انتخاب برگه
دکتر محمد علی قاسمی / تعویض مفصل زانو / پارگی مجدد رباط صلیبی بازسازی شده
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

پارگی مجدد رباط صلیبی بازسازی شده

در این مقاله به بررسی پارگی پیوندACL ، راه های تشخیص و اینکه چه زمانی فرد در معرض خطر است، صحبت خواهیم کرد. واقعیت این است که برای چند هفته تا چند ماه ابتدایی بعد از جراحی، بعید است که پیوند ACL را پاره کنید. به هر حال این بدین معنی نیست که امکان وقوع این رخداد غیرممکن است اما احتمال آن در اوایل دوره‌ی بهبود یک اتفاق نادر است.

پیش از اینکه جراح زانوی شما را بخیه بزند، آزمایشاتی جهت اطمینان از محکم بودن ACL جدید گرفته می شود. از همین رو در روزهای بعد از جراحی، از شما انتظار می‌رود که وزن خود را طبق دستور پزشک و فیزیوتراپروی زانو قرار دهید. ولی میزان وزنی که می‌توانید هنگام قدم زدن تحمل کنید به ضعف عظلات اطراف زانوی شما بعد از عمل بستگی دارد . باید به کمک فیزیوتراپ و ورزش در دوره بعد از عمل تون عظلانی شما برگردد تا بتوانید کاملا وزن گذاری کنید . به همین دلیل باید اطمینان حاصل کنید زمانی که دوره‌ی بهبودی را آغاز می‌نمائید، پیوند ACL صدمه ندیده باشد و برای شروع زندگی روزمره ثبات است. 

گاهی اوقات زمانی که راه رفتن را شروع می‌کنید ممکن است راحت نباشید و حس کنید به صورت ناهنجار قدم بر میدارید، یا روی یک سطح ناهموار قرار دارید. ولی به هر حال این مسائل کوچک معمولاُ برای پاره شدن پیوند، قدرت کافی ندارند.

آیا در معرض خطر بیشتری برای پاره شدن مجدد ACL هستم؟

آیا در معرض خطر بیشتری برای پاره شدن مجدد ACL هستم؟

بله، اگر شما یک بار دچار پارگی ACL شده باشید احتمال پارگی مجدد ACL در شما بیشتر است. این برای هر دو زانو هم صدق می‌کند. بدین معنی که اگر دچار پارگی ACL زانوی راست شده باشید در مقایسه با فردی که هیچ گونه پارگی ACL نداشته است بیشتر در معرض خطر پارگی ACL چپ و هم ACL راست قرار دارید.

البته این موضوع نیز صحیح است فردی که در زانوی راست خود دچار پارگی ACL شده است احتمال پارگی مجدد آن در مقایسه با ACL سمت چپ بیشتر است.

بیشتر بخوانید: جراحی ACL در شیراز

چه زمانی بیشتر در معرض خطر پارگی مجدد ACL هستم؟

همان طور که پیشتر اشاره کردیم، فشارهای جزئی که در هنگام فعالیت‌های معمولی و روزمره به زانو وارد می‌شود معمولاُ قدرت کافی برای پاره کردن ACL را ندارند. به همین علت منطقی به نظر می‌رسد که بیشتر پیوندها بعد از اینکه افراد فعالیت‌های ورزشی و یا تفریحی خود را آغاز می‌نمایند، اتفاق می افتد. به طور میانگین بیشتر افراد حدود 12 ماه بعد از بازسازی ACL می‌توانند به فعالیت‌های ورزشی خود در سطح پیش از جراحی بازگردند، اگرچه در برخی از افراد این مدت ممکن است تا شش ماه باشد. البته شروع مجدد ورزش و سایر فعالیت‌های شدید مانند دویدن، پریدن و چرخیدن همیشه باید با توصیه‌های تیم پزشکی باشد.

تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد افرادی که بازسازی ACL را انجام داده‌اند در 24 ماه اول بعد از بازگشت به ورزش احتمال بیشتری دارد که به صورت مجدد دچار پارگی ACL شوند.به همین ترتیب اگر نه ماه بعد از بازسازی ACL ورزش را شروع کنید احتمال پارگی مجدد ACL به میزان چشمگیری افزایش می‌یابد.

کدام نوع پیوند ACL کمترین احتمال پارگی را دارد؟

افرادی که آلوگرافت جسد را از بافت اهداکننده دریافت کرده‌اند، پنج برابر بیشتر در معرض پارگی ACL قرار دارند. این پیوند با دو نوع دیگر از پیوندهای ACL مورد مقایسه قرار گرفت، پیوند تاندون کشکک، از بافتی که ماهیچه‌ی ران را به کشکک زانو متصل می‌کند و اتوگرافت تاندون چهار سر ران، که از ماهیچه‌های پشت ران گرفته می‌شود. نتایج نشان داد که پیوند تاندون چهار سر ران کمی بیشتر از پیوند تاندون کشکک در معرض خطر پارگی قرار دارد، با اینکه هیچ تفاوتی در کیفیت پیوندهای انجام شده وجود ندارد.

عمل بازسازی رباط صلیبی در شیراز توسط دکتر محمد علی قاسمی، بهترین جراح ارتوپد در شیراز و همچنین فلوشیپ جراحی زانو و اسیب های ورزشی از سویس به روش ارتروسکوپی انجام می گردد. جهت نوبت دهی می توانید با شماره 07136300700 یا 09351501501 هماهنگی لازم را انجام دهید.

چگونه متوجه بشوم که دوباره دچار پارگی ACL شده‌ام؟

برخی از علامت‌هایی شایع وجود دارد که در صورت پارگی ACL با آنها مواجه می شوید:

  • تورم شدید و سریع
  • صدای ترک و یا احساس ترک خوردن
  • درد شدید
  • عدم توانایی جهت ادامه‌ی ورزش

این موضوع را به ذهن بسپارید که علائم اشاره شده لیست کاملی نیست و وجود برخی از علائم ذکر شده نشان دهنده‌ی پارگی صد در صد ACL نیست. تشخیص پارگی ACL تنها توسط کادر پزشکی و یا تصویربرداری‌های پزشکی امکان پذیر است.

در نهایت….

طبیعی است که در چند ماه اول بعد از جراحی بازسازی ACL هنگام استفاده از پایی که تحت جراحی قرار گرفته است کلافه و عصبی خواهید شد. گاهی اوقات تنها برداشتن یک قدم غیرطبیعی می‌تواند باعث شود شما در مورد اینکه یک اقدام اشتباه وحشتناک انجام داده‌اید دچار نگرانی شوید. بهبودی بعد از جراحی ACL یک فرآیند آهسته است و نوع فعالیت‌هایی که در شروع دوران بهبود انجام می‌دهید به ندرت فشار کافی جهت ایجاد پارگی پیوندهای جدید وارد می‌کنند. به عبارت دیگر پارگی مجدد پیوند ACL بلافصله بعد از جراحی سخت است. با این وجود، اگر یک بار پارگی ACL برای شما رخ داده است احتمال وقوع مجدد آن بیشتر است. بیشترین احتمال پارگی مجدد در 24 ماه اول بعد از جراحی یا پس از بازگشت به ورزش رخ می‌دهد.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − سیزده =

Call Now Button