انتخاب برگه
دکتر محمد علی قاسمی / خدمات زانو / درمان پارگی مینیسک زانو در شیراز
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

درمان پارگی مینیسک زانو در شیراز

پارگی مینیسک زانو به چه دلایلی رخ می دهد؟ چگونه می توان از آن جلوگیری کرد؟ جالب است بدانید که این یکی از شایع ترین آسیب های زانو است که ممکن است برای هر فردی ایجاد شود. اما چرا این اتفاق می افتد؟ هرگونه فعالیتی که باعث شود شما به طور ناگهانی زانوی خود ر ا بچرخانید، در حالی که وزن خود را بر روی زانو ها نگه داشته اید ممکن است باعث پارگی مینیسک در زانوی شما شود. اما چه علائمی را بعد آن تجربه می کنید؟ برای کاهش احتمال آن از انجام کدام فعالیت ها باید اجتناب کنید؟ این مقاله را بخوانید تا به همه موارد از تشخیص  تا راهکار های درمانی اشاره کنیم.

پارگی مینیسک زانو معمولا با چه علائمی همراه است؟

پس از ایجاد آسیب در زانوی خود ممکن است علائمی را تجربه کنید. علائم پارگی مینیسک زانو برای هر فرد ممکن است متفاوت باشد این علائم در هرفرد ممکن است با توجه به نوع آسیب دیدگی متفاوت باشد یا شدت آن تفاوت داشته باشد. در ادامه به برخی از شایع ترین علائمی که در اثر این آسیب دیدگی در زانو ایجاد می شود، اشاره خواهیم کرد:

 • درد علی الخصوص زمانی که میخواهیم زانوی خود را بچرخانید
 • تورم در زانو یا احساس سفتی در این ناحیه
 • احساس قفل شدگی در هنگام حرکت زانو
 • مشکل در راه رفتن و عقب افتادن زانو
 • مشکل در صاف کردن زانو
پارگی مینیسک زانو

زمانی که اولین بار به متخصص مراجعه می کنید، وی در ارتباط با اتفاقی که برای شما افتاد، خواهد پرسید. پس از آن بررسی های لازم برای تشخیص و سپس راهکار های درمانی در پیش گرفته خواهد شد. با چرخش ناگهانی زانو برخی اوقات برخی دیگر از موارد نظیر خالی کردن زانو نیز اتفاق خواهد افتاد.

✔️ بیشتر بدانید >> بازسازی رباط صلیبی زانو

 پارگی مینیسک زانو چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک متخصص ممکنن است بعد از وارد آمدن ضربه به زانوی شما، گزارش علائم ایجاد ناراحتی این مورد را با موارد مختلفی بسنجد. راهکار های تشخصی در این زمینه برای همه افراد یکسان نیست اما معمولا اولین مرحله در تشخیص، معاینه فیزیکی فرد است. تشخیص این مورد با راه رفتن، بررسی دقیق تر زانو در موقعیت های مختلف توسط پزشک متخصص شناخته می شود. اما از راهکارهای درمانی زیر نیز برای بررسی این مورد استفاده می شود:

 • تست های تصویربرداری با استفاده از اشعه ایکس یا به زبان ساده تر سی تی اسکن و ام ار ای
 • آرتروسکوپی در صورت صلاح دید متخصص

همچنین از آرتروسکوپی ممکن است برای راهکار های درمان پارگی مینیسک زانو نیز استفاده شود.

آرتروسکوپی در پارگی مینیسم زانو

درمان پارگی مینیسک زانو

راهکار های درمانی پارگی مینیسک زانو چیست؟ شاید این مورد را از افراد زیادی شنیده باشید. اما واقعیت این است که این مورد برای هر فرد باتوجه به وضعیت او متفاوت خواهد بود. راهکار های جراحی و بدون جراحی برای ترمیم این مورد پپیشنهاد می شود. در ادامه مقاله به هر دوی آن ها خواهیم پرداخت:

درمان های غیر جراحی پارگی مینیسک زانو

در زمینه درمان های غیر جراحی شاید لازم باشد مواردی را رعایت کنید. از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ادامه دادن فعالیت هایی که منجر به تشدید وضعیت زانو درد شما می شود. علی الخصوص انجام فعالیت هایی که منجر به پرخش زانو می شود.
 • استفاده از کمپرس سرد هر 6 ساعت یکبار ممکن است در بهبود علائم کمک کننده باشد. دقت کنید اگر از یخ به عنوان کمپرس استفاده می کنید، حتما دقت داشته باشید که آن را غیر مستقیم بر روی زانوی خود به صورت دورانی چرخش دهید
 • استفاده از داروی های تجویز شده متخصص را به هنگام مصرف کنید. همچچنی ااستفاده از داروهای مسکن می تواند در بهبود و کنترل درد شما موثر واقع شود.
 • انجام تمرینات فیزیوتراپی به تقویت مفصل زانوی شما کمک می کند و می تواند یکی از گزینه های درمانی باشد.

درمان شما ممکن است نرکیبی از موارد فوق باشد. گاهی نیز راهکار های درمانی غیر جراحی پاسخگو نیست باید جراحی مینیسک زانو انجام بپذیرد که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

درمان پارگی مینیسک زانو

 درمان های جراحی پارگی مینیسک زانو

در صورتی که پزشک متخصص صلاح ببیند، از درمان های جراحی برای اصلاح زانوی شما استفاده می کند. امکان استفاده از این جراحی برای ترمیم پارگی مینیسک زانو در کودکان و بزرگسالان وجود دارد. همچنین در صورتی که آرتروز پیشرفته نیز دارید، پزشک ممکن است سایر درمان ها نظیر تعویض مفصل زانو را برای شما پپیشنهاد کند. در صورتی که قصد جراحی دارید لازم است آن را به بهترین جراح زانو در شیراز بسپارید

سوالات متداول

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − سه =

Call Now Button