انتخاب برگه
دکتر محمد علی قاسمی / بیماری ها / تمرینات تعویض مفصل ران قدامی
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

تمرینات تعویض مفصل ران قدامی

پس از جراحی تعویض مفصل ران قدامی، توصیه می شود بیمار یک روتین روزانه ی ورزشی را شروع کند تا علاوه بر کمک به بهبود سریعتر، بتواند در طولانی مدت عضلات ران خود را تقویت کند. تقویت عضلات ران می تواند به بیمار این کمک را بکند که عملکرد مفصل جدید خود را نیز در بهترین حالت نگه دارد.  در ادامه ورزش های تعویض مفصل ران قدامی برای شما آورده ایم که با انجام آنها می توانید به نتیجه ی بسیار مطلوبتری برسید.

پیاده روی

اکثر افراد دوران نقاهت خود را پس از جراحی با چندین بار پیاده روی کوتاه در هر روز آغاز می کنند. در اوایل دوران نقاهت بیمار به واکر یا عصا نیاز دارد و پس از مدتی تنها به یک عصا در دست مقابل لگن آسیب دیده ی خود نیاز دارد تا بتواند راه برود. با گذشت زمان بیمار می تواند مسافت های طولانی تری را طی کند و راه رفتن با سرعت طبیعی خود را به دست آورد.

هدف اکثر بیماران این است که در 2 ماه اول، بعد از عمل بتوانند به طور عادی و بدون کمک راه بروند، اما برخی از بیماران امکان دارد که خیلی زودتر از دو ماه هم بتوانند به این هدف برسند. بیمار می تواند این پیاده روی کردن را به عنوان بخشی از ورزش روزانه ی خود همچنان ادامه دهد.

شنا کردن و یا ایروبیک آبی

شنا و ایروبیک در آب، پس از بهبودی زخم جراحی و یا زمانی که پزشک به شما توصیه کند (معمولاً حدود 2 هفته پس از جراحی) می تواند انجام شود. در ابتدا، افراد باید از انجام حرکت کرال سینه خودداری کنند زیرا حرکت کرال سینه می تواند بدون اینکه بیمار دردی احساس کند، باعث افزایش فشار بر مفصل جدید ران شود. شنا و ایروبیک در آب تمرینات کم فشاری هستند که می توانند سلامت قلب و عروق را بهبود بخشیده و به تقویت عضلات بدن کمک کنند.

اسکوات کم عمق

این تمرین ماهیچه های ران و گلوتئال که از مفصل ران حمایت می کنند را تقویت می کند.

 1. پشت یک صندلی، یک واکر یا یک میز پیشخوان را بگیرید
 2. پاها را در راستای ران خود قرار و انگشت های پا کاملاً رو به جلو باشند
 3. در یک حرکت آهسته و کنترل شده، در ناحیه زانو و باسن خم شوید. در هنگام خم شدن نباید آنقدر پایین بیایید که تعادل خود را از دست بدهید یا صاف کردن پاها و بلند شدن مجدد برایتان بسیار دشوار باشد
 4. بعد از یک مکث خیلی کوتاه به حالت ایستاده بازگردید

سعی کنید یک ست 10 تا 15 تایی از این حرکت را انجام دهید. به مرور و با افزایش قدرت بدنی تان می توانید ست های بیشتری را نیز اضافه کنید.

لیفت پاشنه و انگشتان پا

این تمرین به فعال شدن ماهیچه های پا و بهبود تعادل شما کمک می کند و یکی از بهترین تمرینات تعویض مفصل ران قدامی است.

 1. صاف بایستید و پشت یک صندلی، یک واکر یا یک میز پیشخوان را بگیرید
 2. در حالی که انگشتان پاهایتان مستقیما رو به جلو هستند، هر دو پاشنه ی پا را از زمین بلند کرده و وزن خود را روی پنجه ی پاها بیندازید
 3. کف پاها را زمین بگذارید و در همین حین وزن خود را روی پاشنه هایتان بیندازید. لازم نیست خیلی به عقب برگردید، سعی کنید تعادل خود را به خوبی حفظ کنید
 4. به حالت ایستاده بازگردید

یک ست 10 تا 15 تایی از این حرکت را انجام دهید. این حرکت را نیز با افزایش قدرت بدنی تان، می توانید در تعداد ست های بیشتری انجام دهید.

دوچرخه ثابت

استفاده از یک دوچرخه ی ثابت

دوچرخه سواری می تواند قدرت عضلات پا و ران را افزایش داده و دامنه حرکتی مفصل ران را نیز بیشتر کند. دوچرخه سواری با استفاده دوچرخه ثابت، خطر افتادن و سقوط و در نتیجه وارد شدن آسیب به لگن جدید را از بین می برد. در هنگام تمرین با دوچرخه ی ثابت، با تنظیم صندلی دوچرخه در ارتفاعی بالاتر از حد معمول می توان از خم شدن ناراحت کننده و بیش از حد ران جلوگیری کرد. (افرادی که از دوچرخه درازکش استفاده می کند نیز می توانند صندلی را بیشتر از حالت عادی عقب قرار دهند.)

حرکت سر ثابت ران (برای عضلات دور کننده ی ران)

یکی دیگر از ورزش های تعویض مفصل ران قدامی، حرکت سر ثابت ران است که این تمرین باعث تقویت عضلات موسوم به ابداکتور مفصل ران شما می شود. این ماهیچه ها در قسمت بیرونی لگن قرار دارند و در هنگام راه رفتن یا ایجاد تعادل روی یک پا، به تثبیت لگن کمک می کنند.

 1. در حالتی که انگشتان پاهایتان کاملاً رو به جلو هستند، رو به دیوار، صندلی و یا پشت یک میز بایستید
 2. برای ایجاد تعادل، دست ها را روی دیوار، صندلی یا میز بگذارید
 3. یک پای خود را محکم روی زمین بگذارید، پای دیگر را به طرف پهلوی خود بالا بیاورید. باید کاملاً صاف بایستید و بدن خود را به طرف مقابل متمایل نکنید
 4. سپس دوباره پای خود را روی زمین قرار دهید

این کار را با هر دو پای خود، 15 بار انجام دهید. پس از اینکه قدرت بدنی تان بیشتر شد و کمی بهبود یافتید این حرکت را در ست های بیشتری نیز می توانید انجام دهید.

تمرینات تعویض مفصل ران

سخن آخر؛

پزشکان توصیه می کنند این تمرینات و دیگر تمرینات کمکی و تقویتی را که پزشکتان به شما توصیه کرده را نه تنها برای مدتی کوتاه انجام دهید، بلکه سعی کنید آنها را به عنوان بخشی از ورزش های هر روزه ی خود به طور مرتب انجام دهید و به یک عادت همیشگی در زندگی تان تبدیل کنید. ورزش منظم برای حفظ قدرت لگن و همچنین سلامت کلی بدن امری ضروری است.

برچسب ها:

آخرین دیدگاه‌ها

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + دو =

Call Now Button