انتخاب برگه
دکتر محمد علی قاسمی / بیماری ها / ران / پارگی لابروم در مفصل ران
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

پارگی لابروم در مفصل ران

پارگی لابروم ران، آسیب شایعی است که با درد ران و کشاله ران و هم چنین علائمی مانند قفل شدن ران همراه است، که البته بستگی به شدت و ناحیه پارگی دارد. پارگی لابروم اغلب نتیجه وارد آمدن فشارهای مکرر به ران حین انجام فعالیت های ورزشی و یا تروما می باشد.
در این مقاله قصد داریم به علت پارگی لابروم، علائم و روش های درمان بپردازیم.

پارگی لابروم لگن چیست؟

پارگی لابروم لگن نوعی آسیب به لابروم لگن است. این ساختار غضروفی سخت و هلالی شکل، لبه حفره لگن (به نام استابولوم) را که در استخوان لگن قرار دارد، می‌پوشاند. که به نام لابروم استابولوم نیز شناخته می شود، نباید با لابروم شانه، که ساختاری مشابه به نام لابروم گلنوئید است، اشتباه گرفت. مفصل ران یک مفصل گوی و کاسه ای است که در آن سر استخوان ران  یک “توپ” را تشکیل می دهد که وارد یک “سوکت” به نام استابولوم می شود که در لگن قرار دارد. توپ و سوکت هر کدام با غضروف مفصلی صاف پوشیده شده اند. لابروم یک قطعه اضافی و تخصصی از غضروف است که در امتداد لبه سوکت قرار دارد تا یک مهر و موم مکش و ثبات مفصل ران را فراهم کند، شوک را جذب کرده و فشار را در حین حرکت باسن توزیع کند.

شکستگی استابولوم لگن

انواع پارگی لابروم لگن را بشناسید

 • پارگی لابروم قدامی، که در قسمت جلوی ران واقع شده است و بیشتر شایع است. وارد آمدن فشار به مفصل و کاهش خونرسانی به مفصل ران، از جمله عوامل موثر در پارگی لابروم قدامی می باشند.
 • پارگی لابروم خلفی، که در پشت ران واقع شده است و شیوع کمتری دارد. این نوع پارگی با حرکاتی که فشار بیشتری به قسمت پشت ران وارد می کنند، در ارتباط می باشد.
جراحی لابروم لگن

این اختلال به چه دلیل ایجاد می‌شود؟

لابروم لگن ممکن است به دلایل مختلف پاره شود یا حتی از حفره استابولوم جدا شود.

پارگی لابروم می تواند ناشی از موارد زیر باشد:

 • حرکات تکراری در طول زمان که منجر به “ساییدگی و پارگی” می شود.
 • یک آسیب تروماتیک به ویژه در ورزشکارانی که خم شدن مکرر ران و ضربه ناگهانی روی باسن انجام می دهند، مانند دوندگان، بازیکنان هاکی، بازیکنان فوتبال و فوتبالیست ها شایع است.
 • افراد مبتلا به سایر بیماری های مفصل ران می توانند به ویژه در برابر پارگی لبال حساس باشند.

این شامل:

 • گیرافتادگی لگن (همچنین به عنوان گیرافتادگی فمورو استابولوم شناخته می شود)، وضعیتی که در آن تماس غیرطبیعی بین توپ و حفره مفصل ران به دلیل تغییر شکل سر استخوان ران یا استابولوم وجود دارد.
 • استئوآرتریت مفصل ران، تخریب غضروف، که می‌تواند منجر به تماس استخوانی خشن با استخوان لگن شود.
پارگی لابروم در مفصل ران

علائم پارگی لابروم

میزان و شدت علائم به ناحیه پارگی و شدت آسیب بستگی دارد. علائم عبارتند از:

درد ران. درد عمیق و ادامه دار که در زمان استراحت احساس و با انجام فعالیت هایی مانند راه رفتن و یا دویدن، شدت می گیرد.

قفل شدن ران. گاهی ممکن است در طول حرکت، سر استخوان فمور داخل سوکت گیر کند و باعث کاهش دامنه حرکتی شود.

به این منظور می توانید به دکتر محمد علی قاسمی مراجعه کنید.

درد ران و دیگر علائم پارگی لابروم ران

بسیاری از افراد با پارگی لابروم ران، متوجه بروز علائم در قسمت جلوی ران و یا داخل کشاله ران می شوند. این علائم به مرور و طی چند ماه تا چند سال، ظاهر خواهند شد.

شیوع ناگهانی علائم عمدتا در افرادی دیده می شود که همواره در ورزش هایی مانند دویدن فعالیت می کنند.

شروع ناگهانی علائم با یک ترومای حاد، تحریک خواهد شد.

پارگی لابروم لگن چه حسی دارد؟

علائم پارگی لابروم لگن می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • درد عمیق کشاله ران یا درد در باسن در سمت لگن آسیب دیده
 • احساس یا صدای کلیک یا قفل شدن زمانی که لگن شما در حرکت است
 • درد لگن، به خصوص زمانی که در جهت های خاصی می چرخد
 • سفتی هنگام حرکت باسن

افراد درگیر پارگی لابروم ران، معمولا با درد و ناراحتی روبرو می شوند که انجام فعالیت های روزانه را برای شان سخت می کند. پارگی لابروم می تواند منجر به بروز موارد زیر شود:

 • مشکلاتی در انجام فعالیت های ورزشی
 • مشکل در بالا و پایین کردن پله ها به دلیل ضعیف شدن مفصل
 • ناتوانی در راه رفتن برای مدت زمان طولانی
 • احساس درد بعد از نیم ساعت نشستن
 • احساس ناراحتی هنگام ایستادن
 • لنگیدن هنگام راه رفتن
درمان پارگی لابروم لگن

علت و عوامل موثر در پارگی لابروم ران

برخی عواملی که احتمال بروز پارگی لابروم ران را افزایش می دهند، عبارتند از:

 • جنسیت. تحقیقات نشان می دهند این اختلال در خانم ها بیشتر شایع می باشد.
 • گیر کردن مفصل ران. این اختلال زمانی اتفاق می افتد که استخوان در ناحیه سر و یا سوکت رشد بیش از حدی دارد و اصطکاکی ما بین استخوان ها ایجاد خواهد شد که نتیجه آن درد و کاهش دامنه حرکتی می باشد.
 • دیسپلازی ران. اختلال ارثی که سوکت قادر به پشتیبانی از سر استخوان فمور نیست. به مرور زمان، فشار و استرس بیشتری به مفصل وارد می شود که نتیجه آن پارگی لابروم می تواند باشد.
 • ترومای جزئی به ران. تروماهای جزئی می توانند اثرات خود را به مرور زمان نشان دهند.
 • تروما. پارگی لابروم می تواند نتیجه تصادف، زمین خوردن و یا آسیب های مزمن در ورزش های تماسی مانند فوتبال باشد.

تشخیص پارگی لابروم لگن

تشخیص پارگی لابروم تا حدی به دلیل وجود عضلات و ساختارهای دیگر در نزدیکی مفصل ران دشوار است.آنها اغلب به‌عنوان سویه‌های رایج کشاله ران اشتباه تشخیص داده می‌شوند و غیرمعمول نیست که این تشخیص برای ماه‌ها پس از پاره شدن لابروم نادیده گرفته شود. یک پزشک یا متخصص ارتوپد یک معاینه فیزیکی انجام می دهد و علائم شما را بررسی می کند. اگر پزشک شما فکر کند که ممکن است لابروم پاره شده باشد، تصویربرداری از لگن شما را تجویز می کند. این ممکن است شامل عکسبرداری با اشعه ایکس باشد، اما MRI از مفصل ران بهترین راه برای تایید تشخیص است.

درمان پارگی لابروم ران

برخی از افرادی که پارگی لابروم دارند هیچ علامتی ندارند و نیازی به درمان خاصی ندارند.

با این حال، اگر درد مداوم ناشی از پارگی لابروم دارید، ممکن است با فیزیوتراپی تسکین کافی داشته باشید.

از داروهای ضد التهابی مانند NSAID ها (ایبوپروفن، ناپروکسن) می توان برای کاهش التهاب اطراف لابروم و تسکین درد استفاده کرد.

درمان غیر جراحی

 • استراحت. محدود کردن انجام برخی حرکات، تا از شدت درد و ناراحتی کاسته شود.
 • مصرف داروهای ضد التهابی و غیر استروئیدی. مانند آسپیرین و ایبوبروفن به تسکین التهاب و درد در ناحیه ران کمک می کنند.
 • تزریق. تزریق بی حسی کننده به ناحیه درگیر می تواند کمک کننده باشد، به خصوص اگر علی رغم رعایت موارد بالا، بهبودی در درد حاصل نشده باشد.
 • فیزیوتراپی. فیزیزیوتراپی به تقویت قوای عضلانی و بهبود استحکام مفصل ران کمک می کند. با همکاری پزشک، یک متخصص توانبخشی (فیزیوتراپیست) مجموعه ای از تمرینات مناسب را تعیین می کند تا شما را بدون درد روی پاهای خود بازگرداند.
 • در صورتی که با توجه به رعایت موارد گفته شده، طی ده تا دوازده هفته تغییری در بهبود علائم مشاهده نشود، جراحی در نظر گرفته خواهد شد.

درمان جراحی

اگر پارگی شدید دارید یا اگر درمان غیرجراحی تسکین کافی را ایجاد نمی کند، پزشک ممکن است آرتروسکوپی مفصل ران را توصیه کند. این نوع روش آرتروسکوپی معمولاً به‌صورت سرپایی انجام می‌شود و از برش‌های کوچک (1 / 2 سانتی‌متری) در اطراف مفصل ران با ابزارهای تخصصی برای برداشتن لابروم آسیب دیده یا اتصال مجدد آن به سوکت استفاده می‌کند. بعد از جراحی به مدت 2 تا 6 هفته باید از عصا استفاده کنید. این مدت زمان به صورت موردی تعیین می شود. چه به صورت جراحی یا غیرجراحی درمان شوید، بهبودی پس از پارگی لابروم لگن می‌تواند تا شش هفته طول بکشد. بسته به میزان آسیب، ورزشکاران رقابتی ممکن است بین ۲ تا ۶ ماه به ورزش خود بازگردند.

بیشتر روش های جراحی پارگی لابروم، غیر تهاجمی هستند و با استفاده از ابزاری به نام آرتروسکوپ انجام می شوند. از جمله:

 • دبریدمان. این روش شامل کوتاه کردن و یا صاف و صیقلی کردن ناحیه ای از لابروم است که پاره شده است. این جراحی عمدتا به روش آرتروسکوپی انجام می شود. دبریدمان زمانی توصیه می شود که جراح تشخیص دهد لابروم ساییده شده، منجر به بروز علائمی در آینده شود.
 • ترمیم لابروم. این روش زمانی تجویز می شود که لابروم از استخوان جدا شده باشد. در طول ترمیم لابروم، لابروم پاره شده با استفاده از مواد پلاستیکی و فلزی کوچکی، مجددا به سوکت ران (استابولوم) متصل خواهد شد.
 • تعویض لابروم ران. تعویض لابروم که بازسازی لابروم نیز نام دارد، زمانی انجام می شود که لابروم آسیب جدی دیده باشد. در این روش می توان از گرافت به منظور تعویض کامل لابروم پاره شده استفاده کرد.
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 5 =

Call Now Button