انتخاب برگه
دکتر محمد علی قاسمی / بیماری ها / علت انواع پارگی منیسک زانو
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

علت انواع پارگی منیسک زانو

منیسک سالم به عنوان ضربه گیر عمل می کند و سطح صافی را برای سر خوردن زانو فراهم می کند.پارگی در منیسک از چرخش زانوی شما جلوگیری می کند و باعث درد و قفل شدن آن می شود. آسیب به منیسک، به ویژه در بین ورزشکاران شایع است. شاید در ابتدا سوالات متداولی برای شما مطرح شده باشد که منیسک چیست و چه کاری انجام می دهد؟علت پارگی منیسک زانو چیست؟ علائم آن چیست؟ برای پاسخ به این سوالات در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

منیسک زانو چیست؟

منیسک ساختاری در مفصل زانو است که فضای بین استخوان ران و درشت نی (استخوان ساق پا) را می پوشاند. در هر زانو دو منیسک وجود دارد ، یکی در داخل (منیسک داخلی) و دیگری در خارج (منیسک جانبی). هر کدام، از فیبرو غضروف قوی ساخته شده اند و به شکل هلال یا حرف “C” هستند. این منیسک ها شبیه مکنده هایی هستند که با دقت به شکل سطوح مفصلی استخوان ران و درشت نی قالب گیری می شوند. بدون شک پارگی مینیسک زانو مواردی را تحت تاثیر قرار می دهد.

منیسک زانو چیست

منیسک چه کاری انجام می دهد؟

شکل و اندازه مینیسک به آن اجازه می دهد تا چندین عملکرد را انجام دهد. هنگامی که می ایستید، وزن شما به طور مساوی از طریق پاها تحمل می شود. فشاری که این وزن بر روی زانو وارد می کند در حین راه رفتن، دویدن و پریدن  بیشتر می شود. منیسک زانو به عنوان بالشتک عمل می کند تا استخوان های مفصل زانو را از ساییده شدن بر روی یکدیگر و ایجاد آسیب جلوگیری کند.

همچنین بار وزن شما را به طور مساوی در سراسر مفصل زانو منتقل می کند. این تقسیم بار به جلوگیری از آسیب دیدگی زانو کمک می کند و برای عملکرد و سلامت زانو بسیار مهم است. آسیب به منیسک می تواند بر توانایی زانو برای عملکرد طبیعی تأثیر بگذارد. شایع ترین نوع آسیب در این زمینه پارگی مینیسک زانو است.

علت پارگی منیسک زانو چیست؟

اگر میخواهید علت اصلی پارگی منیسک زانو را بشناسید، ابتدا لازم است انواع آن را بشناسید. دو نوع اصلی پارگی منیسک وجود دارد.

پارگی ضربه ای منیسک

اغلب زمانی اتفاق می افتد که یک ورزشکار به سرعت بدن خود را بچرخاند، در حالی که پا در جای خود روی زمین قرار دارد، روی زانو بچرخد.

پارگی دژنراتیو منیسک

در اثر سایش در طول زمان ایجاد می شود و معمولا افراد مسن را تحت تاثیر قرار می دهد.

اشک ضربه ای

پارگی‌های ضربه‌ای در منیسک معمولاً در حین چرخش شدید زانو اتفاق می‌افتد و در بین بازیکنان ورزش‌هایی مانند فوتبال، بسکتبال و فوتبال رایج است، اما این پارگی‌ها می‌توانند در طول هر فعالیتی که شامل چرخش زانو باشد رخ دهد.

در موارد کمتر، زانو زدن مکرر یا بلند شدن از حالت چمباتمه زدن هنگام بلند کردن می تواند منجر به پارگی شود.

اشک دژنراتیو (آتروماتیک)

پارگی‌های دژنراتیو یا آتروماتیک معمولاً در جمعیت‌های مسن‌تر و در اثر زیست‌شناسی و انحطاط و تخریب ساختار منیسک ایجاد می‌شوند. افراد مبتلا به پارگی دژنراتیو ممکن است زانوی خود را پیچانده و پارگی را تسریع کرده باشند. با این حال، الگوی پارگی در یک پارگی دژنراتیو بسیار متفاوت از یک پارگی تروماتیک است. این مهم است زیرا درمان پارگی دژنراتیو ممکن است بسیار متفاوت از درمان پارگی تروماتیک باشد.

علائم پارگی مینیسک چیست؟

علامت اصلی پارگی منیسک زانو درد در مفصل زانو است. احساس قفل شدن یا گرفتگی نیز ممکن است در زانو احساس شود و اغلب ملتهب می شود. همچنین ممکن است احساس ضعف در ساق پا و احساس خمیدگی زانو یا جابه‌جایی وجود داشته باشد. این به این دلیل است که بافت جابجا شده و تکه تکه شده از منیسک پاره شده و تورم در زانو می تواند بر عضلات ران که از عملکرد زانو پشتیبانی می کنند تأثیر بگذارد. درد معمولاً در زانو بالای منیسک هنگام تحمل وزن روی زانوی آسیب‌دیده و یا هنگام چرخش ، و در مواردی مانند هنگام سوار و خارج شدن از ماشین احساس می‌شود. بالا یا پایین رفتن از پله ها ممکن است برای شما دردناک باشد و همچنین ممکن است باعث افزایش تورم در زانو شود.

انواع پارگی منیسک زانو

پارگی منیسک چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک شما در مورد علائم و شرایط آسیب شما می پرسد و یک معاینه فیزیکی انجام می دهد.

مطالعات تصویربرداری رادیولوژیک برای تأیید تشخیص دستور داده می‌شود: اشعه ایکس به رد شکستگی یا سایر آسیب‌های استخوانی به عنوان علت درد کمک می‌کند و مطالعات تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) با وضوح بالا به آشکار کردن نوع و محل پارگی کمک می‌کند.

اگر مشکوک به پارگی مینیسک هستید، مهم است که توسط یک جراح ارتوپد  معاینه شوید.

آیا پارگی مینیسک به خودی خود بهبود می یابد؟

منیسک منبع خون محدودی دارد و بنابراین توانایی محدودی برای بهبود خود به خود دارد. فقط یک سوم بیرونی منیسک حاوی رگ های خونی است (منطقه قرمز) که برای بهبودی لازم است. دو سوم داخلی منیسک بدون عروق است (به این معنی که خون وجود ندارد) و همچنین به عنوان “منطقه سفید” شناخته می شود.

بیشتر پارگی‌های منیسک که ناحیه سفید را تحت تأثیر قرار می‌دهند به خودی خود بهبود نمی‌یابند.

آیا هنوز می توانید با منیسک پاره شده راه بروید؟

  • پیاده روی ساده و سایر فعالیت هایی که نیازی به چرخش، تغییر جهت سریع ندارند، معمولاً پس از پارگی مینیسک به خوبی تحمل می شوند.
  • سرعت پیشرفت به طور کلی تدریجی و بسیار متغیر است.
  • اگر پارگی بدتر شود، به طور کلی علائم مرتبط با افزایش درد وجود خواهد داشت.

اگر منیسک پاره شده را بدون درمان رها کنید چه اتفاقی می افتد؟ پارگی های درمان نشده می توانند پیشرفت کرده و با گذشت زمان بدتر شوند.از دست دادن پیشرونده منیسک می تواند خطر ابتلا به آرتریت دژنراتیو زانو را افزایش دهد.بنابراین مهم است که تشخیص داده شود و به موقع درمان شود.

بهترین متخصص ارتوپد در شیراز

دکتر محمد علی قاسمی، متخصص جراحی استخوان و مفاصل، جراح هیپ و لگن و تعویض مفصل هستند. ایشان بورد تخصصی ارتوپدی خود را از دانشگاه علوم پزشکی شیراز و فوق تخصص جراحی لگن و تعویض مفصل خود را از دانشگاه علوم پزشکی تهران و زوریخ سویس اخذ نموده اند. دکتر قاسمی دوره های فلوشیپ ارتروپلاستی و ارتروسکوپی هیپ را در در دانشگاه Gratz اتریش، هامبورگ المان، و دانشگاه زوریخ سویس گذرانیده اند. ایشان فلوشیپ درمان های نگهدارنده هیپ خود را تحت نظر پروفسور گانز، از معروفترین جراحان ارتوپدی دنیا در سویس گذرانیده اند. دکتر محمد علی قاسمی عضو انجمن جراحان زانو و لگن امریکا، انجمن جراحان ارتوپدی امریکا و انجمن هیپ اروپا و انجمن جراحان مفصل ران ایران هستند.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 2 =

Call Now Button