انتخاب برگه
دکتر محمد علی قاسمی / درمان سندروم گیر کردن مفصل ران یا ایمپینجمنت لگن
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

درمان سندروم گیر کردن مفصل ران یا ایمپینجمنت لگن

سندروم گیر کردن مفصل ران یا ایمپینجمنت لگن،تشخیص و درمان

ایمپینجمنت مفصل ران Femoroacetabular impingement) FAI) نوعی بیماری می باشد که بروز آن موجب اختلالاتی در حرکات سر استخوان ران در داخل حفره استابولوم میگردد. تغییر شکل در یکی از این دو قسمت باعث گیر کردن در این ناحیه شده و در نهایت آسیب های جدی برای مفصل ران فراهم خواهد آورد.

در این مقاله در صدد آن هستیم که به موارد مربوط در زمینه روشهای تشخیصی و درمان این سندروم بپردازیم، با ما همراه باشید.

گیر افتادگی مفصل ران

انواع ایمپینجمنت لگنی

همانگونه که در مقاله قبلی توضیح داده شده ایمپینجمنت های لگن به سه دسته تقسیم میشوند :

 • نوع بادامکی یا کم (cam impingment )
 • نوع انبرکی یا پینسر(pincer impingment )
 • نوع ترکیبی (combined )
انواع ایمپینجمنت لگنی

انواع ایمپینجمنت لگنی

تشخیص ایمپینجمنت لگن

تشخیص این بیماری بر پایه نوع درد بیمار، معاینه بالینی پزشک و بررسی های تصویربرداری و تزریق ماده بیحسی بدرون مفصل میباشد .

 • نوع درد بیمار : بیماران معمولا از درد ناحیه کشاله ران شاکی میباشند که در فعالیت های مثل نشستن طولانی روی صندلی  ،بالا و پایین رفتن از پله ، بلند شدن از صندلی،پیاده شدن از ماشین و سایر فعالیت ها ایجاد میگردد .
 • معاینه: در معاینه پزشک از تست های ایمپینجمنت استفاده میکند و سعی میکند که علایم بیمار را با مانورهای خاص تحریک کند .
 • بررسی های تصویربرداریپزشک برای تایید تشخیص بیماری از رادیو گرافی ساده هیپ ،نماهای رادیوگرافی خاص هیپ،سی تی اسکن و ام ار ای و ام ار ارتروگرافی هیپ استفاده میکند .

 

ایمپینجمنت کم –استخوان اضافه در قسمت بالای گردن استخوان ران که در عکس سمت راست حدود ان مشخص گردیده است.

ام ار ای بافت نرم را بخوبی نشان میدهد و برای پارگی لبروم و اسیب غضروفی بسیار مفید است . در ام ار ارتروگرافی ماده حاجب به درون مفصل هیپ تزریق میگردد و سپس ام ار ای گرفته میشود .ام ار ارتروگرافی برای تشخیص پارگی لبروم حساستر از ام ار ای میباشد .

ام ار ارتروگرافی –پارگی لبروم

ام ار ارتروگرافی –پارگی لبروم

 

 • تزریق ماده  بیحسی به درون مفصل : اگر با تزریق ماده بیحسی به درون مفصل درد بیمار برطرف گردد نشان دهنده این است که علت درد لگنی بیمار میتواند گیرافتادگی مفصل ران باشد.

درمان گیر کردن مفصل ران

درمان غیر جراحی

 • تغییر در فعالیت ها:  در ابتدا، توصیه می شود تغییری در فعالیت های روتین ایجاد و از انجام فعالیت هایی که منجر به بروز علائم می شوند، خودداری شود.
 • مصرف داروهای ضد التهابی و غیر استروئیدی:این داروها مانند ایبوبروفن و ناپروکسن می توانند باعث کاهش درد و التهاب مفصل شوند .
 • فیزیوتراپی. انجام تمرینات خاص می تواند به بهبود دامنه حرکتی مفصل ران و افزایش استحکام ران کمک کند. علاوه بر این، از میزان فشار وارده به لابروم و غضروف آسیب دیده نیز کاسته خواهد شد.
 • تزریق ماده ضد التهاب به درون مفصل  

 درمان جراحی

در صورتی که تست های تشخیصی، آسیب مفصل را نشان دهند، به علاوه این که بهبودی در علائم دیده نشود، روش های جراحی در نظر گرفته خواهد . روش های جراحی شامل ارتروسکوپی هیپ یا روش جراحی باز میباشد . .

درمان جراحی  ارتروسکوپی ایمپینجمنت ران

در بسیاری از موارد، مشکلات ناشی از گیر کردن مفصل ران با جراحی آرتروسکوپی درمان می شود. این روش جراحی، با برش های کوچک و ابزارهای ظریفی انجام خواهد شد. جراح از دوربین کوچکی که آرتروسکوپ نام دارد، به مشاهده و بررسی داخل مفصل می پردازد.

ارتروسکوپی هیپ برای برداشتن استخوان اضافه در سندروم گیر افتادگی هیپ

ارتروسکوپی هیپ برای برداشتن استخوان اضافه در سندروم گیر افتادگی هیپ

 

در طول آرتروسکوپی، هر گونه آسیب وارده به لابروم و یا غضروف آرتیکولار برداشته و یا ترمیم می شود. پزشک هم چنین با کوتاه کردن لبه استخوان استابولوم و هم چنین تراشیدن برآمدگی روی سر استخوان فمور، به اصلاح

این اختلال خواهد پرداخت.

درمان جراحی باز گیرافتادگی مفصل ران

در روش جراحی باز سر استخوان ران با حفظ خونرسانی سر استخوان از درون مفصل دراورده میشود و قسمت های اضافه از روی سر استخوان ران یا لبه استابولوم برداشته میشود .

جراحی باز برداشتن استخوان اضافه در ایمپینجمنت نوع کم یا بادامکی

جراحی باز برداشتن استخوان اضافه در ایمپینجمنت نوع کم یا بادامکی

 

جراحی باز گیر افتادگی سر استخوان ران

جراحی باز گیر افتادگی سر استخوان ران

نتایج جراحی ایمپینجمنت

جراحی می تواند به تسکین علائم ناشی از گیر کردن مفصل ران کمک کند. اصلاح گیر کردگی می تواند از بروز آسیب های بعدی به مفصل ران نیز پیشگیری کند. با این حال، تمامی آسیب ها با جراحی بر طرف نمی شوند، به خصوص اگر میزان آسیب وارده شدید باشد.

** بهترین راه درمان گیر کردن مفصل ران، جراحی مبیاشد اگرچه جراحی هم ممکن است درصد کمی پاسخ ندهد، از این رو به منظور رسیدن به نتایج بهتر، توصیه می شود نسبت به انجام سریع جراحی اقدام شود.

Source: https://orthoinfo.aaos.org/en/diseases–conditions/femoroacetabular-impingement

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره ویژگی ها و معیارات بهترین فوق تخصص ارتوپد در شیراز می توانید با کلیک بر روی لینک مربوطه اطلاعات خویش را در این زمبنه افزایش دهید.

 

برچسب ها:

آخرین دیدگاه‌ها

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 1 =

Call Now Button