۰۹۱۷۳۰۳۶۶۴۹
انتخاب برگه
تعویض مفصل ران

دکتر محمد علی قاسمی – فوق تخصص جراحی  لگن و مفصل ران

فلوشیپ تعویض مفصل و ارتروسکوپی از سویس

تعویض مفصل ران

تعویض مفصل ران، از جمله جراحی هایی است که در حوزه ارتوپدی انجام می شود و درصد رضایت و موفقیت بالایی  را به همراه دارد. دلیل اصلی انجام این روش جراحی، ابتلا به آرتریت و درد مفصل ران می باشد. پزشک با معایناتی که انجام می دهد به این نتیجه می رسد که آیا روش های درمان غیرجراحی دیگری می تواند به  تسکین درد بیمار کمک کند و یا نیاز به انجام جراحی می باشد.

درد و سفتی مفصل، آن هم زمانی که درمان های غیر جراحی موثر واقع نشده اند، شایع ترین علت انجام جراحی تعویض مفصل ران می باشد. میزان درد و سفتی مفصل می تواند به حدی  برسد که کیفیت زندگی را تحت الشعاع قرار بدهد و انجام کارهای ساده مانند راه رفتن و یا بالا و پایین رفتن از پله ها را برای بیمار غیر ممکن سازد.

این علائم می تواند برخی روزها شدت بگیرد، که گاهی هیچ دلیلی برای این حالت وجود ندارد.

تعویض-مفصل-ران

دلایل اصلی انجام جراحی تعویض مفصل ران

دو دلیل اصلی برای انجام جراحی تعویض مفصل ران وجود دارد:

  • آرتریت
  • التهاب موجود در مفصل را، آرتریت می گویند.
  • استئوآرتریت، یکی از شایع ترین دلیل بروز آرتریت ران است و دلیل اصلی انجام جراحی.
  • آرتریت روماتوئید نیز می تواند یکی از دلایل انجام جراحی باشد.
  • شکستگی ران
  • شکستگی که در قسمت فوقانی فمور (استخوان ران) اتفاق می افتد.
  • شکستگی این ناحیه معمولا با جوش دادن انتهای شکسته استخوان درمان می شود. اما در صورتی که سر استخوان فمور دچار شکستگی شده باشد، نیاز است سر استخوان با پروتز تعویض شود.

آیا غیر از جراحی تعویض مفصل ران راه دیگری وجود دارد؟

معمولا برای تسکین درد اقداماتی مانند مصرف دارو و یا فیزیوتراپی برای بیمار در نظر گرفته می شود. انجام یک سری تمرینات به استحکام عضله و بهبود قوای عضلانی کمک می کنند. تمرینات عمومی مانند راه رفتن و دوچرخه سواری به کاهش درد کمک می کنند.

شنا کردن یکی از ورزش هایی است که به شدت از سوی پزشکان توصیه می شود، چرا که آب باعث می شود فشار از روی مفصل برداشته شود.

ورزش کردن نه تنها به تسکین درد و سفتی مفصل کمک می کند، بلکه انجام آن قبل از عمل به تسریع روند بهبودی بعد از جراحی کمک خواهد کرد.

اقدامات و تست های لازم قبل از جراحی تعویض مفصل ران 

معمولا از بیمار خواسته می شود آزمایش خون و ادرار انجام دهد تا از عدم وجود عفونت در ادرار و تائید سلامت جسمانی اطمینان حاصل گردد. فشار خون بیمار نیز بررسی خواهد شد. توجه داشته باشید که هر گونه عفونت و بیماری بررسی خواهد شد. چرا که ابتلا به عفونت، احتمال بروز عوارض جراحی را افزایش خواهد داد.

از بیمار خواسته می شود مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند آسپیرین و ژلوفن را کنار بگذارد. مصرف این قبیل داروها احتمال خونریزی حین عمل را افزایش می دهند.

بیمار باید استعمال سیگار و دخانیات را کنار بگذارد. نیکوتین موجود در سیگار، روند بهبود را به تاخیر می اندازد.

روند جراحی تعویض مفصل ران

تعویض مفصل ران می تواند با بیهوشی عمومی و یا موضعی انجام شود. در حالت موضعی و اسپاینال، بیمار در طول جراحی کاملا هوشیار است و از کمر به پایین بی حس می شود. جراحی نیز در حدود دو ساعت به طول خواهد انجامید.

برشی به میزان بیست تا بیست و پنج سانتی متر خارج ران زده می شود، البته برخی پزشکان ترجیح می دهند، این برش داخل ران زده شود. مفصل ران، مفصلی است که از سر توپی شکل و سوکت تشکیل شده است. گاهی نیاز است سر توپی شکل تعویض شود، گاهی قسمت سوکت و گاهی هر دو قسمت.

با ایجاد برش، قسمت آسیب دیده برداشته می شود و مواد مصنوعی که پروتز نام دارند، جایگزین خواهند شد.

برخی پزشکان ترجیح می دهند از روش های کم تهاجمی تر استفاده کنند. بدین معنا که به جای ایجاد برشی طویل، یک یا دو برش کوچک ایجاد و از ابزارهای مخصوص جراحی استفاده شود. از جمله مزایای این روش می توان به درد کمتر و سریع تر بودن دوره نقاهت اشاره کرد.

پیش از جراحی، در خصوص گزینه های موجود بحث خواهد شد.

بیمار بعد از پایان جراحی می تواند همانند روال قبل، رژیم غذایی خود را داشته باشد. معمولا قبل از مرخص شدن از بیمارستان، تست های تصویربرداری انجام می شود تا مشخص شود که وضعیت پروتز طبیعی است.

دکترمحمد علی قاسمی، متخصص جراحى ارتوپد و فوق تخصص جراحی لگن و زانو درتهران، آگاه به دانش روز دنیا،در زمینه جراحی ارتوپد، لگن و زانو آماده ارائه خدمات به شما کاربران گرامی می باشد.

لازم به ذکر است با مراجعه به  اینستاگرام دکترمحمدعلی قاسمی می توانید از مطالب علمی و کاربردی این صفحه آگاهی پیدا کنید.

دوره نقاهت و مراقبت های بعد از جراحی تعویض مفصل ران

بلافاصله بعد از جراحی علائم حیاتی بیمار کنترل می شود و در صورتی که مشکل خاصی وجود نداشته باشد، دستور مرخص شدن صادر می شود.

پرستاران به بیمار کمک می کنند تا بتواند راه برود، حتی برای مسافت خیلی کوتاه. این کار علاوه بر این که به تسریع روند بهبودی کمک می کند، از لخته شدن خون در اندام های تحتانی بدن مانند پاها پیشگیری خواهد کرد.

از فردای جراحی از بیمار خواسته می شود تمریناتی را انجام دهد، تمریناتی که به تقویت عضلات و ماهیچه ها کمک می کنند. توجه داشته باشید که در طول سپری شدن دوره نقاهت، انجام یک سری حرکات مانند خم شدن و یا چرخش ران ممنوع می باشد. مواردی مانند بلند شدن از رختخواب و یا نحوه صحیح نشستن به بیمار آموزش داده می شود تا از بروز آسیب به مفصل جدید پیشگیری شود.

توصیه می شود بیمار هنگام راه رفتن از عصا و یا واکر استفاده کند تا فشار کمتری به مفصل ران جدید وارد شود. در صورتی که تمرینات گفته شده از سوی پزشک انجام شوند، بعد از گذشت چهار تا شش هفته از جراحی، بیمار می تواند به تنهایی راه برود.

در واقع این گونه بگوییم، بیمار بعد از گذشت شش هفته قادر به انجام کارهای سبک خواهد بود.

بیمار حتما باید در جلسات فیزیوتراپی شرکت کند. این کار به بهبود دامنه حرکتی کمک می کند و بیمار سریع تر قادر به انجام کارهای عادی و روزانه خود خواهد بود.

در پایان این که…

جراحی تعویض مفصل ران، از جمله جراحی هایی است که به تسکین درد و سفتی مفصل کمک می کند. در صورتی که مراقبت های لازم انجام شود و بیمار سعی کند فشار کمتری به مفصل جدید وارد کند، پروتز می تواند در حدود ده تا پانزده سال ماندگاری داشته باشد.

بسیاری از بیماران بعد از جراحی، از بهبود کیفیت زندگی و بهبود دامنه حرکتی رضایت دارند. بیمار قادر به انجام کارهایی است که قبل از عمل، هنگام انجام آن ها با درد روبرو می شد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره ویژگی ها و معیارات بهترین فوق تخصص ارتوپد در تهران می توانید با کلیک بر روی لینک مربوطه اطلاعات خویش را در این زمبنه افزایش دهید.

با تشکر از حسن توجه شما عزیزان، مدیریت سایت: دکترمحمد علی قاسمی، متخصص جراحى ارتوپد و فوق تخصص جراحی لگن و زانو درتهران

برچسب‌ها

آسیب دیدگی رباط زانو آسیب های مفصل لگن آیا پرتس درمان دارد استوتومی لگن ایمپینجمنت لگن بهترین جراح ارتوپد در تهران بهتزین دکتر ارتوپد در تهران بیماری پرتس بیماری پرتس در بچه ها بیهوشی عمل رباط صلیبی تشخیص بیماری پرتس تغذیه بعد از عمل تعویض مفصل زانو جراحى تعويض مجدد مفصل لگن درمان کشیدگی تاندون روی پا دوره نقاهت تعویض مفصل لگن دویدن بعد از عمل رباط صلیبی دکتر فوق تخصص جراحی زانو و لگن دکتر محمد علی قاسمی دکتر محمد علی قاسمی جراح ارتوپد در تهران دکتر محمد علی قاسمی فوق تخصص جراحی زانو و لگن رانندگی بعد از عمل رباط صلیبی رباط صلیبی زانو ساییدگی لگن ودرمان سندروم ایمپینجمنت سیاه شدن سر استخوان ران علت سیاه شدن سر استخوان ران علل نکروز یا سیاه شدن سر استخوان عمل رباط صلیبی زانو لنگش لنگش در بچه ها محدودیت های بعد از تعویض مفصل لگن مراقبت های بعد از تعویض مفصل لگن مراقبت های بعد از جراحی تعویض مفصل ران مراقبت های تعویض مفصل مزایا و معایب تعویض مفصل زانو نشانه های آسیب دیدگی رباط زانو نکروز یا سیاه شدن سر استخوان ران هزینه تعویض مفصل لگن هزینه جراحی تعویض مفصل ران هزینه عمل رباط صلیبی زانو هزینه عمل پارگی رباط صلیبی ورزش های بعد از تعویض مفصل ران ورزش های مناسب بعد از عمل رباط صلیبی پارگی منیسک زانو گیر کردن مفصل ران

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + هجده =

Call Now Button