انتخاب برگه
دکتر محمد علی قاسمی / بیماری ها / علت سیاه شدن لگن و استخوان ران چیست؟
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

علت سیاه شدن لگن و استخوان ران چیست؟

استونکروز یک پاتولوژی است که در آن جریان خون به سر استخوان ران مختل می گردد و در نهایت باعث مرگ سلولی ،مرگ استخوان و تخریب مفصل میگردد . میزان بروز این بیماری 3 نفر در هر 100000 نفر می باشد . 20000 مورد جدید سالیانه در امریکا تشخیص داده می شود . این بیماری مسئول 10% از کل تعویض مفصل هایی است که در امریکا انجام می شود .

اواسکولار نکروز چه دلایلی دارد ؟

 پاتولوژی اصلی که باعث ایجاد این بیماری می گردد هنوز نامشخص است ولی ریسک فاکتورهای مستقیم و غیر مستقیم متعددی برای آن شناسایی گردیده است . دلایل مستقیم شامل تروما، شکستگی لگن ، دررفتگی ، بیماری سیکل ، تالاسمی ، شیمی درمانی و پرتوتاپی است . دلایل غیر مستقیم شامل مصرف کورتون ،الکل ، تنباکو ، حاملگی ، کم کاری کلیه، پیوند اعضا و اختلالات خونی می باشد . مصرف کورتیکواسترویید یا کورتون به عنوان یکی از دلایل اصلی سیاه شدن سر استخوان ران یا اواسکولار نکروز شناخته می شود .کورتون به عنوان یکی از درمان های اصلی در بیماری روماتیسمی و بیماری های خونی و پیوند اعضا و بیماری MS شناخته می شود اما متاسفانه مصرف طولانی مدت ان  باعث اختلال خون رسانی در سر استخوان ران می گردد .

نکروز سر استخوان ران

بین مصرف کورتون و سیاه شدن سر استخوان ران چه ارتباطی وجود دارد ؟

در دوز های بالای کورتون شانس ایجاد این عارضه بیشتر می گردد . معمولان سیاه شدن سر استخوان لگن در کسانی که کورتون مصرف می کنند دو طرفه می باشد و حتی ممکن است که علاوه بر لگن قسمت های دیگری از جمله شانه ها و زانو ها هم همزمان درگیر شود . به همین جهت بیمارانی که تحت درمان با کورتون طولانی مدت می باشند باید در صورت ایجاد هر گونه درد در شانه و زانو و لگن به پزشک معالج خود یا به ارتوپد فوق تخصص زانو و لگن مرجعه نمایند . متاسفانه در ظرف یکسال گذشته افراد زیادی دچار بیماری کرونا گردیده اند و با توجه به اینکه یکی از درمان های اصلی در این بیماران کورتون  با دوز بالا میباشد متاسفانه تعداد زیادی دچار سیاه شدن سر استخوان ران ثانویه به این بیماری گردیده اند .  مصرف الکل و سیگار  هم به عنوان دلایل بروز این بیماری شناخته می شوند.

سیاه شدن سر استخوان ران چه علایمی دارد ؟

بیماران ممکن است درد در لگن مصرف ران ،محدودیت حرکت مفصل ،عدم چرخش ،ایجاد درد در ران و لگن با راه رفتن و حتی درد زانو راتجربه کنند .

از کجا بدانم مفصل و استخوان لگن من سیاه شده است یا خیر؟

واقعیت این است که تشخیص سیاه شدن بر مبنای معاینه و عکس های رادیو گرافی و ام ار ای و در بعضی موارد اسکن استخوان می باشد .

به چه پزشکی مراجعه کنم ؟

می توان برای تشخیص این بیماری به دکتر ارتوپد یا فوق تخصص لگن مراجعه نمود. دکتر محمد علی قاسمی به عنوان اولین و تنها فوق تخصص جراحی لگن در شیراز و جنوب کشور شناخته می شود که دوره های فوق تخصص خود را در دانشگاه زوریخ سویس و دانشگاه تهران گذرانیده است.

فوق تخصص جراحی لگن

برای تماس با دکتر محمدعلی قاسمی، فوق تخصص جراحی لگن و مفصل ران، فلوشیپ تعویض مفصل و ارتروسکوپی از سوییس، کلیک کنید.

چه درمان های برای سیاه شدن لگن وجود دارد ؟

درمان های متعددی برای این بیماری وجود دارد که شامل درمان های جراحی و غیر جراحی است. برای تعیین نوع درمان با پزشک خود مشورت نمایید .

این مقاله، یک مقاله علمی – تخصصی به قلم دکتر محمدعلی قاسمی می باشد.

برچسب ها:

آخرین دیدگاه‌ها

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × یک =

Call Now Button