواری انجام خواهد شد. در مواقعی که رباط صلیبی زانو به طور کامل پاره می‌شود، عدم تعادل زانو بیشتر اتفاق می‌افتد و فرد مجروح قادر به انجام حرکاتی مانند تغییر زاویه پا، چرخش، حرکت و راه رفتن نخواهد بود.

شایع ترین نشانه های پارگی رباط صلیبی زانو را بشناسید

از دست دادن دامنه حرکتی

همان طور که اشاره شد یکی از علائم و نشانه‌های پارگی رباط صلیبی زانو کاهش و یا عدم حرکت در زانو می‌باشد، زمانی که پارگی رباط صلیبی زانو جزئي باشد معمولاً دامنه‌ی حرکتی کاهش می‌یابد، در این هنگام ممکن است فرد مجروح بتواند حرکت کند و راه برود اما قادر به چرخاندن زانو و یا حرکت‌های بیشتر نمی‌باشد، در مواقعی که میزان پارگی شدید باشد و یا مفصل صلیبی به طور کامل پاره شده باشد انجام کوچکترین حرکات در ناحیه زانو با درد فراوان همراه خواهد بود و عملاً حرکت دادن زانوی آسیب دیده غیرممکن می‌باشد.

عدم تحمل وزن

قسمت عمده‌ای از وزن بدن را زانوها تحمل می‌نمایند، به همین دلیل افزایش وزن منجر به فرسایش مفاصل زانو به مرور زمان می‌شود، بنابراین پس از پارگی رباط صلیبی زانو کاملاً طبیعی می‌باشد که ایستادن و هرگونه فشار وزن به سمت زانوی آسیب دیده موجب درد فراوان خواهد شد. در این موارد فرد مجروح بدون عصا و یا کمک یک همراه نمی‌تواند بایستد و یا اینکه قدمی بردارد.

اقدامات ضروری بعد از پارگی رباط صلیبی زانو

  • با توجه به علائمی که ذکر شد بلافاصله پس از اینکه متوجه پارگی مفصل صلیبی زانو شدید زانوی آسیب دیده را کمی بالاتر از سطح بدن قرار دهید، در صورتی که به آتل دسترسی دارید با یک اتل آن را ببندید تا با حرکت بیشتر میزان آسیب را شدیدتر نکنید.
  • جهت کاهش التهاب می‌توانید از کمپرس آب سرد استفاده نمائید.
  • تا زمان مراجعه به اورژانس جهت کاهش درد می‌توانید داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی مانند ایبوپروفن را مصرف نمائيد.
  • درمان رباط صلیبی زانو با توجه به شدت آسیب وارده ممکن است شامل استراحت و مصرف داروهای ضد التهابی و عدم فشار به زانو در هنگام حرکت باشد (بستن آتل یکی از گزینه‌های مناسب می‌باشد)، گاهی مواقع دوره‌های فیزیوتراپی می‌تواند کمک کننده باشد.

سخن اخر

همان طور که پیشتر اشاره کردیم از انجایی که رباط‌ها قادر به ترمیم خود نیستند در اکثر موارد درمان‌های جراحی پیشنهاد می‌شود به ویژه در ورزشکاران و افرادی که فعالیت‌های شدید بدنی دارند رباط آسیب دیده منجر به در معرض خطر قرار گرفتن منیسک‌ها می‌شود و منیسک آسیب دیده به مرور زمان منجر به آرتروز زانو می‌شود بنابراین پس از تشخیص پارگی رباط صلیبی زانو در صورتی که پزشک درمان جراحی را برای شما پیشنهاد کرد بهتر است در اولین فرصت جهت انجام آن اقدام نمائيد. در بالا علائم پارگی سرباط صلیبی زانو را بیان کردیم. در صورت مشاهدهع هر گونه علائم لازم است هر چه سریع تر به متخصص ممراجعه کنید.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − سه =

Call Now Button