انتخاب برگه
دکتر محمد علی قاسمی / بازسازی رباط صلیبی
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

بازسازی رباط صلیبی

بازسازی رباط صلیبی

رباط صلیبی، رباط اصلی زانو است. بازسازی رباط صلیبی، جراحی است که در آن رباط صلیبی پاره شده، تعویض می شود. عمدتا در فعالیت های ورزشی و یا تغییر پوزیشن ناگهانی زانو شاهد آسیب دیدگی این رباط هستیم.

در بازسازی رباط صلیبی، رباط پاره شده برداشته می شود و با قسمتی از تاندون از ناحیه دیگری از زانو تعویض خواهد شد. این روش جراحی، سرپایی است و از طریق ایجاد برش های کوچک اطراف مفصل زانو انجام می شود.

بازسازی-رباط-صلیبی

دلایل انجام بازسازی رباط صلیبی

رباط ها، رشته های قوی از بافت هستند که استخوان ها را به هم متصل می کنند. رباط صلیبی قدامی، یکی از دو رباطی است که از وسط زانو عبور می کند،  فمور را به تبیا متصل می کند و به ثابت نگه داشته شدن مفصل زانو کمک خواهد کرد.

زمانی که فشار بیشتری به رباط صلیبی قدامی وارد شود، شاهد بروز آسیب خواهیم بود. مواردی از قبیل:

 • تغییر پوزیشن های ناگهانی
 • پرش از ارتفاع زیاد
 • توقف های ناگهانی
 • وارد آمدن ضربه مستقیم به زانو

یک دوره فیزیوتراپی می تواند به درمان آسیب رباط صلیبی در افرادی که فعالیت بدنی زیادی ندارند، ورزش در حد متعادل انجام می دهند و فشار کمتری به زانو شان وارد می شود، کمک کند.

جراحی بازسازی رباط صلیبی برای چه افرادی مناسب است؟

بازسازی رباط صلیبی در مواردی توصیه می شود که:

 • بیمار ورزشکار است و قصد ادامه تمرین دارد
 • بیش از یک رباط و یا منیسک در زانو آسیب دیده باشد
 • آسیب وارده به زانو در حدی باشد که زانو هنگام انجام کارها خم شود
 • بیمار جوان است

بازسازی رباط صلیبی با چه خطراتی می تواند همراه باشد؟

بازسازی رباط صلیبی، روش جراحی است و همانند سایر جراحی ها می تواند با عوارضی مانند خونریزی و یا عفونت ناحیه جراحی همراه باشد. برخی دیگر عوارض احتمالی عبارتند از:

 • درد و سفتی زانو
 • کند بودن روند بهبودی
 • عدم موفقیت پیوند (گرافت) بعد از شروع فعالیت های ورزشی

اقدامات و مراقبت هایی لازم قبل از بازسازی رباط صلیبی

معمولا چند هفته قبل از جراحی، فیزیوتراپی برای بیمار در نظر گرفته می شود. هدف از این کار، کاهش درد و تورم، بازیابی دامنه حرکتی زانو و حفظ استحکام مفصل زانو می باشد. افرادی که هنگام انجام جراحی با درد و تورم زانو مراجعه می کنند، بعد از عمل شاهد بازگشت دامنه حرکتی زانو به حالت طبیعی نخواهند بود.

بازسازی رباط صلیبی، جراحی سرپایی است و بیمار می تواند همان روز به منزل برگردد. توصیه می شود فردی از دوستان و یا اعضای خانواده، بیمار راهمراهی کنند.

داروها و مواد غذایی لازم برای بازسازی رباط صلیبی

حتما در خصوص مصرف هر گونه دارو و یا مکمل گیاهی، با پزشک صحبت کنید. افرادی که به طور مرتب آسپیرین و یا داروهای رقیق کننده خون مصرف می کنند، باید از چند هفته قبل از جراحی آن ها راقطع کنند، تا احتمال بروز خونریزی حین عمل به حداقل برسد.

نکات مربوط به رژیم غذایی و این که چه موادی نباید خورده شوند، در اختیار بیمار قرار خواهد گرفت.

بازسازی رباط صلیبی عمدتا تحت بیهوشی عمومی انجام می شود و بیمار هیچ گونه دردی را احساس نخواهد کرد. این روش جراحی، با برش های کوچکی انجام می شود و آرتروسکوپ، ابزار لوله ای شکل به همراه دوربین متصل به آن وارد می شود تا امکان دسترسی به مفصل فراهم گردد.

دکتر محمد علی قاسمی متخصص جراحی ارتوپدی و فوق تخصص جراحی لگن و مفصل ران و فلوشیپ تعویض مفصل در شیراز، آگاه به دانش روز دنیا،در زمینه جراحی ارتوپد، لگن و زانو آماده ارائه خدمات به شما کاربران گرامی می باشد.

لازم به ذکر است با مراجعه به  اینستاگرام دکترمحمدعلی قاسمی می توانید از مطالب علمی و کاربردی این صفحه آگاهی پیدا کنید.

روند جراحی بازسازی رباط صلیبی

در بازسازی رباط صلیبی، رباط آسیب دیده برداشته می شود و بخشی از تاندون جایگزین خواهد شد. بافت تعویض شده اصطلاحا گرافت نام دارد و از سایر قسمت های زانو و یا از بدن فرد دیگر گرفته می شود.

جراح، با ایجاد سوراخ در سوکت استخوان ران و تبیا، محل دقیق گرافت را پیدا می کند و گرافت با استفاده از پیچ و مهره هایی به استخوان متصل می شود. این گرافت به گونه ای است که امکان رشد بافت جدید رباط را فراهم می کند.

مراقبت های لازم بعد از بازسازی رباط صلیبی

با از بین رفتن اثرات بیهوشی، اجازه مرخص شدن بیمار از بیمارستان داده می شود. قبل از مرخص شدن، راه رفتن بیمار با عصا و یا واکر بررسی می شود و از بیمار خواسته می شود تا زانوی خود را با آتل ببند تا از بافت گرافت محافظت شود.

نکات و مراقبت های لازم در خصوص کنترل تورم و درد بعد از جراحی، در اختیار بیمار قرار می گیرد. در کل، آن چه که اهیمت دارد این است که بیمار باید:

 • پای خود را بالاتر از سطح قلب نگه دارد
 • جهت کاهش تورم، از کمپرس یخ استفاده کند
 • تا جایی که می تواند در منزل استراحت کند

مصرف داروهای مسکن مانند استامینوفن، ایبوبروفن و ناپروکسن به تسکین درد کمک می کنند. در صورتی که شدت درد زیاد باشد، مسکن های قوی تری تجویز خواهد شد.

توصیه می شود حتما هنگام راه رفتن از عصا و یا واکر استفاده شود تا از فشار وارده به زانو کاسته شود. مدت زمان استفاده از ابزارهای کمکی از سوی پزشک تعیین می شود.

نحوه و زمان تعویض پانسمان و استحمام به بیمار اعلام خواهد شد.

یکی از مهم ترین اقدامات بعد از بازسازی رباط صلیبی، فیزیوتراپی است که به بهبود دامنه حرکتی و استحکام بیشتر مفصل زانو کمک می کند. انجام یک سری تمرینات ورزشی به بیمار آموزش داده می شود که می توان آن ها را در منزل انجام داد، این قبیل تمرینات می توانند به تسریع روند بهبودی کمک کنند.

نتایج جراحی بازسازی رباط صلیبی

میزان موفقیت جراحی بازسازی رباط صلیبی تا حد زیادی به انجام تمرینات فیزیوتراپی بستگی دارد. چند هفته بعد از جراحی، شاهد بهبود دامنه حرکتی زانو خواهید بود. معمولا نه ماه طول می کشد تا روند ترمیم و بهبودی به طور کامل طی شود.

بعد از گذشت هشت تا دوازده ماه از جراحی، بیمار می تواند در فعالیت های ورزشی شرکت کند.

در پایان این که…

رباط صلیبی قدامی که رباط اصلی زانو است، می تواند در اثر وارد آمدن ضربه مستقیم به زانو دچار آسیب و پارگی شود. این رباط، نقش اصلی در حفظ استحکام مفصل زانو به خصوص هنگام انجام کارها و فعالیت ها را بر عهده دارد.

در صورتی که این آسیب محدودیت های حرکتی را برای بیمار ایجاد کند، جراحی بازسازی رباط صلیبی از سوی فوق تخصص ارتوپد در تهران تجویز خواهد شد. هدف از انجام این روش جراحی، بازگشت استحکام و دامنه حرکتی مفصل زانو به حالت طبیعی و اولیه می باشد.

آن چه که اهمیت دارد این است که بیمار باید بعد از جراحی، نکات گفته شده از سوی پزشک را رعایت کند تا بهترین نتایج در کوتاه ترین زمان ممکن حاصل گردد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره ویژگی ها و معیارات بهترین فوق تخصص ارتوپد در شیراز می توانید با کلیک بر روی لینک مربوطه اطلاعات خویش را در این زمبنه افزایش دهید.

با تشکر از حسن توجه شما عزیزان، مدیریت سایت: دکترمحمد علی قاسمی، متخصص جراحى ارتوپد و فوق تخصص جراحی لگن و مفصل ران و فلوشیپ تعویض مفصل از سویس.

برچسب ها:

آخرین دیدگاه‌ها

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − دوازده =

Call Now Button