انتخاب برگه
دکتر محمد علی قاسمی / بیماری ها / لگن / عمل کوردکامپرشن در درمان سیاه شدن سر استخوان ران
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

عمل کوردکامپرشن در درمان سیاه شدن سر استخوان ران

عمل کوردکامپرشن در درمان سیاه شدن سر استخوان ران

سیاه شدن سر استخوان که با عنوان استئونکروز نیز شناخته می شود، از جمله شرایطی است که زمانی اتفاق می افتد که خونرسانی به میزان کافی به استخوان صورت نمی گیرد. از آن جایی که استخوان، بافت زنده ای است و به خون نیاز دارد، هر گونه اختلال در روند خونرسانی می تواند منجر به مرگ استخوان شود.
در صورتی که جلوی این روند گرفته نشود، شاهد از بین رفتن و فروپاشی استخوان خواهیم بود.

علائم و نشانه های سیاه شدن سر استخوان ران

در مراحل اولیه، سیاه شدن با علامت و نشانه ای همراه نخواهد بود. با این حال، با پیشرفت بیماری، این اختلال می تواند با درد همراه باشد. در ابتدا ممکن است دردی به هنگام وارد کردن فشار به استخوان درگیر احساس شود.
اگر بیماری پیشرفت کند و استخوان و بافت اطراف نیز درگیر شود، میزان درد به حدی می رسد که می تواند توانایی انجام کارها را مختل کند. مدت زمان بروز اولین علائم تا زمان از بین رفتن استخوان، چند ماه تا چند سال طول خواهد کشید.

عمل کوردکامپرشن در درمان سیاه شدن سر استخوان ران

چگونه سیاه شدن استخوان، بر روی مفصل ران تاثیر می گذارد؟

مصرف طولانی مدت کورتون و یا مصرف بیش از حد مشروبات الکلی، دو عامل مهم در بروز سیاه شدن سر استخوان ران هستند که منجر به کاهش خونرسانی به سر استخوان ران می شوند. درد ران اولین علامتی است که ظاهر می شود و به مرور شدت می گیرد.
این درد می تواند در ران، کشاله ران و لگن نیز احساس شود. به مرور زمان، قسمت سر استخوان فمور دچار ساییدگی می شود. با پیشرفت این آسیب، احتمال بروز آرتروز زانو نیز افزایش خواهد یافت.

دکتر محمد علی قاسمی متخصص جراحی ارتوپدی و فوق تخصص جراحی لگن و مفصل ران و فلوشیپ تعویض مفصل در شیراز، آگاه به دانش روز دنیا،در زمینه جراحی ارتوپد، لگن و زانو آماده ارائه خدمات به شما کاربران گرامی می باشد.

لازم به ذکر است با مراجعه به  اینستاگرام دکترمحمدعلی قاسمی می توانید از مطالب علمی و کاربردی این صفحه آگاهی پیدا کنید.

درمان سیاه شدن سر استخوان ران

در صورتی که سر استخوان فمور از بین نرفته باشد، جراحی با هدف افزایش خونرسانی به سر استخوان فمور انجام خواهد شد. از جمله روش های جراحی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– جراحی دکامپرشن

ساده ترین روش جراحی که با ایجاد یک یا چند حفره در گردن و سر استخوان فمور و دسترسی به نواحی که کمبود خونرسانی دارند، همراه می باشد. این روش جراحی، با دو هدف انجام می شود: 1. ایجاد کانالی برای رگ های خونی جدید به منظور تسریع خونرسانی به نواحی که کمبود خونرسانی دارند. 2. تسکین فشار داخل استخوان سر فمور. تسکین فشار می تواند به تسکین درد در بیماران مبتلا به استئونکروز ران کمک کند.
جراحی دکامپرشن عمدتا با استفاده از گرافت های استخوان به همراه و یا بدون فاکتورهای رشد همراه است، روندی که به گونه ای طراحی شده است که به تحریک رشد استخوان در ناحیه مشکل دار کمک می کند. استخوان اهدایی، از نواحی مانند لگن و یا اندام های تحتانی گرفته می شود.
جراحی دکامپرشن به همراه و یا بدون گرافت استخوان، از طریق برش بسیار کوچک داخل ران انجام می شود. در این روش، از فلوروسکوپ استفاده می شود، نوعی اشعه ایکس که تصاویر گرفته شده از استخوان را بر روی صفحه نمایش نشان می دهد.
دکامپرشن، جراحی سرپایی است و بیمار همان روز می تواند به منزل برگردد.

– گرافت استخوان فیبولا

روش پیچیده تری که خونرسانی به سر استخوان فمور را افزایش می دهد و در واقع، نوعی پیوند بافت می باشد. گرافت از فیبولا (استخوان نازکی که به استخوان تیبیا می رسد) گرفته می شود. گرافت به گونه ای است که خود به تنهایی خونرسانی دارد، چرا که نقش حمایتی برای سر فمور را به همراه دارد.
جراح، بخش کوچکی از استخوان درقسمت انتهایی پا (فیبولا) را به همراه رگ های خونی بر می دارد. سپس، حفره ای از طریق یک سمت فمور و به سمت سر استخوان فمور زده خواهد شد. رگ های خونی از فیبولا به یکی از رگ های خونی اطراف ران متصل می شود. این کار، خونرسانی بیشتر به گرافت استخوان و سر استخوان فمور را فراهم خواهد کرد.
این روش با دو هدف انجام می شود: 1. خونرسانی بیشتر به سر استخوان فمور از طریق گرافت استخوان. 2. گرافت استخوان فیبولا، قوی است و مانع فروپاشی سر فمور می شود. این روند جراحی سرپایی نیست و معمولا نیاز است بیمار چند روز در بیمارستان بستری بماند.

– استئوتومی روتیشنال

در مواردی که کمتر از یک سوم سطح استخوان فمور درگیر شده باشد، استئوتومی روتیشنال می تواند با موفقیت بسیاری همراه باشد. این روند، شامل ایجاد برشی از طریق استخوان و چرخش سر استخوان فمور می باشد، که در نهایت، فشار از روی استخوان نکروزه برداشته خواهد شد.
Source: https://www.arlingtonortho.com/conditions/hip/hip-avascular-necrosis/
Source: https://www.concordortho.com/patient-resources/patient-education/topic/398ba8c2f7e7ebd2a5008a54fb2f06de

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره ویژگی ها و معیارات بهترین فوق تخصص ارتوپد در شیراز می توانید با کلیک بر روی لینک مربوطه اطلاعات خویش را در این زمبنه افزایش دهید.

با تشکر از حسن توجه شما عزیزان، مدیریت سایت: دکترمحمد علی قاسمی، متخصص جراحى ارتوپد و فوق تخصص جراحی لگن و مفصل ران و فلوشیپ تعویض مفصل از سویس.

برچسب ها:

آخرین دیدگاه‌ها

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − 1 =

Call Now Button