انتخاب برگه
دکتر محمد علی قاسمی / آرتروسکوپی / آرتروسکوپی زانو در شیراز
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

آرتروسکوپی زانو در شیراز

آرتروسکوپی زانو در شیراز

آرتروسکوپی زانو، روش جراحی است که امکان مشاهده مفصل زانو بدون ایجاد برش بزرگ بر روی پوست و یا دیگر بافت های نرم را فراهم می کند. از آرتروسکوپی به منظور تشخیص و درمان طیف وسیعی از مشکلات زانو استفاده می شود.
در طول آرتروسکوپی دوربینی کوچک به نام آرتروسکوپ وارد مفصل زانو می شود. دوربین، تصاویر گرفته شده را بر روی مانیتور نشان می دهد و پزشک از این تصاویر برای هدایت ابزارهای جراحی استفاده خواهد کرد.
از آن جایی که آرتروسکوپ و ابزارهای جراحی، ظریف هستند، جراح از برش های کوچکی استفاده خواهد کرد که نتیجه آن درد کمتر برای بیمار، سفتی کمتر مفصل، کوتاه شدن دوره نقاهت و بازگشت سریع بیمار به فعالیت های عادی می باشد.

آرتروسکوپی زانو

آناتومی

زانو، بزرگ ترین مفصل و یکی از پیچیده ترین مفاصل بدن می باشد. استخوان هایی که زانو را تشکیل می دهند شامل انتهای تحتانی فمور (تیبیا)، انتهای فوقانی تیبیا و پاتلا (کشکک زانو) می باشند.
دیگر ساختارهای مهمی که مفصل زانو را تشکیل می دهند، عبارتند از:
– غضروف آرتیکولار. انتهای تیبیا و فمور و هم چنین فسمت پشت پاتلا، توسط غضروف آرتیکولار پوشیده می شوند. این ماده لغزنده، کمک می کند تا استخوان ها هنگام خم و راست شدن پا، بر روی هم ساییده نشوند.
– سینوویوم. مفصل زانو، توسط لایه نازکی به نام سینوویوم احاطه شده است. این لایه، مایعی را آزاد می کند که سطح غضروف را لغزنده می کند و مانع اصطکاک هنگام حرکت می شود.
– منیسک. منیسک زانو همانند ضربه گیری ما بین فمور و تیبیا عمل می کند.
– رباط ها. استخوان ها توسط رباط ها به هم متصل می شوند. چهار رباط اصلی در زانو همانند نوارهای قوی عمل می کنند و استخوان ها را در کنار هم نگه می دارند تا به ثبات زانو کمک شود.

چه زمانی آرتروسکوپی زانو تجویز می شود؟

آرتروسکوپی زانو زمانی تجویز می شود که درمان های غیر جراحی کمکی به بهبود درد نکرده باشند. درمان غیر جراحی شامل: استراحت، فیزیوتراپی، مصرف دارو و تزریق می باشد که به تسکین التهاب کمک می کنند.
آرتروسکوپی زانو به تسکین علائم درد مشکلات و شرایطی که با آسیب سطح غضروف و یا بافت های نرم اطراف مفصل همراه هستند، کمک می کند.
از جمله اقدامات شایع آرتروسکوپی می توان به موارد زیر اشاره کرد:
– برداشت و یا ترمیم پارگی منیسک
بازسازی رباط صلیبی قدامی
– برداشت بافت سینوویال ملتهب
– اصلاح آسیب دیدگی غضروف آرتیکولار
– برداشت قطعات شل شده استخوان و یا غضروف
– درمان مشکلات کاسه زانو
– درمان عفونت زانو

آمادگی برای جراحی

ارزیابی و تست های مربوطه

متخصص ارتوپدی در ابتدا به بررسی سلامت عمومی بیمار می پردازد. هر گونه مشکلی که با انجام جراحی تداخل پیدا می کنند باید شناسایی و بررسی شوند. در صورت وجود خطرات و ریسک، ارزیابی های بیشتری باید صورت گیرد.
جهت کمک به روند انجام جراحی، آزمایش خون و نوار قلب باید قبل از جراحی انجام شود.
جراحی در افرادی که در سلامت کامل به سر می برند، به صورت سرپایی انجام می شود. این بدین معناست که نیازی به بستری شدن در بیمارستان نیست. حتما قبل از جراحی با پزشک در خصوص هر گونه داروی مصرفی و یا مکمل ها صحبت کنید. گاهی ممکن است نیاز باشد مصرف دارو قطع شود.
نکات مربوط به زمان رسیدن به بیمارستان و خوردن و آشامیدن قبل از جراحی، در اختیار بیمار قرار خواهد گرفت.

بیهوشی

قبل از جراحی، با بیمار در خصوص این که جراحی با بی حسی، ناحیه ای و عمومی انجام شود، صحبت خواهد شد.
– در بی حسی موضعی، تنها زانو بی حس می شود.
– در بی حسی ناحیه ای، زیر کمر بی حس می شود.
– در بیهوشی عمومی، بیمار در طول جراحی به خواب می رود.
بهترین روش از سوی پزشک تعیین خواهد شد.

روند جراحی آرتروسکوپی زانو

زمانی که بیمار به اتاق جراحی فرستاده می شود، بیهوشی و یا بی حسی اعمال خواهد شد. جهت پیشگیری از بروز عفونت، پوست زانو به طور کامل پاکسازی خواهد شد. گاها، ابزاری بر روی پا قرار می گیرد تا زانو در طول جراحی ثابت نگه داشته شود.
جهت انجام جراحی، چند برش کوچک بر روی زانو زده می شود. مفصل زانو با محلول استریلی پر می شود تا امکان مشاهده بهتر داخل مفصل برای جراح فراهم گردد.
کار اصلی جراحی، تشخیص مشکل موجود می باشد. سپس، آرتروسکوپ وارد و با توجه به تصاویر به دست آمده، در مسیر درست هدایت می شود. در صورتی که نیاز به درمان جراحی باشد، ابزارهای ریزی از طریق برش های کوچک تر وارد خواهند شد.
در بیشتر موارد، جراحی آرتروسکوپی زانو کمتر از یک سال به طول می انجامد. مدت زمان انجام جراحی به یافته ها و نوع درمان بستگی دارد.
در پایان، برش ها بخیه زده می شوند و پانسمان نرمی بر روی زانو قرار خواهد گرفت.

دکتر محمد علی قاسمی متخصص جراحی ارتوپدی و فوق تخصص جراحی لگن و مفصل ران و فلوشیپ تعویض مفصل در شیراز، آگاه به دانش روز دنیا،در زمینه جراحی ارتوپد، لگن و زانو آماده ارائه خدمات به شما کاربران گرامی می باشد.

لازم به ذکر است با مراجعه به  اینستاگرام دکترمحمدعلی قاسمی می توانید از مطالب علمی و کاربردی این صفحه آگاهی پیدا کنید.

عوارض

احتمال بروز عوارض در آرتروسکوپی زانو بسیار کم است. اما در صورت بروز، درمان ساده ای را به همراه خواهند داشت. برخی عوارض احتمالی عبارتند از:
– عفونت
– لخته شدن خون
– سفتی زانو
– تجمع خون در زانو

دوره نقاهت جراحی آرتروسکوپی زانو

بعد از جراحی، بیمار به اتاق ریکاوری فرستاده می شود و بعد از یک تا دو ساعت می تواند به منزل برگردد. بهتر است فردی از اعضای خانواده و یا دوستان، بیمار را همراهی کند.
طول دوره نقاهت آرتروسکوپی زانو به مراتب کمتر از جراحی باز می باشد و آن چه که اهمیت دارد این است که بیمار بعد از مرخص شدن، نکات و دستورات گفته شده از سوی پزشک را رعایت کند.

کنترل درد

بعد از جراحی، کاملا طبیعی است که بیمار احساس درد داشته باشد و این جزئی از روند طبیعی ترمیم و بهبودی می باشد. پزشک با کنترل درد، به تسریع روند بهبودی کمک خواهد کرد.
داروهایی به منظور تسکین درد کوتاه مدت بعد از جراحی، از سوی پزشک تجویز می شوند. داروهایی از قبیل اوپیوئیدها، داروهای ضد التهابی- غیر استروئیدی و بی حس کننده های موضعی. گاهی نیاز است ترکیبی از داروها مصرف شود.
علاوه بر داروهای مسکن، داروهایی مانند آسپیرین و به منظور کاهش خطر لخته شدن خون از سوی پزشک و ارتوپد تجویز می شوند.

ورم و التهاب

توصیه می شود پا، تا چند روز اول بعد از جراحی بالا نگه داشته شود. استفاده از کمپرس یخ نیز می تواند به کاهش درد و ورم کمک کند.

مراقبت از پانسمان

بیمار بیمارستان را با پانسمانی بر روی زانو ترک می کند. بخیه ها باید کاملا تمیز و خشک نگه داشته شوند. زمان مناسب استحمام و هم چنین تعویض پانسمان، به بیمار گفته خواهد شد.
بیمار چند روز بعد از جراحی، جهت بررسی روند جراحی و هم چنین برنامه های مربوط به دوره نقاهت، باید به مطب مراجعه کند.

تحمل وزن

بسیاری از بیماران، بعد از جراحی باید از ابزارهای کمکی استفاده کنند. پزشک به شما می گوید که چه زمان قادر به تحمل وزن خود بر روی زانوی درگیر خواهید بود.

تمرینات بازتوانی

تا چند هفته بعد از جراحی، تمرینات باید به طور مرتب انجام شوند. این تمرینات به احیای دامنه حرکتی و افزایش استحکام عضلات پا و زانو کمک می کنند. تمرینات فیزیوتراپی نقش مهمی را در دوران بهبودی ایفا می کنند، که نتیجه آن ها تسریع روند بهبودی می باشد.

رانندگی

زمان مناسب رانندگی، از سوی پزشک تعیین خواهد شد. اما در کل، بیمار یک تا سه هفته بعد از جراحی، قادر به رانندگی کردن می باشد.

نتایج جراحی آرتروسکوپی زانو

بسیاری از بیماران، به طور کامل بهبود می یابند. طول دوره نقاهت به نوع آسیب موجود در زانو بستگی دارد.
بیمار شش تا هشت هفته بعد از جراحی و یا گاهی زودتر، قادر به انجام کارهای فیزیکی خود می باشد، مگر این که بازسازی رباط خلفی نیز انجام شده باشد. از انجام فعالیت های سنگین برای مدت بیشتری باید خودداری شود.
افرادی که مشاغل سنگینی دارند، باید مدت زمان بیشتری در منزل استراحت کنند. در این خصوص با پزشک خود مشورت کنید.
در برخی افراد، تغییر در سبک زندگی برای محافظت از مفصل ضروری می باشد. یک تغییر می تواند، جایگزین کردن فعالیت های سبک مانند شنا و یا دوچرخه سواری، جای فعالیت های شدید مانند دویدن باشد. این قبیل تصمیمات حتما باید تحت نظر پزشک گرفته شوند.
گاها، آسیب وارده به زانو می تواند در حدی شدید باشد که بهبودی کامل بعد از جراحی حاصل نشود.
Source: https://orthoinfo.aaos.org/en/treatment/knee-arthroscopy/

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره ویژگی ها و معیارات بهترین فوق تخصص ارتوپد در شیراز می توانید با کلیک بر روی لینک مربوطه اطلاعات خویش را در این زمبنه افزایش دهید.

با تشکر از حسن توجه شما عزیزان، مدیریت سایت: دکترمحمد علی قاسمی، متخصص جراحى ارتوپد و فوق تخصص جراحی لگن و مفصل ران و فلوشیپ تعویض مفصل از سویس.

برچسب ها:

آخرین دیدگاه‌ها

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + 19 =

Call Now Button