انتخاب برگه
دکتر محمد علی قاسمی / بیماری ها / زانو / علائم پارگی مینسیک زانو چیست؟
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

علائم پارگی مینسیک زانو چیست؟

علائم پارگی مینیسک زانو را می دانید؟ چگونه می توان این عارضه را تشخیص داد؟ آیا درمان پارگی مینیسک زانو ضروری است؟ پارگی مینیسک زانو یکی از عوارض شایع زانو است که ممکن است در اثر مورد مختلفی نظیر چرخاندن ناگهانی زانو ایجاد شود. پارگی مینیسک زانو خود به خود بهبود پیدا نمی کنند. انواع مختلفی از پارگی های منیسک وجود دارد  و برخی از پارگی ها بدون درمان بهبود نمی یابند. اگر پارگی شما در یک سوم خارجی منیسک باشد، ممکن است خود به خود بهبود یابد یا با جراحی ترمیم شود. بنابراین لازم است علائم پارگی مینیسک زانو را بدانید را بهترین راه حل را ارائه کنید.

علائم پارگی مینیسک زانو را بشناسید

زمانی که مینیسک زانوی شما پاره می شود چه حسی دارید؟ به موارد زیر توجه کنید.

  • احساس ترکیدن زانو
  • تورم یا سفتی در ناحیه زانو
  • درد، به خصوص هنگام چرخاندن زانو
  • مشکل در حرکت علی الخصوص در صاف کردن کامل زانو
  • وقتی می خواهید زانو را حرکت دهید، احساس می کنید که انگار زانو در جای خود قفل شده است
  • احساس عقب افتادن زانوی شما نسبت به سایر اندام های حرکتی در هنگام راه رفتن
  • صدای  تق تق در زانو

شما ممکن است همه این عوارض را با یکدیگر تجربه نکنید. بنابراین توجه به علائم توسط خود فرد برای تشخیص پارگی مینسیک زانو اولین نقش را ایفا می کند.

نشانه های پارگی مینیسک زانو

آیا در هنگام پارگی مینیسک زانو درد احساس می کنید؟

درد ناشی از پارگی مینیسک را کجا احساس می کنید؟ آیا این درد قطعا به وجود می آید؟ علائم پارگی منیسک ممکن است برای هر فردی متفاوت باشد. همچنین شدت درد در همه افراد یکسان نیست. برخی از رایج ‌ترین علائم درد عبارتند از درد در بخش مفصل زانو که ممکن است در بخش های داخلی و در بخش های بیرونی و همچنین پشت زانو ایجاد شود.

علائم پارگی مینیسک زانو بسته به اینکه شدن آسیب چقد باشد و در کجاا اتفاق افتاده باشد متفاوت است. درمان آن نیز بسته به این مورد تنها شامل درمان های جراحی نمی شود. در برخی اوقات ممکن است با درمان ها کم تهاجمی تر و یا حتی استراحت و استفاده از کمپرس سرد این موضوع برطرف شود. بنابراین پارگی مینیسک زانو به درجه های خفیف، حاد و مزمن تقسیم بندی می کنند.

آیا می توانید با وجود پارگی مینیسک زانو راه بروید؟

اگر منیسک پاره شده زانو را قفل نکرده باشد، حتی می توان با وجود این آسیب راه رفت. بسیاری از افراد مبتلا به پارگی مینیسک می توانند بدون درد راه بروند، بایستند، بنشینند و بخوابند. با این حال به دلیل اختلالات و علائمی که ایجاد می شود، بسیاری از افرادی که دچار این عارضه می شوند، متوجه این موضوع خواهند شد.

تشخیص پارگی مینیسک زانو

آزمایش خانگی پارگی مینیسک زانو

با استفاده از برخی روش های فیزیکی تا حدی می توانید تشخیص دهید که آیا دچار این اختلال شده اید یا خیر. به عنوان مثال می توانید انگشتان پای خود را تا جایی که زانوها می توانند بچرخند به سمت داخل بچرخانید. سپس چمباتمه زده و به آرامی بلند می شوید. یک صدا در ناحیه زانو یا درد می تواند نشان دهنده پارگی منیسک باشد. بنابراین لازم است برای بررسی های بیشتر به متخصص مراجعه کنید.

پارگی مینیسک زانو را با آسیب های رباط صلبیبی اشتباه نگیرید

در برخی موارد ممکن است پارگی مینیسک زانو با پارگی رباط صیبی زانو اشتباه گرفته شود و فرد نیاز به عمل بازسازی رباط صلیبی زانو داشته باشد. پس از پارگی مینیسک، اغلب کشیدن یا خم کردن کامل زانو بسیار دشوار است. همچنین ممکن است یک احساس قفل شدن در مفصل و در نتیجه کاهش تحرک در شما وجود داشته باشد. این در صورتی است که پارگی ALC این علائم را ندارد. برای تشخیص صحیح این موضوع لازم است به متخصص ارتوپد مراجعه کنید تا آزمایش ها و بررسی های لازم انجام شود.

چه افرادی مستعد پارگی مینیسک زانو هستند؟

برخی افراد ممکن است از سایر افراد بیشتر در معرض پارگی مینیسک زانو قرار داشته باشند. به این ترتیب لازم است به علائم ببیشتر توجه کنند. از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • افرای که ورزش خاصی را به صورت حرفه ای دنبال می کنند
  • افرادی که سن آن  ها بالا است
  • افرادی که اضافه وزن دارند

همچنین اگر ضربه ای به زانوی شما وارد آمد و یا زانوی شما به شما به شدت چرخید، لازم است به علائم و نشانه های پارگی مینیسک زانو توجه بیشتری داشته باشید.

سخن آخر

علائم پارگی میکنیسک زانو ممکن است برای هر فرد بسته به اینکه آسیب در کدام بخش زانو ایجاد می شود متفاوت باشد. در این مقاله به همه این علائم اشاره کردیم. در صورتی که دچار علائم پارگی مینیسک زانو شدید، اولین اقدام مراجعه به متخصص است. اگر این امکان وجود ندارد می توانید با کمپرس سرد و استراحت تا زمان مراجعه درد و علائم را کنترل کنید.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار − 3 =

Call Now Button