انتخاب برگه
دکتر محمد علی قاسمی / مقالات / عمل بازسازی رباط صلیبی زانو
مدت زمان مطالعه ۱۲ دقیقه

عمل بازسازی رباط صلیبی زانو

رباط صلیبی، رباط اصلی زانو است. بازسازی رباط صلیبی، جراحی است که در آن رباط صلیبی پاره شده، تعویض می شود. عمدتا در فعالیت های ورزشی و یا تغییر پوزیشن ناگهانی زانو شاهد آسیب دیدگی این رباط هستیم. در بازسازی رباط صلیبی، رباط پاره شده برداشته می شود و با قسمتی از تاندون از ناحیه دیگری از زانو تعویض خواهد شد. این روش جراحی، سرپایی است و از طریق ایجاد برش های کوچک اطراف مفصل زانو انجام می شود. آیا ممکن است عمل رباط صلیبی زانو ناموفق باشد؟ در رابطه با جراحی های مجدد بازسازی رباط صلیبی زانو چه می دانید؟ اگر می خواهید در ارتباط با عمل رباط صلیبی زانو بیشتر بدانید، پس در ادمه مقاله با ما همراه باشید.

دلایل انجام بازسازی رباط صلیبی

رباط ها، رشته های قوی از بافت هستند که استخوان ها را به هم متصل می کنند. رباط صلیبی قدامی، یکی از دو رباطی است که از وسط زانو عبور می کند،  فمور را به تبیا متصل می کند و به ثابت نگه داشته شدن مفصل زانو کمک خواهد کرد.

زمانی که فشار بیشتری به رباط صلیبی قدامی وارد شود، شاهد بروز آسیب خواهیم بود. مواردی از قبیل:

 • تغییر پوزیشن های ناگهانی
 • پرش از ارتفاع زیاد
 • توقف های ناگهانی
 • وارد آمدن ضربه مستقیم به زانو

یک دوره فیزیوتراپی می تواند به درمان آسیب رباط صلیبی در افرادی که فعالیت بدنی زیادی ندارند، ورزش در حد متعادل انجام می دهند و فشار کمتری به زانو شان وارد می شود، کمک کند.

یکی از مواردی که امکان آسیب به زانوی شما وجود دارد، ورزش است.در هنگام ورزش ممکن است رباط زانوی شما آسیب ببیند و دلایل آن نیز مواردی اسات که در بالا ذکر شد. بنابراین در صورت وارد آمدن آسیب در هنگام جراحی لازم است هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کنید.

دلایل انجام بازسازی رباط صلیبی

آناتومی رباط زانو

برای شناختن بیشتر آناتومی رباط زانو بهتر است با چهار نوع زیر آشنا شوید:

 • رباط صلیبی قدامی (ACL): رباط، واقع در مرکز زانو، که چرخش و حرکت رو به جلو ساق پا (استخوان ساق پا) را کنترل می کند.
 • رباط متقاطع خلفی (PCL): رباطی که در پشت زانو قرار دارد و حرکت رو به عقب ساق پا (استخوان ساق پا) را کنترل می کند.
 • رباط جانبی داخلی (MCL): رباطی که به زانو داخلی ثبات می دهد.
 • رباط جانبی جانبی (LCL): رباطی که به بیرونی زانو ثبات می دهد.

شناسایی انواع آسیب در در رباط صلیبی زانو، باید توسط پزشک متخصص و جراح زانو انجام شود.

انواع آسیب دیدگی راباط زانو

آسیب دیدگی رباط صلیبی زانو انواع مختلفی دارد. بسته به شدت اسیب درمان های لازم تجویز می شود. به عنوان مثال این اسیب دیدگی ها ممکن است جرئی باشد. در این حالت کشیدگی رباط زانو ها خفیف است. زمانی که کشیدگی شدید و به همراه پارگی رخ دهد،آسیب وارده جدی تر است. آسیب های رباط جانبی اغلب شامل رباط جانبی داخلی (MCL) در سمت داخلی زانوی شما و رباط جانبی جانبی (LCL) در سمت بیرونی زانو قرار دارد، می شود. همچنین یکی از جدی ترین انواع آسیب به رباط زانو، ACL است که در ادامه مقاله به آن می پردازیم.

شایع ترین آسیب رباط زانو را بشناسید

ACL یکی از شایع ترین رباط هایی است که آسیب می بیند. ACL اغلب در طی یک حرکت چرخشی ناگهانی کشیده یا پاره می شود. این زمانی است که پاها به یک طرف کاشته می شوند، اما زانوها به سمت دیگر می چرخند. کاهش سرعت هنگام دویدن یا فرود نادرست از پرش می تواند باعث آسیب ACL شود. PCL زانو معمولاً با ضربه مستقیم و ناگهانی زخ می دهد که معمولا به دلایلی مانند آسیب های رانندگی و یا آسیب های ورزش هایی نظیر فوتبال است.

جراحی بازسازی رباط صلیبی برای چه افرادی مناسب است؟

بازسازی رباط صلیبی در مواردی توصیه می شود که:

 • بیمار ورزشکار است و قصد ادامه تمرین دارد
 • بیش از یک رباط و یا منیسک در زانو آسیب دیده باشد
 • آسیب وارده به زانو در حدی باشد که زانو هنگام انجام کارها خم شود
 • بیمار جوان است

مقالات دیگر: جراحی منیسک

آسیب دیدگی رباط زانو چگونه تشخیص داده می شود؟

پس از آنکه زانوی شما دچار آسیب دیدگی شد و یا به آسیب زانوی خود شک کردید، لازم است هرچه سریعتر به متخصص مراجعه کنید تخصص ممکن است با استفاد از روش های زیر به کشف آسیب دبدگی در زانوی شما بپردازد. روش هایی که بهترین متخصصین برای این کار در نظر می گیرند، می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • MRI
 • آرتروسکوپی
 • اشعه ایکس

پس از آن درمان مناسب توسط بهترین جراح زانو در شیراز در نظر گرفته می شود.

عمل رباط صلیبی در شیراز

بازسازی رباط صلیبی با چه خطراتی می تواند همراه باشد؟

بازسازی رباط صلیبی، روش جراحی است و همانند سایر جراحی ها می تواند با عوارضی مانند خونریزی و یا عفونت ناحیه جراحی همراه باشد. برخی دیگر عوارض احتمالی عبارتند از:

 • درد و سفتی زانو
 • کند بودن روند بهبودی
 • عدم موفقیت پیوند (گرافت) بعد از شروع فعالیت های ورزشی

اقدامات و مراقبت هایی لازم قبل از بازسازی رباط صلیبی

معمولا چند هفته قبل از جراحی، فیزیوتراپی برای بیمار در نظر گرفته می شود. هدف از این کار، کاهش درد و تورم، بازیابی دامنه حرکتی زانو و حفظ استحکام مفصل زانو می باشد. افرادی که هنگام انجام جراحی با درد و تورم زانو مراجعه می کنند، بعد از عمل شاهد بازگشت دامنه حرکتی زانو به حالت طبیعی نخواهند بود. بازسازی رباط صلیبی، جراحی سرپایی است و بیمار می تواند همان روز به منزل برگردد. توصیه می شود فردی از دوستان و یا اعضای خانواده، بیمار راهمراهی کنند.

داروها و مواد غذایی لازم برای بازسازی رباط صلیبی

حتما در خصوص مصرف هر گونه دارو و یا مکمل گیاهی، با پزشک صحبت کنید. افرادی که به طور مرتب آسپیرین و یا داروهای رقیق کننده خون مصرف می کنند، باید از چند هفته قبل از جراحی آن ها راقطع کنند، تا احتمال بروز خونریزی حین عمل به حداقل برسد. نکات مربوط به رژیم غذایی و این که چه موادی نباید خورده شوند، در اختیار بیمار قرار خواهد گرفت. بازسازی رباط صلیبی عمدتا تحت بیهوشی عمومی انجام می شود و بیمار هیچ گونه دردی را احساس نخواهد کرد. این روش جراحی، با برش های کوچکی انجام می شود و آرتروسکوپ، ابزار لوله ای شکل به همراه دوربین متصل به آن وارد می شود تا امکان دسترسی به مفصل فراهم گردد.

روند جراحی بازسازی رباط صلیبی

در بازسازی رباط صلیبی، رباط آسیب دیده برداشته می شود و بخشی از تاندون جایگزین خواهد شد. بافت تعویض شده اصطلاحا گرافت نام دارد و از سایر قسمت های زانو و یا از بدن فرد دیگر گرفته می شود. جراح، با ایجاد سوراخ در سوکت استخوان ران و تبیا، محل دقیق گرافت را پیدا می کند و گرافت با استفاده از پیچ و مهره هایی به استخوان متصل می شود. این گرافت به گونه ای است که امکان رشد بافت جدید رباط را فراهم می کند.

دکتر محمد علی قاسمی متخصص جراحی ارتوپدی و فوق تخصص جراحی لگن و مفصل ران و فلوشیپ تعویض مفصل در شیراز، آگاه به دانش روز دنیا،در زمینه جراحی ارتوپد، لگن و زانو آماده ارائه خدمات به شما کاربران گرامی می باشد.

لازم به ذکر است با مراجعه به  اینستاگرام دکترمحمدعلی قاسمی می توانید از مطالب علمی و کاربردی این صفحه آگاهی پیدا کنید.

مراقبت های لازم بعد از بازسازی رباط صلیبی

با از بین رفتن اثرات بیهوشی، اجازه مرخص شدن بیمار از بیمارستان داده می شود. قبل از مرخص شدن، راه رفتن بیمار با عصا و یا واکر بررسی می شود و از بیمار خواسته می شود تا زانوی خود را با آتل ببند تا از بافت گرافت محافظت شود.

نکات و مراقبت های لازم در خصوص کنترل تورم و درد بعد از جراحی، در اختیار بیمار قرار می گیرد. در کل، آن چه که اهیمت دارد این است که بیمار باید:

 • پای خود را بالاتر از سطح قلب نگه دارد
 • جهت کاهش تورم، از کمپرس یخ استفاده کند
 • تا جایی که می تواند در منزل استراحت کند

مصرف داروهای مسکن مانند استامینوفن، ایبوبروفن و ناپروکسن به تسکین درد کمک می کنند. در صورتی که شدت درد زیاد باشد، مسکن های قوی تری تجویز خواهد شد.

توصیه می شود حتما هنگام راه رفتن از عصا و یا واکر استفاده شود تا از فشار وارده به زانو کاسته شود. مدت زمان استفاده از ابزارهای کمکی از سوی پزشک تعیین می شود.

نحوه و زمان تعویض پانسمان و استحمام به بیمار اعلام خواهد شد.

یکی از مهم ترین اقدامات بعد از بازسازی رباط صلیبی، فیزیوتراپی است که به بهبود دامنه حرکتی و استحکام بیشتر مفصل زانو کمک می کند. انجام یک سری تمرینات ورزشی به بیمار آموزش داده می شود که می توان آن ها را در منزل انجام داد، این قبیل تمرینات می توانند به تسریع روند بهبودی کمک کنند.

مقالات دیگر: تعویض مفصل زانو

نتایج جراحی بازسازی رباط صلیبی

میزان موفقیت جراحی بازسازی رباط صلیبی تا حد زیادی به انجام تمرینات فیزیوتراپی بستگی دارد. چند هفته بعد از جراحی، شاهد بهبود دامنه حرکتی زانو خواهید بود. معمولا نه ماه طول می کشد تا روند ترمیم و بهبودی به طور کامل طی شود. بعد از گذشت هشت تا دوازده ماه از جراحی، بیمار می تواند در فعالیت های ورزشی شرکت کند.

درمان هشای غیر جراحی ترمیم رباط صلیبی زانو

اگر آسیب دیدگی زانوی شما به حدی باشد که پزشک تشخیص دهد باید از روش های غیرجراحی استفاده کنید، ممکن است روش های زیر برای درمان پیشنهاد شود:

 • درمان با پی آر پی
 • تمرین های فیزیوتراپی برای حفظ تعادل

همچنین درمان های فوق ممکن است به صورت درمان های کمکی به همراه جراحی رباط صلیبی زانو استفاده شود. همچنین ممکن است ممنوعیت هایی در ورزش برای افراد تجویز شود که در صورت عدم رعایت، آسیب های جبران ناپذیری بر جای خواهد گذاشت.

چگونه متوجه آسیب دیدگی رباط صلیبی زانو شویم؟

چه زمانی باید به آسیب دیدگی رباط زانوی خود شک کنید؟ گاهی قبل از مراجعه به متخصص دوست دارید بدانید که آیا رباط زانوی شما آسیب دیده است یا خیر؟ پس لاطم است به علائم توجه کنید. آیا شما علائمی مشابه علائم زیر دارید؟

 • درد، اغلب ناگهانی و شدید در ناحیه زانو
 • صدای بلند زانو
 • ضربه ناگهانی پس از آسیب دیدگی
 • وجود تورم در 24 ساعت اول پس از آسیب
 • احساس شلی در مفصل
 • ناتوانی در حرکت وزن و تکیه روی بخش های خاصی از پا در اطراف زانو

اگر علائم فوق را دارید لازم است هرچه سریع تر به متخصص مراجعه کرده تا پس از معاینات دقیق و انجام آزمایشات لازم، درمان مناسب را دریافت کنید. ممکن است پس از آن متوجه شوید آسیب از این ناحیه نبوده و در این صورت درمان های مرتبط با اسیب شما دنبال می شود.

سوالات متداول در ارتبط با پارگی رباط زانو

نتیجه گیری

رباط صلیبی قدامی که رباط اصلی زانو است، می تواند در اثر وارد آمدن ضربه مستقیم به زانو دچار آسیب و پارگی شود. این رباط، نقش اصلی در حفظ استحکام مفصل زانو به خصوص هنگام انجام کارها و فعالیت ها را بر عهده دارد. در صورتی که این آسیب محدودیت های حرکتی را برای بیمار ایجاد کند، جراحی بازسازی رباط صلیبی از سوی فوق تخصص ارتوپد در تهران تجویز خواهد شد. هدف از انجام این روش جراحی، بازگشت استحکام و دامنه حرکتی مفصل زانو به حالت طبیعی و اولیه می باشد. آن چه که اهمیت دارد این است که بیمار باید بعد از جراحی، نکات گفته شده از سوی پزشک را رعایت کند تا بهترین نتایج در کوتاه ترین زمان ممکن حاصل گردد.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − دو =

Call Now Button